Wyższe studia nurkowe na Malcie – Arkadiusz Srebnik
A gdyby tak połączyć studiowanie z nurkowaniem? Na ten pomysł wpadli ludzie z ITS (Institute of Turism Studies) i stworzyli kierunek wyższych studiów nurkowych. Brzmi niesamowicie, dlatego do odcinka zaprosiłem uczestnika takiego kierunku, czyli Arkadiusza Srebnika, który opowie nam jak to jest studiować pod wodą.
Wywiad przeprowadzony podczas Konferencji BALTICTECH 2022.
Obejrzyj odcinek
Przeczytaj podcast
Cześć Arku, drugi raz się widzimy na Baltitechu, nawet tym samym.
Nawet na tym samym, tak.
Miałeś dzisiaj prezentację na temat wyższych studiów nurkowych, w ogóle jakiś nowy kierunek, pierwsze słyszę o studiach nurkowych, słyszę o studiach graficznych, informatycznych, a tu jest studia nurkowe, i jeszcze jesteś chyba studentem tych studiów, opowiedz mi coś o tym projekcie.
No właśnie, jest to coś, co jest całkowicie nowe, nigdy nie został stworzony na świecie, w ogóle nie było takiego projektu. Było dużo projektów szkół, które zahaczają o takie rzeczy, aczkolwiek studiów jako studia nie było nigdy stworzonych. Stworzył to… stworzono to z inicjatywy DANu, profesor Marroni chciał stworzyć takie studia, więc stworzyli swoją szkołę, która, we współpracy z Instytutem Turystycznym na Malcie, czyli studiami, jedną uczelnią na Malcie, kompletnie od podstaw stworzyła program, który się nazywa zarządzanie bezpieczeństwem nurkowania.
Okej, i to są studia na Malcie, ile one trwają?
Trwają trzy lata, czyli sześć semestrów, pełen…
Lepiej niż takie pięcioletnie?
Haha, no tak, jest to pełen licencjat, więc trochę to musi potrwać.
Yhm.
Czyli sześć semestrów, jest to, oczywiście, dla wszystkich dostępne, czy w Unii Europejskiej, czy poza Unią Europejską, prowadzone jest w języku angielskim, i żeby się dostać, też trzeba przedstawić certyfikat języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2, bądź zdać, właśnie, w procesie rekrutacji, jak ktoś nie ma samego certyfikatu, to może zdać jako na ITS-ie, już na dzień dobry, przy wstępie. Jest to prowadzone online, dlatego każdy, z dowolnego miejsca, może uczestniczyć.
No właśnie, bo miałem pytanie czy trzeba jechać na Maltę?
Trzeba też będzie pojechać na Maltę, tak, haha.
No właśnie, bo ja rozumiem, że na studiach jest teoria, no ale przychodzi czasem ta praktyka, i tak…
Dokładnie.
Online chyba ciężko, nie? Haha.
Online bardzo ciężko, aczkolwiek tutaj też szkoła o to zadbała, i szkoła zbudowała pod to centrum nurkowe.
Okej.
Czyli nie tylko stworzenie samego, teoretycznego kursu, ale też dodatkowo zbudowali pod to centrum nurkowe, bardzo małe, takie do dziesięciu osób, plus jest tam sala wykładowa, plus jest całe laboratorium, w którym można przeprowadzać wszystkie DANowskie eksperymenty, do pewnego, oczywiście, stopnia, i cała praktyka z tych wszystkich przedmiotów odbywa się tam, łącznie z nurkowaniem i ze wszystkimi innymi rzeczami.
Okej, teraz mam takie pytanko, bo kończąc studia, mówisz, że to będą studia licencjackie, ale czy na takie studia może iść osoba, która totalnie nie nurkowała, i ona zostanie fajnym nurkiem, czy jednak trzeba jakieś spełnić wymagania nurkowe, żeby się dostać na studia? No, mówisz o języku angielskim, a co z tym nurkiem, nie?
No właśnie, trzeba być nurkiem, tak, trzeba być nurkiem… wstępne wymaganie jest w tej chwili, żeby być nurkiem poziomu rescue, tak, lub odpowiednim, to nie musi być w PADI, może być w czymkolwiek innym, ale to musi być na poziomie rescue i minimum trzydzieści nurkowań zalogowanych.
Okej.
Bo później, tak naprawdę, całe przedmioty opierają się też o wyszkolenie nurków aż do poziomu instruktora.
Powiedz mi, co po takich studiach ja uzyskam, czy ja uzyskuję jakieś, nie wiem, certyfikaty, patenty nurkowe, czy tylko licencjat? Co ja będę potrafił?
No właśnie, część przedmiotów jest, tak naprawdę, bazowana na kursach… i tym wszystkim, co uczy DAN w swoich kursach, w swoich dodatkowych rzeczach, część jest typowo akademicka z ITS-u, a część jest oparta na programach nurkowych PADI. Więc tak naprawdę za wszystkie programy, które są typowo programami czy to DANu, czy to PADI, czy właśnie z ITS-u, są certyfikaty oczywiście na koniec, czyli wyszkolenie nurka od poziomu rescue do poziomu instruktora jest też jak najbardziej certyfikowane, a później, oprócz samego licencjatu, wszystkie inne te certyfikaty też będą się pojawiały.
Czyli mogę być, nie wiem, instruktorem nurkowania…?
Możesz, tak, jeżeli…
Ratownikiem jakimś medycznym?
Tak. Mamy… co można robić faktycznie po tych studiach, no to można zostać dyrektorem nurkowania, można zostać managerem centrum nurkowego, instruktorem nurkowania, no bo też trzeba zrobić to jako część szkoły, oficerem bezpieczeństwa w nurkowaniu… można prowadzić prace naukowe podczas nurkowania i w nurkowaniu, związane z nurkowaniem. Można być operatorem komór hiperbarycznych, bo też częścią samych studiów jest właśnie obsługa komór hiperbarycznych, można być gas blenderem w centrum nurkowym, i medykiem technicznym w nurkowaniu.
Czyli tak naprawdę bardzo szerokie możliwości daje ukończenie tych studiów?
Jak najbardziej, to są w ogóle najszersze możliwości, nie ma… żaden program nigdy nie dawał tak szerokiej wiedzy i tak szerokiej możliwości, jak właśnie ten program.
Na którym jesteś już roku, semestrze?
Na drugim… Drugi rok, trzeci semestr, tak…
Okej.
Czyli, powiedzmy, pierwszy semestr drugiego roku.
Powiedz mi, jak to wygląda, macie jakieś, nie wiem, egzaminy, kolokwia, jak to na studiach?
No mamy bardzo dużo egzaminów, aczkolwiek całe szczęście są zawsze na koniec semestru, tak, nie mamy wejściówek, więc jest, haha…
Haha.
To jest taki plusik, że jak się budzę rano i odpalam kompa, to mogę być pewny, że nie będę miał wejściówki. Tak, ale są i egzaminy teoretyczne i egzaminy praktyczne.
I jakie takie, przykładowe, ciekawe egzaminy praktyczne być mógł opowiedzieć?
Ciekawe egzaminy praktyczne. Na przykład, robiliśmy pełnego dopplera pod wodą, bo DAN ma możliwości do tego, żeby zrobić badanie dopplerowskie pod wodą. Mieliśmy, operowaliśmy sprzętem, który dzisiaj, o którym profesor Marroni dzisiaj tutaj miał wykład, czyli ta cała telemedycyna i przekazywanie na bieżąco sygnałów życiowych nurka do DANu, do bazy danych DANu. Bazy danych DANu, ładnie się to zgrywa, haha.
Haha, ładnie.
Robiliśmy bardzo ciekawą analizę tego, jak się człowiek odwadnia, i…
O.
I jak ciało reaguje na, podczas nurkowania, na odwodnienie, jak ta dystrybucja wody w całym ciele, tak, czyli robiliśmy BMI przed nurkowaniem i po nurkowaniu, plus gęstość moczu sprawdzaliśmy, i sprawdzaliśmy jak później ta woda w organizmie się rozkłada. Było mnóstwo, mnóstwo takich ciekawych rzeczy.
Naprawdę bardzo ciekawe zajęcia. Jak ktoś kocha nurkowanie, to to jest to, nie?
To jest dokładnie to, tak. No i to jest, tam jest bardzo dużo wiedzy, która naprawdę na rynku jest potrzebna, bo, na przykład, jednym z takich najpoważniejszych wykładów, to są wykłady z prawa.
O.
I wykłady z prawa są prowadzone, bo w ogóle wszystkie te wykłady są prowadzone przez największych specjalistów z DANu, którzy są, przyjeżdżają, tak jak na przykład tutaj na Baltictech, robić wykłady a propos konkretnego tematu, i z nimi się prowadzi normalne lekcje, i, na przykład pani (nieczytelne) [00:07:34], która jest głównym oskarżycielem DANu…
Yhm.
Ona robi nam wykłady z prawa, i do każdego tematu, tak jak, na przykład, jest typowy przedmiot nitroxowy, czyli tak jak bazowany na PADI zwykły nitrox, do tego dodatkowo jest, na przykład, prawo, które obowiązuje przy nitroxach, przy nabijaniu gazów, przy wszystkich innych rzeczach, w całej Unii Europejskiej.
Super. Dużo jest osób na roku? Są chętni?
Chętnych jest dużo, aczkolwiek…
Jest mało, haha.
Aczkolwiek zostaje mało. Były trzy nabory w tej chwili.
Okej.
Ja jestem z drugiego naboru. Pierwszy nabór ma pięć osób, mój rocznik ma pięć osób, trzeci nabór, który teraz dopiero wystartował, ma cztery osoby. Ale było tak, że na pierwszym roku były, startowało dwanaście osób, na moim było chyba szesnaście, wystartowało, no a trzeci rocznik już chyba jakoś tak zweryfikował, że tylko ci, którzy chcieli to naprawdę zostali, no ale oni jeszcze nie mieli pierwszej sesji, haha.
Haha. Powiedz mi, za ile w takim razie kończysz studia?
Słucham?
Za ile kończysz studia?
Za półtora roku.
To widzimy się za półtora roku i spytamy o efekty, haha.
Haha, miejmy nadzieję, że będzie, na pewno zgłoszę się jeszcze do was, żeby, bo muszę zrobić pracę licencjacką, do której będzie ankieta, więc na pewno zgłoszę się, żebyście pomogli w dystrybucji ankiety do mojej pracy.
Super. To trzymamy kciuki za skończenie pozytywne studiów, i widzimy się w następnym odcinku.
Dziękuję bardzo.
Dzięki.