Zebraliśmy tutaj warte uwagi filmy oraz książki poświęcone nurkowaniu. Znajdziesz tutaj ciekawe pozycje związane z nurkowaniem. Książki oraz filmy dokumentalne, fabularne oraz biograficzne. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie w momentach kiedy nie nurkujesz.

Pod ciśnieniem

Under Pressure – diving deeper with Human Factors

Pod ciśnieniem

Szczegółowa analiza ponad trzydziestu studiów przypadków połączonych z wiedzą teoretyczną pomaga zrozumieć jak wydarzenia opisane przez osoby, które brały w nich udział, rozwinęły się w taki sposób, w jaki się rozwinęły i czego możemy się z nich nauczyć, aby poprawić jakość własnych nurkowań.

Autor: Gareth Lock MSc, Andrzej Górnicki

Rok wydania: 2022

 • Podręcznik
Polinezja, miłość i nurkowanie - czyli kartkówka w Zatoce Cooka

Polinezja, miłość i nurkowanie – czyli kartkówka w Zatoce Cooka

To opowieść inspirowana moim pamiętnikiem z rzeczywistej wyprawy jaką odbyłem kilka lat temu wraz z moją rodziną i francuskimi przyjaciółmi.
To sentymentalna podróż po szczęśliwych wyspach południowego Pacyfiku; opowieść o podwodnych i żeglarskich przygodach.

Piszę w niej o wolności, swobodnym przemieszczaniu się po oceanie; rodzinie, miłości, przemijaniu, potrzebie obrony naszej planety i lokalnych kultur – akceptacji inności.

Opowiadam też historię odkryć geograficznych na Oceanie Spokojnym – narodzinach mitu o „utraconym raju”; o starych wyspiarskich zwyczajach, ale też o polinezyjskiej teraźniejszości… no i oczywiście o rekinach!

Niewielu polskich autorów pisało o Tahiti. Niewielu podjęło probę opisania nurkowania jako takiego – zmierzyłem się właśnie z tym wyzwaniem.
Zapraszam czytelnika w daleki rejs po Polinezji Francuskiej; na pokład „KOKIRI”, katamaranu pod trzema banderami.

Autor: Voytek Barczuk

Rok wydania: 2021

 • Opowieść
Top wreck dives of the world

Top wreck dives of the world

Książka odkrywa fascynujący świat zatopionych statków oraz nurkowania wrakowego, poprzez pokazanie „najlepszych z najlepszych” podwodnych atrakcji, specjalnie wyselekcjonowanych spośród niezliczonych innych wraków z całego świata. Czytelnik znajdzie w tej pozycji pełne spektrum nurkowe, od tych płytkich na sztucznych rafach, po te spektakularne na dużych wrakach np. Lusitania, Andrea Doria czy „cmentarz” statków Scapa Flow i Truk Laguna.

Autor: Jack Jackson

Rok wydania: 2007

 • Poradnik
Nitrox i wstęp do innych mieszanin

Nitrox i wstęp do innych mieszanin

Podręcznik wyjaśnia nurkowania na sztucznych mieszaninach oddechowych. Zawiera treść kursów na podstawowy i zaawansowany stopień nitroxowy. Od podstaw omawia wady i zalety nitroxu w nurkowaniach turystycznych, sprzęt, planowanie nurkowania, liczenie toksyczności tlenowych itd..

Autor: Tomasz Strugalski

Rok wydania: 2006

 • Podręcznik
Na tropach zatopionych skarbów

Na tropach zatopionych skarbów

W książce znajdziecie wskazówki, jak zdobywać informacje o zatopionych statkach, o lokalizacji poszukiwanego wraku oraz te, dotyczące właściwego planowania, wyposażenia i przeprowadzania nurkowania. Autor wyjaśnia w niej również uwarunkowania prawne dotyczące odnalezionych wartościowych przedmiotów oraz opisuje, w jaki sposób należy je konserwować.

Autor: Mario M. Weidner

Rok wydania: 2003

 • Poradnik
104 miejsca nurkowe

104 miejsca nurkowe

Nurkowy Atlas Polski to pierwsze tak obszerne i usystematyzowane wydawnictwo przygotowane z myślą o nurkach w Polsce. Obok opisu 104-ech miejsc nurkowych oraz pięknych, autorskich zdjęć podwodnych (ponad 200 zdjęć), atlas zawiera mapki akwenów z zaznaczonymi wartymi odwiedzenia miejscami pod wodą.

Autor: Maciej Tomaszewski

Rok wydania: 2004

 • Przewodnik
Nurkowanie w sprzęcie ABC

Nurkowanie w sprzęcie ABC

Książka zapoznaje czytelnika ze sprzętem. Zawiera praktyczne porady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, treningu oraz podstawy medycyny nurkowej. Znaleźć w niej można także przydatne nurkom informacje o zjawiskach meteorologicznych, wiedzę o zbiornikach wodnych i tropikalnej rafie koralowej. Dla wielu bardzo przydatne będą także porady dotyczące filmowania i fotografowanie oraz nurkowania z dziećmi.

Autor: Heinz Kasinger, Paul W. Munzinger

Rok wydania: 2005

 • Poradnik
Nurkowanie bez strachu

Nurkowanie bez strachu

Zanalizowano tu blokady psychiczne i wynikające z nich błędne zachowania pod wodą. Na wielu praktycznych przykładach przedstawiono sytuacje i czynniki stresujące, które mogą wprawić nurka w strach, a nawet w panikę.

Autor: Monika Rahimi

Rok wydania: 2002

 • Poradnik
Zarys fizjopatologii nurkowania

Zarys fizjopatologii nurkowania

Author(s): Dolatkowski,Augustyn; Dȩga,Kazimierz; Ulewicz,Kazimierz Title(s): Zarys fizjopatologii nurkowania, pod red. Augustyna Dolatkowskiego i Kazimierza Ulewicza. [Autorzy: Kazimierz Dȩga et al. Edition: Wyd. 1.] Country of Publication: Poland Publisher: Warszawa, Państwowy Zakład Wydawn. Lekarskich, 1973.

Autor: Augustyn Dolatkowski, Kazimierz Ulewicz

Rok wydania: 1973

 • Medycyna
Nurkowanie

Nurkowanie

Jedyny polski podręcznik do nauki nurkowania. Książka jest przeznaczona dla tych wszystkich, którzy nurkują lub mają zamiar nurkować. Stanowi niezbędne kompendium wiedzy z nurkowania dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Podręcznik ten napisali praktycy posiadający duże doświadczenie szkoleniowe. Omawiają w nim m.in. sprzęt nurkowy, technikę nurkowania, fotografię i medycynę podwodną.

Nurkowanie to fascynujące zaproszenie do podwodnego świata.

Autor: Jerzy Macke, Krzysztof Kuszewski, Grzegorz Zieleniec

Rok wydania: 1999

 • Podręcznik
Nurkowanie w niezależnych aparatach powietrznych i ratowanie tonących

Nurkowanie w niezależnych aparatach powietrznych i ratowanie tonących

Pierwsze wydanie specjalistycznej książki poświęconej nurkowaniu w niezależnych aparatach powietrznych oraz metodom i technikom ratowania tonących. W pierwszej części publikacji w poszczególnych rozdziałach przedstawiono m.in. historię rozwoju sprzętu nurkowego, ważniejsze zagadnienia z fizyki i fizjologii nurkowania, lekki powietrzny sprzęt nurkowy, wypadki i choroby nurkowe, technikę nurkowania i podstawowe zasady bezpieczeństwa, organizację nurkowania oraz wymagania zdrowotne oraz zasady treningu płetwonurków. W drugiej części książki opisano tematy związane z ratowaniem tonących: Początki i rozwój ratownictwa wodnego w Polsce, utonięcie (definicja, objawy i przyczyny), przyczyny i okoliczności utonięcia, udzielanie pomocy tonącemu, udzielanie pomocy tonącemu bezpośrednio w wodzie oraz po wydobyciu z wody, pierwsza pomoc na brzegu, pływanie ratunkowe oraz organizacja bezpieczeństwa na wodach otwartych i zamkniętych. Teksty zostały uzupełnione o około 100 rysunków i zdjęć dotyczących konkretnych zagadnień. Nakład książki: 15 000 egzemplarzy.

Autor: Medard Przylipiak, Mieczysław Witkowski

Rok wydania: 1977

 • Podręcznik
Dotknąć głębi

Dotknąć głębi

Dotknąć Głębi to nie jest kolejny podręcznik o nurkowaniu, lecz zbiór opowieści jednego z najbardziej doświadczonych nurków w Polsce. Historie o nurkowaniach, użytym sprzęcie, pobitych rekordach i osiągniętych głębokościach to opowieści na przysłowiowe zimowe wieczory. Nie są one jednak tematem tej książki. Zawiera ona, utrzymane w osobistym tonie teksty, powstałe począwszy od 2000 roku. Lekkie, mam nadzieję, w formie, wyrażające – często skrajnie złośliwie – mój osobisty punkt widzenia. Czasami subiektywne i bardzo osobiste wrażenia i uczucia.

Autor: Romuald Hłobaż

 • Podręcznik
Tabele dekompresyjne

Tabele dekompresyjne

W tej problematyka dekompresji jest omówiona od strony praktycznej, tzn. przedstawione są zasady posługiwania się tabelami dekompresyjnymi. W zasadzie pominięto etyczne aspekty tego zagadnienia, który z powodzenie może stanowić temat osobnego opracowania. Autor uważa, że najlepiej uczyć się na przykładach dlatego też w niniejszej książce zawarł ich możliwie dużo. Każdy przykład ilustruje typową zasadę lub sytuację.

Autor: Wojciech Chomoniuk

Rok wydania: 1992

 • Medycyna
 • Podręcznik
Słownik nurkowy

Słownik nurkowy

Słownik zawiera ogółem około 3 000 haseł. Stanowi on doskonały przewodnik po szeroko pojętej terminologii nurkowej (hasła odnoszą się zarówno do podstawowych jak i specjalistycznych aspektów nurkowania, np. fotografia podwodna). W zakres słownika wchodzą także zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy i ratownictwa. Jest to pierwszy taki słownik dostępny na rynku.

Autor: Justyna Czaczkowska

Rok wydania: 2011

 • Podręcznik
Rekiny. Mity i fakty

Rekiny. Mity i fakty

To wyjątkowa na naszym rynku książka. Łączy ona popularną wiedzę na temat rekinów z fachowym opisem tych najstarszych ryb świata. Autor – lekarz specjalista w zakresie medycyny lotniczej, sportowej i tropikalnej – posiada wiedzę, zdobytą w trakcie wielu lat badań i obserwacji rekinów.

Autor: Maniguet Xavier

Rok wydania: 1999

 • Podręcznik
Przewodnik nurkowy. Egipskie Wybrzeża Morza Czarnego

Przewodnik nurkowy. Egipskie Wybrzeża Morza Czarnego

Autor: Maciej Tomaszewski

Rok wydania: 2001

 • Przewodnik
Polskie nurkowanie swobodne. Dzieje, organizacje, wartości

Polskie nurkowanie swobodne. Dzieje, organizacje, wartości

Przedmiotem badań jest historia nurkowania swobodnego. Głównym celem pracy jest rekonstrukcja, analiza i ocena dziejów, zgromadzenie i uporządkowanie faktów tworzących historię nurkowania swobodnego, a także ich weryfikacja i ocena. Praca koncentruje się na okresie od 1935 do 2000 roku i ma zasięg ogólnopolski.

Autor: Orlewicz-Musiał Małgorzata

Rok wydania: 2003

 • Popularnonaukowe
Płetwonurek fotograf KDP/CMAS

Płetwonurek fotograf KDP/CMAS

Płetwonurek KDP/CMAS * (P1) – jest to pierwszy stopień płetwonurkowy w ramach organizacji KDP/CMAS. Nurek posiadający stopień P1 może samodzielnie planować nurkowanie i wykonywać je do głębokości 20m z przynajmniej jednym pełnoletnim nurkiem[1] o takich samych lub wyższych kwalifikacjach KDP/CMAS, bądź innej organizacji nurkowej.

Autor: Jarosław Samsel

Rok wydania: 2001

 • Podręcznik
Nurkowanie w Chorwacji

Zaronite u hrvatskoj

Nurkowanie w Chorwacji

Autor: Ivana Ostoić

Rok wydania: 2000

 • Przewodnik
Nurkowanie swobodne

Nurkowanie swobodne

Jedyny polski podręcznik do nauki nurkowania. Książka jest przeznaczona dla tych wszystkich, którzy nurkują lub mają zamiar nurkować.

Autor: Andrzej Boruta

Rok wydania: 1981

 • Podręcznik
Nurkowanie moje życie

Nurkowanie moje życie

Najnowsze wydanie Komisji Działalności Podwodnej pt. „Nurkowanie moje życie” to wspomnienia znanego autora „Niebezpiecznych zwierząt morskich”, Edwarda Ciołkowiaka. Autor to wieloletni i doświadczony nurek oraz instruktor KDP/CMAS M3.

Autor: Edward Ciołkowiak

Rok wydania: 2014

 • Popularnonaukowe
Doing It Right. Poradnik lepszego nurkowania

Doing It Right. Poradnik lepszego nurkowania

Ta książka powstała dla wszystkich, którzy chcą czerpać maksimum przyjemności z nurkowania. Nie ma znaczenia czy chcesz jedynie zwiększyć bezpieczeństwo, czerpać więcej radości z rodzinnej wyprawy na Karaiby czy eksplorować głębokie jaskinie – DIR nadaje nowy wymiar wszystkim rodzajom nurkowania. Książka ta opisuje nie tylko umiejętności i techniki podstawowe dla dobrej praktyki nurkowej, ale również kluczowe elementy całościowego podejścia do nurkowania.

Autor: Jarrod Jablonski

Rok wydania: 2004

 • Poradnik
Człowiek zdobywa głębiny

Człowiek zdobywa głębiny

Czy homo sapiens stanie się kiedys homo aquaticus, który będzie czuł się w głębinach równie swobodnie jak na lądzie? Spróbujmy prześledzić pasjonującą historię wypraw człowieka-nurka w głąb wszechoceanu, co nam pozwoli, choć w części odpowiedzieć na to pytanie.

Autor: Jacek Gussmann

Rok wydania: 1984

 • Popularnonaukowe
Czas zerowy, seks i narkoza głębin

Nullzeit, Sex und Tiefenrausch

Czas zerowy, seks i narkoza głębin

Dziennikarze Leo Ochsenbauer i Klaus-M. Schremser z dużą znajomością rzeczy, a jednocześnie z przymrużeniem oka udzielają solidnie ugruntowanych i zdumiewających odpowiedzi na 333 ciekawe, a niekiedy osobliwe pytania dotyczące sportu nurkowego i podwodnego świata.

Autor: Klaus-M Schremser, Leo Ochsenbauer

Rok wydania: 2011

 • Popularnonaukowe
Cyfrowa fotografia podwodna dla zaawansowanych

Cyfrowa fotografia podwodna dla zaawansowanych

Dzięki „Cyfrowej fotografii podwodnej. Dla zaawansowanych” poznasz znacznie więcej niż tylko podstawy cyfrowej fotografii podwodnej. Dla tych, którzy poważnie myślą o fotografii i chcą w pełni docenić i wykorzystać sztukę fotografii podwodnej, szczegółowo przedstawione zostały techniki robienia udanych zdjęć.

Autor: Aw Michael, Meur Mathieu

Rok wydania: 2009

 • Poradnik
Biologia i Paleobiologia. Rekiny

Biologia i Paleobiologia. Rekiny

Autor: Grzegorz Soszka, Grzegorz Czarnecki, Patryk Ptasiński

Rok wydania: 2019

 • Podręcznik
 • Popularnonaukowe
Archeology under water

Archeology under water

Archeologia pod wodą. Wczesne lata

Krótka charakterystyka pierwszych lat archeologii podwodnej: metody badawcze, narzędzia, sposoby zabezpieczenia zabytków wydobywanych spod wody. Autor, będący pionierem w tej dziedzinie, przedstawia ponadto historie poszczególnych badań z rejonu basenu Morza Śródziemnego, Morza Bałtyckiego, a także innych akwenów wodnych na całym świecie.

Autor: George Fletcher Bass

Rok wydania: 2008

 • Historia
ABC zdrowia nurka

ABC zdrowia nurka

Autor: Romuald Olszański, Piotr Siermontowski

Rok wydania: 2002

 • Medycyna
Pasje życia. Oddycham pod wodą. Część 1

Pasje życia. Oddycham pod wodą. Część 1

Ta książka, te opowieści to kawałki życia: mojego i bliskich mi osób, połączonych wspólną pasją – nurkowaniem – i oczarowanych podwodnym światem. To historie przeplatające się ze sobą albo całkiem indywidualne, pokazujące wielkie zaangażowanie, czasami ciężką pracę, zawsze wiele emocji…

Nurek z niepełnosprawnością.

Dla wielu to brzmi jak wymysł, fanaberia, igranie z zagrożeniami. Dla nas: instruktorów, pomocników, kursantów, partnerów nurkowych to wspólna pasja i radość. Odskocznia od codzienności, pozostawienie za sobą problemów. Na brzegu. Odskocznia do życia, zobaczenia siebie w nowym świetle, odkrycie nowych możliwości.

Przeczytajcie…

Autor: Joanna Pajdak-Subry

Rok wydania: 2022

 • Reportaż
Droga śmierci

Droga śmierci

Dokładnie w 75 rocznicę największej tragedii morskiej w historii – zatopienie statku Wilhelm Gustloff, swoją premierę miała niezwykle ciekawie zapowiadająca się książka „Droga Śmierci” – Tomasza Stachury.

Autor: Tomasz Stachura

Rok wydania: 2020

 • Wraki
Problemy medycyny i techniki nurkowej

Problemy medycyny i techniki nurkowej

Od meduzy do geonura. Sztuczne czynniki oddechowe. Otrzymywanie mieszanin oddechowych. Metody pomiaru zawartości głównych składników i zanieczyszczeń czynników oddechowych używanych do celów nurkowych. Zasady bezpieczeństwa. Praca zbiorowa pod red. Dr. med. Romuald Olszański, mgr. inż. Stanisława Skrzyńskiego, Dr. inż. Ryszarda Kłosa.

Autor: Romuald Olszański

Rok wydania: 1997

 • Medycyna
Podróże na własnej skórze

Podróże na własnej skórze

Książka opisuje życie instruktorki nurkowania w tropikach. Znajdziesz tam historie związane z rafą koralową oraz DCS.

Autor: Martyna Skura

Rok wydania: 2020

 • Reportaż
IDF OPEN WATER DIVER

IDF OPEN WATER DIVER

Historia nurkowania. Sprzęt. Technika i bezpieczeństwo nurkowania. Planowanie nurkowania. Patofizjologia nurkowania i pierwsza pomoc .Środowisko wodne. Dokumenty nurka.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF DEEP DIVER

IDF DEEP DIVER

Przygotowanie do nurkowania głębokiego. Zagrożenia w nurkowaniu głębokim. Podstawy teorii dekompresji. Planowanie nurkowania głębokiego. Konfiguracja sprzętu. Technika nurkowania głębokiego. Procedury awaryjne i pierwsza pomoc.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF WRECK DIVER

IDF WRECK DIVER

Przygotowanie do nurkowania wrakowego. Elementy budowy statków. Konfiguracja sprzętowa. Nurkowanie z łodzi i bezpieczeństwo na morzu. Zagrożenia w nurkowaniu wrakowym. Technika nurkowania na wrakach. Planowanie nurkowania wrakowego.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF NITROX DIVER

IDF NITROX DIVER

Historia nurkowania nitroksowego. Fizyka nurkowania nitroksowego. Fizyczne właściwości gazów. Patofizjologia nurkowania nitroksowego. Planowanie nurkowania nitroksowego. Sprzęt do nurkowania nitroksowego. Bezpieczeństwo nurkowań nitroksowych. Wady i zalety stosowania nitroksu.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF Night Diver

IDF Night Diver

Środowisko wodne w nocy. Technika nurkowania nocnego. Oświetlenie. Nurkowanie w ograniczonej widoczności. Rozwiązywanie problemów.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF DRY SUIT DIVER

IDF DRY SUIT DIVER

Termoregulacja. Suche skafandry. Ocieplenie. Technika nurkowania w suchym skafandrze.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF NAVIGATION DIVER

IDF NAVIGATION DIVER

Nawigacja naturalna. Nawigacja przyrządowa. Nawigacja mieszana. Planowanie nurkowania.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
CAVE DIVER

IDF CAVE DIVER

Speleogeneza. Charakterystyka nurkowania pod stropem. Przygotowanie do nurkowania jaskiniowego. Stres w nurkowaniu jaskiniowym. Konfiguracja sprzętu. Planowanie nurkowania jaskiniowego. Techniki w nurkowaniu jaskiniowym. Poręczowanie. Rozwiązywanie problemów.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
TWINSET DIVER

IDF TWINSET DIVER

Zestaw dwubutlowy. System balastowy. Techniki napędowe. Procedury awaryjne.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF ICE DIVER

IDF ICE DIVER

Przygotowanie do nurkowania podlodowego. Termoregulacja. Fizyczne właściwości lodu. Stanowisko do nurkowania podlodowego. Konfiguracja sprzętowa. Technika nurkowania podlodowego i procedury awaryjne.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2022

 • Podręcznik
IDF FIRST AID RESPONSE.

IDF FIRST AID RESPONSE

Przygotowanie do udzielenia pierwszej pomocy. Sekwencje działań ratowniczych. Zatrzymanie krążenia u dorosłych. Zatrzymanie krążenia u dzieci, noworodków i niemowląt. Urazy głowy. Urazy kręgosłupa. Urazy klatki piersiowej. Urazy brzucha. Urazy miednicy. Urazy kończyn. Rany. Amputacja urazowa. Wstrząs. Oparzenia. Zatrucie wziewne. Tonięcie. Wychłodzenie. Przegrzanie. Zaburzenia krążenia w stanach nieurazowych. Drgawki. Kobiety w widocznej ciąży.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF ADVANCED OPEN WATER DIVER

IDF ADVANCED OPEN WATER DIVER

Nurkowanie z łodzi. Nurkowanie wielopoziomowe. Nurkowanie w górach. Nurkowanie w prądzie.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF RESCUE DIVER

IDF RESCUE DIVER

Psychologia ratownictwa. Przygotowanie psychofizyczne. Podstawy fizjologii człowieka. Urazy ciśnieniowe. Uraz ciśnieniowy płuc. Choroba dekompresyjna. Urazy zadane przez morskie organizmy. Ratownictwo w wypadkach nurkowych.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF DIVEMASTER

IDF DIVEMASTER

International Diving Federation. Rola divemastera. Wizerunek divemastera. Praca z certyfikowanymi nurkami. Asystowanie instruktorowi. Rozwiązywanie problemów.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
IDF SCUBA DIVING INSTRUCTOR

IDF SCUBA DIVING INSTRUCTOR

International Diving Federation. Wizerunek instruktora. Nauczanie dzieci. Nauczanie dorosłych. Prowadzenie zajęć teoretycznych. Prowadzenie zajęć praktycznych. Procesy grupowe. Trudne sytuacje w pracy instruktora. Podstawy marketingu. Kodeks etyczny instruktora IDF.

Autor: Daria Kamińska-Dobrowolska, Sebastian Dobrowolski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
Breathing Under Water. Spirituality and the Twelve Steps - Richard Rohr

Breathing Under Water. Spirituality and the Twelve Steps

Oddychając pod wodą

Ta fascynująca książka o. Richarda Rohra, w USA jest ciągle bestsellerem, Wydawnictwo Teofrast prezentuje ją polskiemu czytelnikowi. Autor przyjmuje założenie, że prawie wszyscy jesteśmy uzależnieni. To może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, innych ludzi… Jednak najważniejszym, zdaniem Rohra, uniwersalnym uzależnieniem są destrukcyjne wzorce myślenia. Choć nie możemy zahamować zalewającej nas fali popkultury, możemy starać się zrozumieć rzeczywistość, zbudować własną przystań i nauczyć się „oddychać pod wodą”.

Autor: Richard Rohr

Rok wydania: 2020

 • Religioznawstwo
Kwalifikacje zdrowotne do nurkowania z uwzględnieniem Covid-19 - Jarosław Krzyżak

Kwalifikacje zdrowotne do nurkowania z uwzględnieniem Covid-19

Nurkowanie w Polsce zaliczane jest do jednej z najczęściej uprawianych aktywności ekstremalnych. Nurkowania w wymiarze turystyczno-sportowym, jak i rekreacyjnym uprawiają przedstawiciele wszystkich grup wiekowych, od dzieci do osób w podeszłym wieku. Wymaga się od nich dobrego stanu zdrowia, ale ze względu na masowość, do nurkowania przystępują również osoby obciążone różnymi chorobami.

Autor: Jarosław Krzyżak

Rok wydania: 2021

 • Medycyna
Deep: Freediving

Deep: Freediving, Renegade Science, and What the Ocean Tells Us about Ourselves

Głębia. Freediving, zbuntowani badacze i co ocean mówi o nas samych

Poznaj niezgłębione tajemnice oceanu i ludzkiego organizmu! Nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył: pewien człowiek zanurkował na jednym oddechu na głębokość 93 metrów, po czym wrócił po czterech minutach na powierzchnię cały i zdrowy. James Nestor nie miał pojęcia, czym jest Freediving. Ale wiedział, że musi zbadać sekrety tej fascynującej dyscypliny sportu. Właśnie tak powstała Głębia, książka o tajemnicach oceanu i absolutnych granicach ludzkiego organizmu.

Autor: James Nestor

Rok wydania: 2017

 • Reportaż
Breath - James Nestor

Breath

Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki

Dziennikarz James Nestor przemierza świat, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i jak to naprawić. Odpowiedzi szuka nie tylko w źródłach medycznych, ale także w pradawnych miejscach pochówku, w tajnych instytutach ZSRR, w szkołach chóralnych w New Jersey i na pełnych smogu ulicach São Paulo. Bada starożytne praktyki oddechowe (Pranayama, Sudarshan Kriya, Tummo) i łączy siły z „pulmonautami”, aby naukowo testować moc oddechu.

Autor: James Nestor

Rok wydania: 2021

 • Medycyna
Diving - Alan Mountain

Diving

Nurkowanie

Polskie wydanie brytyjskiego podręcznika do nurkowania, który jest kompetentnym i praktycznym poradnikiem dla każdego. Zainteresowani znajdą w nim wszelkie potrzebne informacje – od podstawowych zasad bezpieczeństwa, aż po specjalistyczne porady dotyczące podwodnej fotografii. W książce przedstawiono wymagania zdrowotne stawiane kandydatowi na nurka, rodzaje organizowanych kursów i dostępnego na rynku sprzętu (w momencie wydania). Publikacja zawiera wiele tekstów i porad autorstwa uznanego eksperta z dziedziny nurkowania i ochrony środowiska, oraz zbiór ponad trzystu wysokiej jakości zdjęć i ilustracji.

Autor: Alan Mountain

Rok wydania: 2000

 • Poradnik
Podwodna Indonezja - Alicja Dramińska i Janusz Dramiński

Podwodna Indonezja

Album autorstwa Alicji i Janusza Dramińskich przedstawiający podwodne krajobrazy Indonezji.

Autor: Alicja Dramińska i Janusz Dramiński

Rok wydania: 2016

 • Wyprawy
Pilanie podwodnego świata - Giese Arno

Pilanie podwodnego świata

Publikacja stanowi historię rozwoju nurkowania swobodnego w Pile. Zawiera opis powstania sekcji płetwonurków, jako drugiej w Lidze Obrony Kraju w województwie poznańskim. Przedstawia również najbardziej znane organizacje nurkowe na świecie oraz życiorysy pierwszych pilskich płetwonurków, w większości wyszkolonych osobiście w 1967 roku przez autora książki. Jeden z pilskich płetwonurków został Szefem Wydziału Oficerów Flagowych w Dowództwie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. Arno Giese opisuje swoja życiową przygodę z nurkowaniem i o tym jak został instruktorem w Ośrodku Ratownictwa Morskiego Marynarki Wojennej. O Autora: Nie żałuję ani jednej minuty służby w Marynarce Wojennej, bo mam pewność, że nikt inny nie nauczył by mnie obecnej samodyscypliny, nikt inny nie mógłby mnie lepiej przygotować do dzisiejszego życia jak Ośrodek Ratownictwa Morskiego Marynarki Wojennej.

Autor: Giese Arno

Rok wydania: 2019

 • Historia
The Deadly Trade - Ballantyne Iain

The Deadly Trade

Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej

W 1901 r wielu admirałów z pogardą oceniało okręty podwodne jako bezużyteczne. Dziś ich podsiadanie jest wyznacznikiem militarnej potęgi. Uzbrojone w broń nuklearną mogą nieść śmierć milionom ludzi, wzniecić globalne zniszczenie, stanowią potężny środek odstraszania. Zabójcze rzemiosło to fascynująca opowieść o tym, w jaki sposób niezdarny pojazd zmienił się w śmiertelnie niebezpieczny okręt, jedną z najbardziej skomplikowanych, najdroższych i przerażających broni, jaką kiedykolwiek wymyślono.

Autor: Ballantyne Iain

Rok wydania: 2021

 • Historia
The Water Dancer - Coates Ta-Nehisi

The Water Dancer

Wodny tancerz

Niezwykłe cierpienia często obdarzają nas czymś w zamian – tak też się stało w książce „Wodny tancerz”. Poznajemy tutaj historię Hirama Walkera, którego matka została sprzedana do niewoli, a wszystkie jego wspomnienia o niej zostały wymazane z jego pamięci. W zamian został ON obdarzony mocą, którą odkrył dopiero po wielu latach, gdy zaczął topić się w rzece.

Autor: Coates Ta-Nehisi

Rok wydania: 2021

 • Literatura piękna
Leksykon skarbów polskich - Włodzimierz Antkowiak

Leksykon skarbów polskich

Przewodnik przeznaczony jest dla poszukiwaczy, dla hobbystów i dla tej wąskiej grupy licznego środowiska archeologów, która zajmuje się eksploracją terenową. Książkę autor adresuje też do muzealników, w każdym razie do tych, którym rzeczywiście zależy na pozyskiwaniu nowych, atrakcyjnych eksponatów. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, praktyka dowodzi, że nie jest to wcale oczywiste.

Autor: Włodzimierz Antkowiak

Rok wydania: 2011

 • Historia
Medycyna nurkowa - Jarsoław Krzyżak

Medycyna nurkowa

Każdy, kto odbył kurs nurkowania i zdobył kwalifikacje, powinien wykazać się w praktyce znajomością zagadnień, których wykorzystanie może uratować zdrowie albo życie własne lub partnera. Ze wzmożeniem działalności podwodnej wiąże się znacząca liczba wypadków nurkowych, nierzadko prowadzących do śmierci. Prezentowany podręcznik przekazuje niezbędną wiedzę, która pozwoli zarówno bezpiecznie schodzić pod wodę, jak i wracać na powierzchnię.

Autor: Jarsoław Krzyżak

Rok wydania: 2020

 • Medycyna
Nurkuj po przygodę. Odkryj najpiękniejsze wraki świata - Opracowanie zbiorcze

Nurkuj po przygodę. Odkryj najpiękniejsze wraki świata

Książka ta oprowadza po najciekawszych podwodnych miejscach kryjących wraki. Pokaże ci je oczami eksportów i znanych płetwonurków. Trójwymiarowe ilustracje, spektakularne fotografie i praktyczne informacje, które towarzyszą opisom nurkowania, dostarczają praktycznych wskazówek, abyś mógł razem z autorami zagłębiać morskie tonie.

Autor: Opracowanie zbiorcze

Rok wydania: 2009

 • Wyprawy
Manfish A story of Jacques Cousteau - Berne Jennifer

Manfish A story of Jacques Cousteau

Podwodny świat. Opowieść o Jacques'u Cousteu

Dokładnie 100 lat temu na francuskim wybrzeżu przyszedł na świat chłopiec, któremu rodzice dali na imię Jacques. Chłopczyk tak bardzo pokochał ocean, że zamarzył o pływaniu w głębinach ze swobodą ryby. Pragnął przebywać w podwodnym świecie tak długo, jak tylko zechce, chciał posiąść umiejętność oddychania pod wodą. W swych śmiałych zamierzeniach postanowił, że stanie się człowiekiem-rybą.

Autor: Berne Jennifer

Rok wydania: 2010

 • Opowieść
Historia nurkowania - Opracowanie zbiorcze

Historia nurkowania

Bogato ilustrowany album o historii nurkowania, opis technik sprzed wieków i tych najnowocześniejszych. Odpowiedzi na pytanie dlaczego ludzie nurkowali i nurkują.

Autor: Opracowanie zbiorcze

Rok wydania: 2010

 • Historia
Oceanologia Prawdziwa relacja z podróży Nautiliusa - Opracowanie zbiorcze

Oceanologia Prawdziwa relacja z podróży Nautiliusa

Zapis dokumentujący tajemniczą podmorską podróż wykazuje zaskakujące podobieństwo do niektórych wątków z powieści Juliusza Verne’a 20 000 mil podmorskiej żeglugi. Czyżby kapitan Nemo naprawdę istniał? Śledząc przygody uczestników wyprawy, czytelnik poznaje oceaniczną florę i faunę, historię badania i budowę dna morskiego oraz przedziwne podmorskie zjawiska. Pasjonującą intrygę współtworzą koperty, klapki i książeczki, a w nich mityczne potwory, sekretne wiadomości, historie zatopionych miast i legendarnych skarbów.

Autor: Opracowanie zbiorcze

Rok wydania: 2010

 • Popularnonaukowe
Homo Delphinus - Mayol Jacques

Homo Delphinus

Homo Delphinus. Człowiek delfin

Jacques Mayol, bohater kultowego filmu Wielki Błękit Luca Bessona, był badaczem i światowej sławy nurkiem, któremu szerokie uznanie przyniosły pionierskie prace w zakresie głębokościowego nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz jego historyczne, rekordowe nurkowanie na głębokość 100 metrów, dokonane podczas programu eksperymentalnych i medycznych badań nad nurkowaniem.

Autor: Mayol Jacques

Rok wydania: 2009

 • Wyprawy
Fotografia podwodna - Stanisław Orzepowski

Fotografia podwodna

W książce omówiono środowisko i warunki fotografowania, sprzęt i materiały potrzebne w tej dziedzinie oraz technikę wykonywania fotografii podwodnych przy oświetleniu naturalnym i sztucznym. Cennym uzupełnieniem książki są podstawy techniki i bezpieczeństwa nurkowania. Książka jest bogato ilustrowana przykładami zdjęć podwodnych. Jest ona przeznaczona dla płetwonurków fotoamatorów, może być pomocą dla specjalistów tych dziedzin nauki i techniki, gdzie fotografia podwodna jest środkiem dokumentacji naukowej, np. w budownictwie wodnym, rybołóstwie, ratownictwie morskim, a także w badaniach z zakresu geologii podwodnej i biologii morskiej.

Autor: Stanisław Orzepowski

Rok wydania: 1975

 • Podręcznik
Wapno sodowane w zastosowaniach wojskowych - Ryszard Kłos

Wapno sodowane w zastosowaniach wojskowych

Publikacje Pracowników, Doktorantów i Studentów AMW

Autor: Ryszard Kłos

Rok wydania: 2009

 • Artykuł
Helioksowe nurkowania saturowane - Ryszard Kłos

Helioksowe nurkowania saturowane

W artykule przedstawiono wykorzystywana przez MW RP helioksowa technologie nurkowań saturowanych. Jest ona adaptacja technologii używanej przez US Navy do końca lat 80. XXw. z modyfikacjami dokonanymi przez Włochów i specjalistów krajowych. Była ona wykorzystana podczas prac na platformach PETROBALTIC SA do roku 2000 bez żadnego incydentu nurkowego.

Autor: Ryszard Kłos

Rok wydania: 2007

 • Artykuł
Możliwości doboru dekompresji dla aparatu nurkowego typu amphora - Ryszard Kłos

Możliwości doboru dekompresji dla aparatu nurkowego typu amphora

Monografia naukowa dot. możliwości doboru ekspozycji tlenowo-nitroksowych dla aparatu nurkowego typu Amphora: założenia do nurkowań standardowych i eksperymentalnych

Autor: Ryszard Kłos

Rok wydania: 2012

 • Artykuł
System trymiksowej dekompresji dla aparatu nurkowego typu crabe - Ryszard Kłos

System trymiksowej dekompresji dla aparatu nurkowego typu crabe

System trymiksowej dekompresji dla aparatu o obiegu półzamkniętym. Monografia naukowa

Autor: Ryszard Kłos

Rok wydania: 2016

 • Artykuł
Aparaty nurkowe z regeneracją czynnika oddechowego - Ryszard Kłos

Aparaty nurkowe z regeneracją czynnika oddechowego

Książka omawia takie tematy: badania nowych typów aparatów nurkowych, charakterystyka i podział sprzętu nurkowego do prac podwodnych, zasady działania różnych typów aparatów nurkowych, nurkowanie z wykorzystaniem sztucznych czynników oddechowych, pomiary podstawowych parametrów aparatu nurkowego, przygotowanie czynnika oddechowego, metody usuwania dwutlenku węgla stosowane w aparatach nurkowych, techniczne problemy związane z wyborem sposobu dekompresji.

Autor: Ryszard Kłos

Rok wydania: 2000

 • Poradnik
Wybrane problemy medycyny morskiej i nurkowej - Romulad Olszański

Wybrane problemy medycyny morskiej i nurkowej

Trudna pozycja naukowa polecana dla zaawansowanych instruktorów.

Autor: Romulad Olszański

Rok wydania: 2012

 • Poradnik
Patoklinika zmian sercowo-naczyniowych - Piotr Siermontowski

Patoklinika zmian sercowo-naczyniowych

Publikacja naukowa

Autor: Piotr Siermontowski

Rok wydania: 2013

 • Medycyna
Zarys medycyny hiperbarycznej - Aleksandra Sieronia

Zarys medycyny hiperbarycznej

Autorzy przedstawili zarówno zarys historii, jak i również stan badań doświadczalnych. Istotne dla Czytelnika znaczenie ma fakt przedstawienia przez autorów zastosowań klinicznych tlenu hiperbarycznego obejmujących nie tylko wskazania European Committee for Hyperbaric Medicine czy Undersea and Hyperbaric Medicine Society, ale także potencjalne możliwości wykorzystania terapii hiperbarycznej w różnych gałęziach medycyny.

Autor: Aleksandra Sieronia

Rok wydania: 2006

 • Medycyna
Fotografia i fotogrametria podwodna - L. Beker i R. Kaczyński

Fotografia i fotogrametria podwodna

Poradnik na temat wykonywania zdjęć pomiarowych w wodzie.

Autor: L. Beker i R. Kaczyński

Rok wydania: 1985

 • Poradnik
Samodzielne powietrzne aparaty nurkowe - Jan Hiszpaśki

Samodzielne powietrzne aparaty nurkowe

Zapoznanie z zasadami budowy i eksploatacji automatów oddechowych dostępnych w latach wydania ksążki. Zawartość dla użytkowników, konstruktorów i obsługi technicznej.

Autor: Jan Hiszpaśki

Rok wydania: 1966

 • Historia
Podstawy terapii hiperbarycznej - Tadeusz Doboszyński

Podstawy terapii hiperbarycznej

Książka wydana latach siedemdziesiątych XX w., kiedy terapia hiperbaryczna w Polsce była na bardzo wczesnym etapie rozwoju. W tym czasie w Polsce działały pojedyncze lecznicze komory ciśnieniowe.

Autor: Tadeusz Doboszyński

Rok wydania: 1977

 • Medycyna
Rycerze Głębin - Konstanty Zołotowski

Rycerze Głębin

„Co robi nurek? Sądzicie zapewne, że walczy z ośmiornicami, wydobywa z oceanou perły i korale, wyławia zaginionych kapitanów? Kiedy miałm dziesięć lat, a może jedenaście lat, sam czytywałem o takich nurkach. Dotychczas pamiętam taki obrazek: kajuta zatopionego okrętu (…)” Fragment

Autor: Konstanty Zołotowski

Rok wydania: 1939

 • Historia
W płetwach - Witold Zubrzycki

W płetwach

Witold Zubrzycki to bezsprzecznie pionier polskiego nurkowania, które zasługi dla rozwoju krajowego nurkowania w niezależnych aparatach oddechowych można porównać w wymierza globalnym, z osobą – Jacques-Yves Cousteau, ojca współczesnego nurkowania swobodnego na świecie.

Autor: Witold Zubrzycki

Rok wydania: 1959

 • Poradnik
Podwodna Polska - Ewa Żerdzińska

Podwodna Polska

Opis ośmiu wypraw nurkowych. Zawiera także kulisy powstawania odcinków programów telewizyjnych im poświęconych. NA dołączonej płycie CD znajduje się zapis wilmowy (prawie 40 min) z opisywanych wypraw.

Autor: Ewa Żerdzińska

Rok wydania: 2004

 • Przewodnik
Wracktauchen - Horst Dederichs i Andrej Priboschek

Wracktauchen

Nurkowanie na wrakach

Chyba żaden inny rodzaj nurkowania nie fascynuje bardziej niż schodzenie do wraków. Dzieje się tak z powodu trudności związanych z takim nurkowaniem, a także ze względu na historyczny aspekt zatonięcia statków. Niniejsza książka jest praktycznym poradnikiem nurkowania do wraków przeznaczonym dla zaawansowanych nurków. Autorzy doradzają m.in.

Autor: Horst Dederichs i Andrej Priboschek

Rok wydania: 2007

 • Wraki
Wyspy Bałtyku: przewodnik dla nurków - Falk Wieland

Wyspy Bałtyku: przewodnik dla nurków

Książka ta prezentuje najważniejsze i najbardziej atrakcyjne wyspy na Bałtyku, do których podróżują nurkowie wraz z rodzinami. Szczególnie wyczerpująco przedstawiono rejony nurkowe, położone wokół wysp Fehmarn, Rugii, Bornholm i Gotlandii. Ponadto miłośnicy nurkowania do wraków znajdą tu informacje na temat fińskiego archipelagu Wysp Alandzkich, gdyż właśnie tu, między Sztokholmem a Turku, znajdowały się porty macierzyste ostatnich wielkich frachtowców żaglowych.

Autor: Falk Wieland

Rok wydania: 2008

 • Przewodnik
Nurkowanie dzieci - Françoise Luttenschlager

Nurkowanie dzieci

Generalnie uznaje się, że dziecko jest gotowe czerpać wiedzę ze wszystkiego, co samo przeżywa, nigdy nie angażuje się w jakąś czynność do połowy i rzadko ogranicza ją do pojedynczego wykonania w przypisanym mu czasie. To właśnie ta obserwacja przywiodła Autorkę do rozwinięcia koncepcji „niebieskiej liny” poświęconej zajęciom wodnym i podwodnym dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Poświęcona stworzeniu więzi pomiędzy czasem spędzonym w wodzie i poza nią, ta „niebieska lina” towarzyszy dzieciom w ich poznawaniu przestrzeni wodnych, po to, aby zachowały czystą przyjemność i chęć odkrywania podwodnych sekretów.

Autor: Françoise Luttenschlager

Rok wydania: 2009

 • Podręcznik
The Diver's Handbook - Alan Mountain

The Diver’s Handbook

Wszystko o nurkowaniu

Pragnienie zbadania tego, co kryje się pod powierzchnią morza, dręczyło ludzi od niepamiętnych czasów. Ilustracje, spektakularne fotografie i praktyczne informacje, które towarzyszą opisom nurkowania, dostarczają praktycznych wskazówek, abyś mógł razem z autorem zagłębiać morskie tonie.

Autor: Alan Mountain

Rok wydania: 2010

 • Podręcznik
Bezpieczne nurkowanie w Polsce - Piotr Wolf

Bezpieczne nurkowanie w Polsce

Nurkowanie jest pasjonującą formą rekreacji i sama możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarcza wystarczająco dużo emocji i przyjemności, wartych niezbędnych wydatków i kłopotów, związanych z kupnem ekwipunku i szkoleniem. Niniejsza książka zawiera wszystkie niezbędne informacje dla amatorów nurkowania. Autor doradza m.in. jak nurkować zgodnie z prawami przyrody, co zrobić, by nurkować bezpiecznie, jaki sprzęt kupić, gdzie odbyć szkolenia. W przeciwieństwie do przekładów, które omawiają egzotyczne akweny, ta poświęcona jest realiom naszego kraju, polskim rzekom i jeziorom oraz przybrzeżnej strefie Bałtyku.

Autor: Piotr Wolf

Rok wydania: 2011

 • Podręcznik
The Ten Kings of The Sea - Jacques i Pierre Mayol

The Ten Kings of The Sea

Dziesięciu królów morza

„Dziesięciu królów morza” to fikcyjna opowieść oparta na wspólnych podwodnych odkryciach i doświadczeniach braci Pierre`a i Jacquesa Mayola. Fascynacja zaginionym kontynentem zwanym Atlantydą zaprowadziła ich na Ocean Atlantycki, a dokładniej na Bahamy, gdzie badali tajemnice Bimini i innych wysp archipelagu. Po drodze Jacques odkrył hiszpański galeon zatopiony przed 300 laty. To właśnie ten wrak stał się inspiracją dla niniejszej powieści.

Autor: Jacques i Pierre Mayol

Rok wydania: 2009

 • Powieść
Diving Above Sea Level - Bruce R. Wienke

Diving Above Sea Level

Nurkowanie nad poziomem morza

Nurkowanie na wysokości (nad poziomem morza) oznacza, że mamy od czynienia z mniejszym ciśnieniem otoczenia w porównaniu do tego na poziomie morza. Zjawisko to, a w szczególności jego wpływ na nurka, sprzęt i procedury nurkowania są przedmiotem tej książki. Omówione w niej są procedury i ich modyfikacje dla nurkowania na wysokości.

Autor: Bruce R. Wienke

Rok wydania: 2009

 • Podręcznik
Manual of freediving - Pelizzari Umberto i Tovaglieri Stefano

Manual of freediving

Podręcznik freedivingu

Książki tej nie powinno zabraknąć w biblioteczce żadnego nurka, który pragnie rozwijać swoją technikę oddychania, pływania i nurkowania, a także poszerzyć swoją wiedzę i lepiej poznać teorię. Dziesiątki ćwiczeń, ilustrowanych sekwencjami zrozumiałych i pomocnych rysunków, pozwalają zarówno uczniom jak i instruktorom podążać prostą ścieżką edukacyjną. Autorzy – dwaj doświadczeni sportowcy, którzy od lat zajmują się wyczynowym nurkowaniem oraz nauczaniem bezdechu, stworzyli wreszcie podręcznik, który skutecznie łączy teorię z praktyką.

Autor: Pelizzari Umberto i Tovaglieri Stefano

Rok wydania: 2009

 • Podręcznik
Nurkowanie w suchym skafandrze - Prey Kromp Schneider

Nurkowanie w suchym skafandrze

Nurkowanie w suchym skafandrze nie jest żadną wiedzą tajemną, a otwiera zarówno u nas w kraju, jak i na całym świecie wiele nowych możliwości do uprawiania tego sportu.
Ten podręczny przewodnik to kompendium wiedzy na temat nurkowania w suchym skafandrze: zawiera wszystko co każdy nurek chce i powinien wiedzieć, dostosowane do najnowszych standardów i norm bezpieczeństwa.
W tej użytecznej książce zawarto porady na temat wyboru i pielęgnacji sprzętu oraz podano najbardziej aktualne informacje na temat jednego z najciekawszych sportów nurkowych. To doskonałe przygotowanym poradnik zawierający szczegółowe zdjęcia ułatwiające zrozumienie tematyki. Swoją obszerną wiedzą dzieli się trzech świetnych specjalistów
z wszystkimi nurkami: od początkujących po doświadczonych instruktorów.

Autor: Prey Kromp Schneider

Rok wydania: 2008

 • Podręcznik
Medycyna dla nurkujących

Medycyna dla nurkujących

Książka na temat medycyny nurkowej. Książka polecana wszystkim płetwonurkom, niezależnie od poziomu wiedzy nurkowej, instruktorom nurkowania oraz lekarzom. Znakomita i świetnie wydana pozycja.

Autor: Jarosław Krzyżak, Krzysztof Korzeniewski

Rok wydania: 2020

 • Podręcznik
 • Poradnik
The Technical Guide to Gas Blending

The Technical Guide to Gas Blending

Podręcznik mieszania gazów

„Podręcznik mieszania gazów” (The Technical Guide to Gas Blending) wypełnił lukę jaką pozostawiły inne podręczniki dotyczące mieszania gazów. Autor – Nicos Raftis będący pionierem w mieszaniu gazów a zarazem inżynier produkcyjny z zawodu pomaga nurkującym i blenderom zrozumieć kwestie bezpieczeństwa i mechaniki mieszania gazów.

Autor: Nicos Raftis

Rok wydania: 2009

 • Podręcznik
Przewodnik nurka po wraku XIX-wiecznego żaglowca

Przewodnik nurka po wraku XIX-wiecznego żaglowca

„Czytając „Przewodnik” masz wrażenie, że pływasz nad jakimś wrakiem i że rozpoznajesz jego charakterystyczne szczegóły. Że prowadzisz małe śledztwo archeologiczne na poziomie zwykłego nurkowania.”

Autor: David Leigh STONE

Rok wydania: 2008

 • Przewodnik
Ratownictwo nurkowe z elementami pierwszej pomocy

Ratownictwo nurkowe z elementami pierwszej pomocy

Pozycja zawiera bardzo szerokie podejście do zagadnień związanych z ratownictwem nurkowym. Jest pierwszą polską publikacją o tej tematyce. Zawiera ponad 200 stron około 200 rycin i schematów. Pierwsze wydanie ukazało się w 2005 roku i zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez środowisko nurkowe.

Autor: Marcin Dąbrowski

Rok wydania: 2005

 • Poradnik
NITROKS. Poradnik dla nurków

NITROKS. Poradnik dla nurków

Książka zawiera ona wiedzę zarówno dla nurków rekreacyjnych, ale również zagadnienia sporządzania mieszanin czy dekompresję opisaną na poziomie już znacznie wykraczającym poza rekreacyjne nurkowanie. Dzięki prostemu językowi może z niej skorzystać również początkujący nurek a dla nurków zaawansowanych ilość wiedzy powinna zaspokoić oczekiwania.

Autor: Jacek Kot, Tomasz Żabierk

Rok wydania: 2014

 • Poradnik
Wyjazdy nurkowe Poradnik Praktyczny

Wyjazdy nurkowe Poradnik Praktyczny

W książce opisano wszystkie aspekty wyjazdu nurkowego. Są one ułożone w logiczną całość od przygotowania wyjazdu, przez podróż do postępowania na miejscu nurkowym. Jest to wiedza użyteczna dla wszystkich niezależnie od stopnia nurkowego czy organizacji, w której zostały uzyskane uprawnienia. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera ponad 300 zdjęć, tabel i szkiców, co przybliża czytelnikowi opisane tematy.

Autor: Marcin Dąbrowski

Rok wydania: 2007

 • Poradnik
Niebezpieczne zwierzęta morskie

Niebezpieczne zwierzęta morskie

Jest to poradnik dla płetwonurków, żeglarzy, wędkarzy, rybaków, surfingowców, pływaków – czyli wszystkich tych, którzy mają do czynienia z wodą.

Autor: Edwarda Ciołkowiaka

Rok wydania: 2005

 • Poradnik
Wszyscy muszą wrócić FILOZOFIA NURKOWANIA

Wszyscy muszą wrócić FILOZOFIA NURKOWANIA

Książka jest adresowana do kandydatów na płetwonurków i osób, które już nurkują – ale nie tylko do nich. Autor prezentuje w niej swoje poglądy na temat bezpieczeństwa podczas nurkowań.

Autor: Tomasz Strugalski

Rok wydania: 2017

 • Podręcznik
Droga Śmierci

Droga Śmierci

Książka opisuje losy wielkiej operacji Hannibal od strony biorących w niej udział statków i okrętów, a zwłaszcza tych, które spoczęły na dnie Bałtyku.

Autor: Tomasz Stachura

Rok wydania: 2020

 • Historia
Sprzęt Nurkowy w Polsce 1945-1989

Sprzęt Nurkowy w Polsce 1945-1989

W środku znajdziemy wiele wyjątkowych materiałów i ciekawych informacji, gromadzonych latami. Mamy okazję poznać historię nurkowania w Polsce z wielu różnych perspektyw. W zestawie z książką reprint „Instrukcji użytkownika” aparatu powietrznego Neptun z 1957 r., która jest tak naprawdę mini-podręcznikiem do nurkowania swobodnego, pierwszym wydanym w Polsce.

Autor: Karina Kowalska

Rok wydania: 2021

 • Historia
Nurkująca kobieta

Nurkująca kobieta

Książka zachęca kobiety do myślenia o nurkowaniu jako o sporcie, który daje szerokie możliwości do samorealizacji kobiet w każdym wieku, zwraca jednak uwagę, że aby ten stan osiągnąć potrzebna jest odwaga do mówienia na głos, co kobietom się nie podoba w obecnym szkoleniu nurków, ponieważ nie jest im przyjazne.

Autor: Dorota „Doris” Łeweć

Rok wydania: 2010

 • Poradnik
Nurkowanie pod lodem + DVD

Nurkowanie pod lodem + DVD

Filmy i podręcznik zawierają wszystko co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie nurkować pod lodem: wycinanie przerębla różnymi sposobami, zakładanie stanowiska asekuracyjnego, pracę ekipy powierzchniowej, sprzęt, wpinanie się nurków do liny, techniki wejścia do przerębla i wyjścia z niego, pomoc partnerską, analizę zagrożeń, zgubienie nurka pod lodem, akcję ratowniczą itp. Materiały te przeznaczone są dla osób, które zdobyły już co najmniej podstawowy stopień płetwonurkowy (w dowolnej federacji).

Autor: Tomasz Strugalski

Rok wydania: 2010

 • Podręcznik
Podręcznik płetwonurka P1 KDP/CMAS

Podręcznik płetwonurka P1 KDP/CMAS

Podręcznik płetwonurka P1 KDP/CMAS to pozycja skierowana do osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem. Podręcznik jest doskonałym i bardzo ważnym uzupełnieniem wiadomości przekazywanych przez instruktora podczas kursu.

Autor: Krzysztof Rojek

Rok wydania: 2014

 • Podręcznik
Nurkowanie dla zaawansowanych Werner Scheyer

Nurkowanie dla zaawansowanych

Podręcznik uzupełnia podstawową wiedzę nurkujących wykorzystując praktyczne doświadczenia autorów. Na końcu każdego rozdziału znajduje się lista pytań. Służą one głównie temu, aby porównać wrażenia z praktyki z właśnie poznaną teorią. Naukę ułatwiają liczne fotografie, wiele rysunków i tabel.

Co roku tysiące osób dołącza do kręgu tych, którym dane jest podziwiać podwodny świat. Niezwykle ważne jest jednak, aby wciąż doskonalić swoją wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, aby potrafić samodzielnie zaplanować swoje nurkowanie i przeprowadzić je bezpiecznie.

Autor: Werner Scheyer

Rok wydania: 2011

 • Podręcznik
Boje, szpulki, kołowrotki i ich zastosowanie w nurkowaniu

Boje, szpulki, kołowrotki i ich zastosowanie w nurkowaniu

Autor skoncentrował się na szerokim ujęciu tematu wykorzystania boi, kołowrotków i szpulek w płetwonurkowaniu. Książka zawiera szczegółowe informacje dotyczące sprzętu dostępnego na rynku oraz technik jego wykorzystania. W klarowny sposób pokazane zostały zalety i wady tych elementów wyposażenia płetwonurka oraz zagrożenia wynikające z nieumiejętnego ich użycia. To ponad 150 stron wiedzy dotychczas nieprezentowanej w jednej publikacji. Materiał w niej zawarty może być wykorzystany na wszystkich kursach na podstawowe stopnie w nurkowaniu oraz przy szkoleniach specjalistycznych, takich jak wrakowo-morskie, podlodowe, jaskiniowe, a także na szkoleniach technicznych. Do książki dołączony jest film instruktażowy, pokazujący wypuszczanie boi dekompresyjno-sygnalizacyjnej różnymi sposobami.

Autor: Marcin Dąbrowski

Rok wydania: 2010

 • Podręcznik
Wyrównywanie ciśnienia we freedivingu i nurkowaniu sprzętowym

Wyrównywanie ciśnienia we freedivingu i nurkowaniu sprzętowym

Pozycja obejmuje całokształt zagadnień związanych z wyrównywaniem ciśnienia w uchu środkowym, opisy mechanizmów otwierania trąbek słuchowych, poszczególnych technik do tego prowadzących, sposoby ich opanowania, problemy na jakie napotykają nurkowie i metody radzenia sobie z nimi. Zawiera ona również przykłady ćwiczeń poprawiających skuteczność wyrównywania ciśnienia, a także gadżetów, którymi posługują w tym celu się nurkowie.

Autor: Tomasz „Nitas” Nitka

Rok wydania: 2021

 • Poradnik
Mieszaniny oddechowe - Poradnik blendera i świadomego nurka

Mieszaniny oddechowe – Poradnik blendera i świadomego nurka

Wojtek Czechowski, autor książki przez wiele lat zbierał doświadczenie w przygotowaniu gazów dla przemysłu i do nurkować. Cały ten czas spędził na zgłębianiu wiedzy teoretycznej i praktycznej konstruując i pracując ze sprzętem używanym do mieszania i przechowywania gazów. Jako jedyny blender w Polsce i jeden z nielicznych na świecie, przygotowuje gazy również metodą wagą. Dzięki czemu znany jest z aptekarskiej dokładności

Autor regularnie pracuje z nurkami, dla których precyzja ma kluczowe znaczenie, przygotowując dla nich gazy do nurkowań głębszych niż 300m.

Autor: Wojtek Czechowski

Rok wydania: 2019

 • Poradnik
Medycyna dla nurków w pigułce

Medycyna dla nurków w pigułce

Autor w przystępny sposób przedstawia niezbędną każdemu nurkowi wiedzę zawierającą problemy medyczne dzisiejszego nurkowania. Poruszane w niej zagadnienia są wymagane na szkoleniach nurkowych wszystkich stopni zaawansowania.

Autor: Jarosław Krzyżak

Rok wydania: 2008

 • Podręcznik
Nurkowanie techniczne

Nurkowanie techniczne

Jest to pierwszy, dostępny na polskim rynku podręcznik do nurkowania technicznego. Jest to najbardziej wysłużona książka na naszej półce, bowiem najczęściej do niej zaglądamy i wracamy.

Autor: Paweł Poręba

Rok wydania: 2007

 • Podręcznik
Meandry dekompresji

Meandry dekompresji

Jeśli macie zamiar, lub już nurkujecie technicznie a książka jeszcze nie znalazła się w waszych rękach, to koniecznie musicie to zmienić. Jest to świetne opracowanie o tajnikach i sztuce planowania, a następnie przeprowadzania nurkowań dekompresyjnych.

Autor: Bob Cole

Rok wydania: 2005

 • Podręcznik
Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya

Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya

W książce autor przedstawia historię odnalezienia przez Marynarkę Wojenną RP w 2004 roku i relację z przebiegu wyprawy na wrak Steubena. Pozycja dla każdego fana bałtyckich wraków.

Autor: 2010

Rok wydania: Marcin Jamkowski

 • Wraki
Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela ORP Kujawiak

Podwodni tropiciele. Tajemnica wraku niszczyciela ORP Kujawiak

Odnalezienie wraku niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak to bodaj największy w historii sukces polskich poszukiwaczy wraków! Przez długi okres czasu nieznane było dokładne położenie jednostki. Pierwsze nurkowanie członków Stowarzyszania Wypraw Wrakowych na znajdującym się na głębokości blisko 100 metrów wraku ORP Kujawiak miało miejsce w czerwcu 2015 roku.

Autor: Mariusz Borowiak

Rok wydania: 2016

 • Wraki
Głębokie zanurzenie: Tragiczne przygody podczas nurkowań na Andrea Dorii

Deep Descent: Adventure and Death Diving the Andrea Doria

Głębokie zanurzenie: Tragiczne przygody podczas nurkowań na Andrea Dorii

Wrak Adrea Dorii to jedno z największych wyzwań w głębokim nurkowaniu wrakowym. W książce poznamy historię eksploracji tego legendarnego wraku. Autor zaznajomi nas z grupą ekstremalnych nurków, którzy jako jedni z pierwszych badali wrak Dorii.

Autor: McMurray Kevin F.

Rok wydania: 2001

 • Wraki
Zanurzeni w wielki błękit. Miłość i obsesja

The Dive. A Story Of Love And Obsession

Zanurzeni w wielki błękit. Miłość i obsesja

To dość kontrowersyjna książka, opisująca prawdziwą historię zakończonej tragicznie wielkiej przygody i niezwykłej miłości. Śmiertelny wypadek Audrey Mestre (żony autora) jaki miał miejsce w 2002 roku podczas próby zanurzenia na głębokość 162 metrów w kategorii No Limits do dziś wywołuje emocje w środowisku freediverów.

Autor: Pipin Ferreras

Rok wydania: 2006

 • Freediving
Poza błękitem

Beyond Blue

Poza błękitem

Autobiografia Nuno Gomesa, to historia jego drogi do ustanowienia dwóch rekordów świata, w tym do dziś aktualnego najgłębszego nurkowania w jaskini na 282.6 metrów. Przedstawione nurkowanie to sens życia, to balansowanie ze śmiercią na cienkiej granicy.

Autor: Nuno Gomes, Olo Sawa

Rok wydania: 2014

 • Autobiografia
Gladiator Oceanu - Bitwy pod powierzchnią oceanu

Ocean Gladiator – Battles Beneath the Ocean

Gladiator Oceanu - Bitwy pod powierzchnią oceanu

Książka napisana z dystansem i humorem sprawia, że czytelnik utożsamia się z autorem. Mark prezentuje w niej swoje błędy, nie boi się opisywać przypadków chorób dekompresyjnych których doświadczył w trakcie wielu lat głębokich nurkowań, na przemian z sukcesami. Daje się odczuć nękające autora zagrożenia, wynikające z reguły z wcześniejszych wydarzeń.

Autor: Mark Ellyatt

Rok wydania: 2009

 • Autobiografia
 • Wyprawy
Autobiografia pod ciśnieniem

Autobiografia pod ciśnieniem

Człowiek, który od 16. roku życia aż do śmierci był silnie związany z wodą. Sheck jako pierwszy na świecie wykonał ponad 1000 nurkować jaskiniowych. Był prawdziwym eksploratorem, odkrywcą co najmniej kilkunastu zalanych jaskiń na Florydzie.

Autor: Sheck Exley

Rok wydania: 2009

 • Autobiografia
Zanurzona - Verna van Schaik

Fatally Flawed

Zanurzona

W książce znajdziecie kobiecą stronę nurkowania, czyli problemy, uprzedzenia z jakimi borykają się nurkujące panie. Niestety niedowierzanie w umiejętności kobiet wciąż występuje w zmaskulinizowanym środowisku nurków technicznych. Autobiografia Verny van Schaik, najgłębiej nurkującej kobiety świata, której notowane w Księdze Rekordów Guinessa 221 metrów pozostaje nie pobite od 2004 r. Jednak nie rekord, ale droga, którą Verna przeszła zmagając się z własnymi słabościami i niedowierzaniem zmaskulizowanego środowiska nurków technicznych jest istotą tej opowieści.

Autor: Verna van Schaik

Rok wydania: 2012

 • Autobiografia
Mrok - Phillip Finch

Diving into darkness

Mrok

“Mrok” to opowieść o Boesmansgat, głębokiej na prawie 300 m jaskini w RPA w kształcie dzwonu i pilocie samolotów pasażerskich, Davidzie Shaw, który po zaledwie 5 latach szkolenia zszedł jako pierwszy i jedyny do tej pory człowiek na głębokość 270 metrów na obiegu zamkniętym. Opowieść o próbie wyłowienia przez niego ciała nurka z dna jaskini, która, choć zakończona tragicznie, jest świadectwem niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych ludzi połączonych wspólną pasją.

Autor: Phillip Finch

Rok wydania: 2009

 • Reportaż