Zebraliśmy tutaj warte uwagi filmy oraz książki poświęcone nurkowaniu. Znajdziesz tutaj ciekawe pozycje związane z nurkowaniem. Książki oraz filmy dokumentalne, fabularne oraz biograficzne. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie w momentach kiedy nie nurkujesz.

Ostatnie tchnienie

The Dive

Ostatnie tchnienie

Dwie siostry nurkują w pięknym, odległym miejscu. Jedna z sióstr zostaje uderzona przez skałę, pozostawiając ją uwięzioną 28 metrów poniżej. Przy niebezpiecznie niskim poziomie tlenu i niskich temperaturach, jej siostra musi walczyć o życie.

Rok produkcji: 2023

 • Thriller
Playing with Sharks: The Valerie Taylor Story

Playing with Sharks: The Valerie Taylor Story

Oko w oko z rekinem

Prawdziwą pionierką zarówno w filmowaniu podwodnym, jak i badaniach nad rekinami jest Valerie Taylor – żywa legenda i ikona świata podwodnego, której życiowe dzieło stało się podstawą dla wielu informacji, jakie posiadamy o rekinach dzisiaj. „Playing with Sharks” przedstawia niezwykłe archiwalne nagrania zanurzeń oraz wywiady z samą Valerie, ukazując śmiałą podróż tej eksploratorki oceanu, która przeszła od mistrzyni wędkarstwa harpunowego do zapalonej obrończyni rekinów.

Rok produkcji: 2021

 • Dokumentalny
The Deep house

The Deep house

Nurkując w odległym francuskim jeziorze para YouTuberów, specjalizujących się w filmach z podwodnych eksploracji, odkrywa dom zanurzony w głębokiej wodzie. To, co początkowo było wyjątkowym odkryciem, szybko zamienia się w koszmar, gdy odkrywają, że dom był miejscem potwornych zbrodni.

Rok produkcji: 2021

 • Horror
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

Meg 2: Głębia

Meg 2: Głębia (ang. Meg 2: The Trench) – amerykańsko-chiński fantastycznonaukowy film akcji z 2023 roku w reżyserii Bena Wheatleya, będący adaptacją powieści The Trench Steve’a Altena. Kontynuacja filmu Meg z 2018 roku.

Rok produkcji: 2023

 • Akcja
 • Fantastyka
The Deepest Breath

The Deepest Breath

Najgłębszy wdech

Złączeni miłością do nurkowania swobodnego znakomita sportsmenka i odważny nurek chcą zapisać się na kartach historii wielkim wyczynem. Są gotowi zaryzykować wszystko.

Rok produkcji: 2023

 • Dokumentalny
Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back

Dave Not Coming Back (francuski: La dernière plongée de Dave) to kanadyjski film dokumentalny, wyreżyserowany przez Jonah Malak i wydany w 2020 r. Film koncentruje się na śmierci nurka Dave’a Shawa podczas próby odzyskania ciała Deona Dreyera z zatopionej jaskini Boesmansgat w 2005 r., poprzez mieszankę nagrań z kamer z tego zdarzenia i osobistych refleksji jego żyjącego przyjaciela Dona Shirleya.

Rok produkcji: 2020

 • Dokumentalny
Sea Hunt

Sea Hunt

Mike Nelson jest nurkiem S.C.U.B.A. w czasach, gdy było to jeszcze bardzo nowe rozwiązanie. Pracuje sam, a fabuła była głównie prowadzona przez jego narracje głosowe. Nadawały one programowi posmak audycji radiowej. Typowe przygody to odnalezienie rozbitego satelity lub zatopionego skarbu.

Rok produkcji: 1958

 • Dokumentalny
Obiekt

Obiekt

Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Rok produkcji: 2015

 • Dokumentalny
No limit

No limit

Bezdech

W tym urzekającym wizualnie dramacie romantycznym niezwykle utalentowaną freediverkę ogarnia bezgraniczna i destrukcyjna miłość do swojego utytułowanego instruktora.

Rok produkcji: 2022

 • Dramat
Thirteen Lives

Thirteen Lives

Trzynastu

„Trzynaście żyć” to ekscytująca, oparta na faktach opowieść o uratowaniu drużyny piłkarskiej chłopców z jaskini Tham Luang w Tajlandii po tym, jak zostali uwięzieni przez ulewny deszcz i niebezpieczną powódź.

Rok produkcji: 2022

 • Dramat
 • Przygodowy
Atlantis

Atlantis

Atlantyda

Niezwykła podróż do miejsc, które wybrał bohater kultowego „Wielkiego błękitu”. Olśniewające piękno podwodnego świata pokazane jest w nowatorski sposób. Besson rezygnuje z tradycyjnej narracji – zachwycające zdjęcia, które portretują mieszkańców morskich głębin, mówią same za siebie. Przy dźwiękach hipnotyzującej muzyki Erica Serry zadziwiające podwodne istoty – płaszczki, delfiny, wieloryby, węże morskie, rekiny – oprowadzają nas po miejscach przecudnych, dla nas niedostępnych, których widok zostaje w pamięci na długo po obejrzeniu filmu.

Rok produkcji: 1991

 • Dokumentalny
Titanic

Titanic

Titanic

Rok 1912, brytyjski statek Titanic wyrusza w swój dziewiczy rejs do USA. Na pokładzie emigrant Jack przypadkowo spotyka arystokratkę Rose.

Rok produkcji: 1997

 • Dramat
Wraki

Wraki

Rozgrywający się w środowisku gdańskich nurków sensacyjny dramat psychologiczny; historia człowieka niesłusznie posądzonego o spowodowanie wypadku podczas podwodnej akcji ratowniczej. Bohaterami są gdańscy nurkowie. Jeden z nich, Antoni Barnat, oskarżony zostaje o spowodowanie wypadku podczas akcji wydobywania wraku, na skutek czego Rafał, jego rywal do serca Teresy, omal nie stracił życia. Oskarżenie było jednak bezpodstawne i obaj przyjaciele wspólnie podejmują pracę.

Pełen film dostępny na youtube.com.

Rok produkcji: 1956

 • Dramat
The Rescue

The Rescue

Na ratunek: Misja w jaskinii

Dokument o młodzieżowej drużynie piłkarskiej, która w 2018 roku została uwięziona w jaskini Tham Luang oraz o dramatycznej akcji ratunkowej. Film dostał 5 nagród i 10 nominacji.

Rok produkcji: 2021

 • Dokumentalny
Człowiek Delfin

Dolphin Man

Człowiek Delfin

Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit” (do którego Mayol współtworzył scenariusz). Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce „Homo Delphinus” jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych.

Rok produkcji: 2017

 • Dokumentalny
Last Breath

Last Breath

Ostatni oddech

Dno oceanu. Nurek jest uwięziony z malejącym zapasem tlenu i niewielką nadzieją na ratunek.

Rok produkcji: 2019

 • Dokumentalny
Głęboki wdech

Głęboki wdech

Czterdziestoletnia kobieta o ciężkim, ale pełnym pozorów życiu. Mieszka w małym miasteczku, nie lubi swojej pracy; jej małżeństwo się rozpadło, dzieci są już dorosłe, relacje z ojcem nie dają się naprostować. I tak by zostało, gdyby Marina przypadkiem nie odkryła talentu do freedivingu – nurkowania na wstrzymanym oddechu.

Rok produkcji: 2019

 • Dramat
Zombies of Mora Tau

Zombies of Mora Tau

Legenda o zatopionym przed 60 laty statku transportującym wielki skarb staje się inspiracją dla grupy żeglarzy. Postanawiają oni zanurkować na wraku, pomimo ostrzeżeń o strzegących diamentów strażnikach.

Rok produkcji: 1957

 • Akcja
 • Przygodowy
Reap the Wild Wind

Reap the Wild Wind

Zdradzieckie skały

Rok 1840, kiedy to na Key West kwitnie biznes związany z odzyskiwaniem ładunków z rozbitych statków.

Rok produkcji: 1942

 • Dramat
Kraken: Tentacles of the Deep

Kraken: Tentacles of the Deep

Zabójcze wody

Olbrzymi głowonóg (Kraken) atakuje poszukujących starożytnego artefaktu łowców skarbów.

Rok produkcji: 2006

 • Akcja
 • Przygodowy
The Wreck of the Mary Deare

The Wreck of the Mary Deare

Wrak Mary Deare

Kapitan małego statku ratowniczego znajduje dryfujący frachtowiec, na którego pokładzie jest tylko pierwszy oficer.

Rok produkcji: 1959

 • Dramat
 • Kryminał
The Italian job

The Italian job

Włoska robota

Fabuła filmu nie jest skomplikowana – grupa ekskluzywnych złodziei dokonuje w Wenecji kradzieży sejfu, którego zawartość stanowią sztaby złota. Kiedy akcja kończy się sukcesem, jeden ze złodziei próbuje wyeliminować pozostałych.

Rok produkcji: 2003

 • Akcja
 • Thriller
The Wolf’s Call

The Wolf’s Call

Wilcze echa

Załoga supernowoczesnego, francuskiego okrętu podwodnego wykonuje misję wojskową polegającą na odbiorze nurków u wybrzeży Syrii. Podwodne sceny z nurkami pojawiają się na początku filmu. W pewnym momencie specjalista obsługi sonaru melduje niezidentyfikowany dźwięk dobiegający z morskich głębin.

Rok produkcji: 2019

 • Akcja
 • Sci-Fi
The Big Blue

The Big Blue

Wielki błękit

Inspirująca i wciągająca historia dwóch nurków swobodnych (freediverów). Wielki błękit, to opowieść o przyjaźni, rywalizacji, ale przede wszystkim wspólnej pasji do nurkowania na bezdechu. Główne wątki przeplatane są miłością do kobiety, do delfinów i do wody.

Rok produkcji: 1988

 • Dramat
Wet Gold

Wet Gold

Laura w towarzystwie swojego chłopaka, starego alkoholika oraz profesjonalnego nurka wyrusza na poszukiwanie skarbu. Bohaterom udaje się wydobyć złoto, jednak radość nie trwa długo.

Rok produkcji: 1984

 • Dramat
Beyond Atlantis

Beyond Atlantis

W stronę Atlantydy

Na Atlantydę przybywa grupa poszukiwaczy przygód. Ich celem jest mityczny skarb. Jednak czy żądnym przygód przybyszom uda się wyjść zwycięsko z konfrontacji z tubylcami? Z pewnością autochtoni – pół-ryby, pół-ludzie zrobią wszystko by powstrzymać intruzów.

Rok produkcji: 1973

 • Fantastyka
 • Przygodowy
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

Tylko dla twoich oczu

Celem Agenta 007, w którego wcielił się Roger Moore, jest odnalezienie sprzętu umożliwiającego kontrolę nad atomowymi okrętami podwodnymi. W filmie Tylko dla twoich oczu wiele podwodnych scen zostało nagranych w Grecji i na Bahamach.

Rok produkcji: 1981

 • Akcja
 • Przygodowy
Treasures from the Wreck of the Unbelievable

Treasures from the Wreck of the Unbelievable

Film ten, to tak naprawdę opowieść o artefaktach znalezionych na rozległym obszarze dna Oceanu Indyjskiego, pochodzących najprawdopodobniej z legendarnego, 2000-letniego wraku statku Apistos.

Rok produkcji: 2017

 • Dokumentalny
The Meg

The Meg

Meg

Były wojskowy, ekspert od nurkowania (w tej roli Jason Statham) zostaje zwerbowany do misji ratunkowej. Mężczyzna otrzymuje zadanie ocalenia grupy naukowców przed ogromnym rekinem – megalodonem. W filmie przekrój nurkowania, zarówno free, z wykorzystaniem rebreatherów rodem z Gwiezdnych Wojen, w masce pełnotwarzowej oraz batyskafie.

Rok produkcji: 2018

 • Akcja
 • Fantastyka
The Greater Meaning of Water

The Greater Meaning of Water

Historia Maxa, którego pasją jest nurkowanie swobodne (freediving).

Rok produkcji: 2010

 • Dramat
The Frogmen

The Frogmen

Płetwonurkowie

Frogmen to pseudonim przyznawany amerykańskim okrętom podwodnym w czasie II Wojny Światowej. Film został wyprodukowany pod kierownictwem Marynarki Wojennej USA, a jego premiera odbyła się w dniu 24 maja 1951 roku w amerykańskiej bazie marynarki wojennej w Little Creek.

Rok produkcji: 1951

 • Dramat
The Silent World

The Silent World

Świat milczenia

Niestrudzony badacz głębin morskich, pierwszy zapoczątkował serię filmów o podwodnym świecie. Było to możliwe dzięki skonstruowaniu na podstawie jego pomysłu aparatu tlenowego, umożliwiającego zanurzenie do głębokości kilkudziesięciu metrów i dotarcie do najbardziej odległych zakątków mórz i oceanów.

Rok produkcji: 1956

 • Dokumentalny
Squid Game

Squid Game

Pojawia się wątek nurkowania. Tym razem rekreacyjny zestaw do nurkowania (mono flaszka, jacket) przydaje się jednemu z bohaterów do ucieczki. Co prawda podwodne ujęcia pojawią się na chwilę w zaledwie jednym odcinku. Jednak sprzęt i wątki nurkowe odnajdujemy w kilku odcinkach

Rok produkcji: 2021

 • Dramat
Dark Tide

Dark Tide

Śmiertelna głębia

Podróżniczka, dokumentalistka życia rekinów i profesjonalna instruktorka nurkowania Kate Mathieson, po dramatycznych wydarzeniach z przeszłości i bliskim spotkaniu z żarłaczem białym, powraca na głębokie wody z niewielką grupką turystów i biologów morskich. Gdy ich statek rozbija się podczas szalejącego sztormu, Kate będzie musiała zmierzyć się ze swymi demonami i znaleźć drogę ucieczki, zanim pojawią się ogromne i mięsożerne drapieżniki.

Rok produkcji: 2012

 • Dramat
Men of honor

Men of honor

Siła i honor

Poznajmy historię czarnoskórego Amerykanina, który mimo nieprzychylności swoich przełożonych dąży do tego, by zostać wojskowym nurkiem biorącym udział w zadaniach specjalnych.

Rok produkcji: 2000

 • Dramat
Sanctum

Sanctum

Speleolog, Frank McGuire, prowadzi ekspedycję mającą na celu zbadanie ostatniego na świecie niespenetrowanego systemu jaskiń. Misja jest niebezpieczna, a najmniejszy błąd grozi śmiercią.

Rok produkcji: 2011

 • Dramat
Reset

Reset

Reset

Po roku dramatycznych zmian i nieustannego dystansowania się RESET zabiera widzów w ciekawą podróż, podczas której na nowo odkrywamy świat. Tym razem widziany oczami młodych ludzi, którzy postanowili nadać swojemu życiu wyjątkowe znaczenie. Atutem filmu są niezwykłe krajobrazy, od koła podbiegunowego po białe piaszczyste plaże Polinezji Francuskiej.

Rok produkcji: 2021

 • Dokumentalny
Renegades

Renegades

Renegaci

Pięciu komandosów sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej rusza po znajdujący się na dnie bośniackiego jeziora skarb. Sztabki złota znajdują się na głębokości prawie 50 metrów. Wartość znaleziska, to bagatela 300 milinów dolarów.

Rok produkcji: 2017

 • Akcja
Amsterdamned

Amsterdamned

Przekleństwo Amsterdamu

W amsterdamskich kanałach zostaje popełnione makabryczne morderstwo na prostytutce. Jedyny świadek zdarzenia twierdzi, że zbrodni dokonał potwór zamieszkujący kanały. Śledztwa podejmuje się miejscowy detektyw oraz jeden z najlepszych nurków w Amsterdamie.

Rok produkcji: 1988

 • Horror
Polowanie na hitlerowskiego U-Boota

Polowanie na hitlerowskiego U-Boota

Jest to dokument przedstawiający historię poszukiwań oraz identyfikację zaginionego na początku 1945 roku U-Boota U-745. Losy tego okrętu podwodnego są o tyle ciekawsze, że zamarznięte ciało jego kapitana zostało znalezione na wyspie Föglö, aż 150 kilometrów od miejsca spoczynku wraku.

Rok produkcji: -

 • Dokumentalny
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

Podwodne życie ze Stevem Zissou

Steve Zissou wyrusza w podróż, by znaleźć rekina, który podczas ostatniej wyprawy pożarł jego przyjaciela.

Rok produkcji: 2004

 • Akcja
 • Komedia
47 Meters Down

47 Meters Down

Podwodna pułapka

Dwie siostry spędzają wakacje w Meksyku. Postanawiają skorzystać z możliwości i zanurkować z rekinami. Nurkowanie w klatce ma się odbyć na głębokości około 5 metrów. Jednak nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Dziewczyny z pojedynczymi butlami nurkowymi opadają wraz z klatką na głębokość 47 metrów. Scenarzyści dali im aż godzinę na uwolnienie się z pułapki.

Rok produkcji: 2017

 • Horror
The Neptune Factor

The Neptune Factor

Podwodna odyseja

Ekipa łodzi podwodnej wysłanej na ratunek zaginionym naukowcom znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Rok produkcji: 1973

 • Akcja
 • Przygodowy
Underwater!

Underwater!

Pod wodą

Dwóch nurków poszukuje u wybrzeży Kuby zatopionego skarbu. Podczas nurkowań odnajdują statek z XVII wieku.

Rok produkcji: 1955

 • Dramat
Breaking Surface

Breaking Surface

Pod powierzchnią

Film opowiada historię dwóch, przyrodnich sióstr Idy i Tuvy. Dziewczyny pasję do nurkowania mają we krwi, odziedziczyły ją po matce. Jednak pomimo wspólnego hobby, bohaterki nie potrafią utrzymać bliskich relacji. Niewątpliwym plusem filmu Pod powierzchnią jest naprawdę duża ilość podwodnych scen.

Rok produkcji: 2020

 • Thriller
Pionér

Pionér

Pod dnem

Lata 80. XX wieku, początek wielkiego norweskiego boomu naftowego. Pod dnem Morza Północnego zostają odkryte potężne złoża ropy i gazu.

Rok produkcji: 2013

 • Thriller
Piwnice diabła

Piwnice diabła

Film Piwnice diabła to relacja z odbytej w styczniu 2010 roku wyprawy do jednej z meksykańskich cenote. Cezary Czaro Abramowski i Jerzy Błaszczyk wraz z zespołem nurków zabezpieczających i ekipą filmową podjęli się niezwykle pasjonującej, ale również niebezpiecznej misji.

Rok produkcji: 2011

 • Dokumentalny
The Abyss

The Abyss

Otchłań

Amerykańska łódź podwodna trafia na tajemniczy obiekt. Uczestnicy wyprawy stają się świadkami dziwnych i budzących grozę zdarzeń.

Rok produkcji: 1989

 • Dramat
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

Ośmiornica, nauczycielka życia

Ta produkcja, to przejmująca historia przyjaźni pewnego filmowca, człowieka szukającego swojego miejsca na Ziemi i ośmiornicy, zamieszkującej południowoafrykański las wodorostów. Między bohaterami tworzy się niesamowita więź, która sprawia, że obraz jest poruszająco piękny.

Rok produkcji: 2020

 • Dokumentalny
Thunderball

Thunderball

Operacja Piorun

W Operacji Piorun Bonda nurkował z rekinami na Bahamach. Tak naprawdę aktora od rekinów oddzielały plastikowe panele. Jednak dość szybko rekiny znalazły się blisko paneli i aktorów wywołując tym samym lekki strach.

Rok produkcji: 1965

 • Akcja
The Red Sea Diving Resort

The Red Sea Diving Resort

Operacja Bracia

Oparta na faktach historia agentów specjalnych izrealskiego Mosadu, którzy na początku lat 80-tych XX wieku wykorzystali opuszczony, pustynny resort w Sudanie by pod przykrywką prowadzenia centrum nurkowego, pomóc tysiącom etiopskich, żydowskich uchodźców.

Rok produkcji: 2019

 • Dramat
Oceans of Fire

Oceans of Fire

Ocean ognia

Sześciu mężczyzn, którzy pozornie nie mają nic do stracenia. Nic oprócz życia. Opuszczają więzienie, aby zostać nurkami głębinowymi.

Rok produkcji: 1986

 • Akcja
Open water

Open water

Ocean strachu

Film oparty jest na świetnym, choć dość prostym pomyśle – skonfrontowaniu ludzi z siłami przyrody, z niebezpiecznym żywiołem. Fabuła z pozoru błaha – oglądamy dwójkę ludzi dryfujących na otwartym oceanie.

Rok produkcji: 2003

 • Horror
Ocean Men: Extreme Dive

Ocean Men: Extreme Dive

Ocean Men: Na wstrzymanym oddechu

To opowieść o najwybitniejszych freediverach, ich współzawodnictwie oraz relacji z morskimi głębinami.

Rok produkcji: 2001

 • Dokumentalny
DeepStar Six

DeepStar Six

Obcy z głębin

Podczas budowy podwodnej stacji badawczej naukowcy zostają zaatakowani przez nieznane monstrum.

Rok produkcji: 1989

 • Horror
Aliens of the Deep

Aliens of the Deep

Obcy z głębin

Film w oszałamiający sposób przedstawia relację z serii ekspedycji w głąb hydrotermalnych otworów w oceanie, gdzie bardzo gorąca i zmineralizowana woda daje schronienie najdziwniejszym zwierzętom na Ziemi.

Rok produkcji: 2005

 • Dokumentalny
Diving into the Unknown

Diving into the Unknown

Nurkowanie w nieznane

W trakcie wykonania nurkowania trawersowego o długości około kilometra z maksymalną głębokością prawie 130 metrów zginęły dwie osoby. Osoby, którym udało się ocaleć postanawiają zaryzykować własnym życiem, by wydobyć na powierzchnię swoich kolegów.

Rok produkcji: 2016

 • Dokumentalny
No Limits

No Limits

Jest to dokument o znanej freediverce Audrey Mestre. Francuska biolożka zginęła na Dominikanie w dniu 12 października 2002 roku, w wieku 28 lat. W trakcie feralnego zanurzenia freediverka próbowała zanurzyć się poniżej 160 metrów i tym samym pobić rekord świata w nurkowaniu swobodnym w kategorii No limit.

Rok produkcji: -

 • Dokumentalny
Fool's Gold

Fool’s Gold

Nie wszystko złoto, co się świeci

Rozwiedzeni Ben i Tess są łowcami skarbów. Razem z miliarderem Nigelem oraz jego córką rozpoczynają poszukiwania zatopionego skarbu.

Rok produkcji: 2008

 • Komedia
 • Przygodowy
Black Sea

Black Sea

Morze Czarne

Nieposkromiony kapitan okrętu podwodnego udaje się w morze, aby odnaleźć zagubione złoto. Powodzenie misji jest jednak niepewne z powodu chciwości szemranej załogi.

Rok produkcji: 2014

 • Thriller
Dolphin Tale 2

Dolphin Tale 2

Mój przyjaciel delfin 2: Ocalić Mandy

Film oparty na faktach, kontynuacja przygody delfina Winter. W produkcji pojawia się scena z udziałem 4 nurków, na obiegu otwartym nurkujących w basenie, gdy trzeba wydobyć ciało zmarłej Panamy, delfiniej towarzyszki Winter.

Rok produkcji: 2014

 • Dramat
 • Familijny
The Freediver

The Freediver

Mistrzyni

Główną bohaterką filmu jest Danai, dziewczyna, kandydatka do tytułu mistrzyni w nurkowaniu swobodnym. Namówiona przez przyjaciela dziewczyna postanawia spróbować swoich sił w starciu z aktualnie najlepszą na świecie freediverką. Konsekwencją jest wielka tragedia.

Rok produkcji: 2004

 • Akcja
 • Przygodowy
Manfish

Manfish

Trzej nurkowie głębinowi w trakcie poszukiwań utraconego skarbu zostają wplątani w morderstwo.

Rok produkcji: 1956

 • Przygodowy
Easy Come

Easy Come, Easy Go

Łatwo przyszło, łatwo poszło

Elvis Presley wciela się tym razem w nurka odbywającego staż w marynarce. W trakcie pełnienia ostatniego dnia służby natrafia pod wodą na zatopiony okręt. Jako świeżo upieczony poszukiwacz skarbów przeżywa odtąd szereg ekscytujących przygód.

Rok produkcji: 1967

 • Musical
 • Przygodowy
Leviathan

Leviathan

Lewiatan

Przeczesując zatopiony wrak radzieckiego okrętu, grupa nurków głębinowych znajduje sejf, którego otwarcie przynosi katastrofalne skutki.

Rok produkcji: 1989

 • Horror
Sphere

Sphere

Kula

Na dnie oceanu zostaje odnaleziony statek kosmiczny. Naukowcy zostają wysłani w celu jego zbadania. Ze względu na kontrolę kosztów produkcji wszystkie sceny podwodne były filmowane w zbiornikach wodnych, nie w wodach otwartych.

Rok produkcji: 1996

 • Sci-Fi
King of California

King of California

Król Kaliforni

Ojciec z córką, próbują dostać się do ukrytych pod ziemią skarbów w dolinie San Fernando.

Rok produkcji: 2007

 • Dramat
 • Komedia
Lady in Cement

Lady in Cement

Kobieta w cemencie

W trakcie nurkowania w oceanie Tony Rome pochodzący z Miami detektyw znajduje ciało młodej kobiety. Zostaje on zatrudniony w celu odnalezienia mordercy. Tony próbuje skutecznie unikać policji oraz sprawdzić podejrzane osoby.

Rok produkcji: 1968

 • Komedia
 • Kryminał
The Cave

The Cave

Jaskinia

Duże, latające, krwiożercze stworzenia czekają na grupę nurków jaskiniowych. Sceny jaskiniowe kręcone były w Rumunii.

Rok produkcji: 2005

 • Horror
Underwater

Underwater

Głębia strachu

8 000 km od brzegu, 11 km od powierzchni, w takich warunkach grupa naukowców usiłuje przetrwać. Film fantastycznonaukowy, którego akcja rozgrywa się na dnie Rowu Mariańskiego. Pracownicy stacji badawczej zniszczonej podczas trzęsienia ziemi próbują wydostać się na powierzchnię.

Rok produkcji: 2020

 • Horror
The Deep

The Deep

Głębia

Para turystów w czasie wakacji na Bermudach odnajduje zatopiony wrak. Jego zawartością zaczyna interesować się lokalny handlarz narkotyków.

Rok produkcji: 1977

 • Thriller
The Dive

The Dive

Dykket

To tragiczna historia dwóch nurków uwięzionych w batyskafie 100 metrów pod powierzchnią morza. Jednym z nurków głębinowych jest Briks, który przez wiele lat pracował na Morzu Północnym. Jego praca polegała na inspekcjach i naprawianiu instalacji.

Rok produkcji: 1989

 • Thriller
Road to Bali

Road to Bali

Droga do Bali

Dwóch bezrobotnych kolegów z branży show-biznesu podejmuje się poszukiwania skarbów na Bali dla lokalnej księżniczki. Znajdują nie tylko skarb i miłość, ale również kłopoty.

Rok produkcji: 1952

 • Komedia
 • Musical
Money Heist

Money Heist

Dom z papieru

W trzecim odcinku trzeciego sezonu pojawia się nurkowanie. Otóż sprytni złodzieje postanawiają wykorzystać śluzę oraz możliwości, jakie daje płetwonurkowanie do uzyskania dostępu do zgromadzonego w Banco de Espana złota. Wszystko w serialu Dom z papieru jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Rok produkcji: 2019/2020

 • Akcja
 • Dramat
If Only...

If Only…

Film opowiadającego o tragicznej śmierci nurka technicznego. Dokument If Only to połączenie sił eksperta od nurkowania wysokiego ryzyka oraz analizy udziału czynników ludzkich w nurkowaniu – Garetha Locka oraz Ashley Bugge – wdowy po zmarłym nagle podczas nurkowania Brianie.

Rok produkcji: 2020

 • Dokumentalny
Dolittle

Dolittle

Doktor Dolittle

W trakcie rejsu doktor John Dolittle zakłada strój nurka klasycznego, zanurza się, by zaprząc wieloryba jako napęd do statku. Oczywiście, nie obyło się bez niedociągnięć realizatorów filmu – Dolittle z powierzchnią jest połączony jedynie liną (de facto freediver w stroju nurka klasycznego).

Rok produkcji: 2020

 • Familijny
 • Komedia
Deep Love

Deep Love

Wybitny nurek w wieku 50 lat doznaje urazu, przez który zostaje sparaliżowany. Jego największym marzeniem i motywacją do walki, jest możliwość ponownego zanurkowania, a jego celem staje się wyprawa do pięknego, ale i niebezpiecznego Blue Hole, które jest wyzwaniem nawet dla sprawnego nurka.

Rok produkcji: 2013

 • Dokumentalny
Cisza głębi

Cisza głębi

Film powstawał podczas przygotowań młodszego chorążego – Sebastiana Marczewskiego ze Stalowej Woli do próby pobicia rekordu świata w najgłębszym zanurzeniu we włoskim jeziorze Garda. Sebastian Marczewski zginął w dniu 6 lipca 2019 roku podczas nurkowania na głębokość 333 metry.

Rok produkcji: 2019

 • Dokumentalny
Pressure

Pressure

Ciśnienie

Grupa mężczyzn zostaje wysłana na dno oceanu w celu naprawienia rurociągu. Z powodu burzy zostają uwięzieni pod wodą.

Rok produkcji: 2015

 • Thriller
Boy on a Dolphin

Boy on a Dolphin

Chłopiec na delifinie

Tytułowy chłopiec na delfinie to antyczny posąg. Zostaje on przypadkowo odnaleziony na dnie Morza Egejskiego przez Phaedrę – dotychczas uboga poławiaczka, staje przed dylematem, sprzedaży rzeźby czy wsparcia amerykańskiego archeologa, który usilnie walczy z wywożeniem zabytków z antycznej Grecji.

Rok produkcji: 1957

 • Przygodowy
Into the Blue 2: The Raaf

Into the Blue 2: The Raaf

Błękitna głębia 2: Rafa

Para nurków za duże pieniądze podejmuje się poprowadzenia grupy w głąb otaczającej wyspę rafy. Niestety ich wyprawa staję się walką o życie.

Rok produkcji: 2009

 • Akcja
Into the Blue

Into the Blue

Błękitna głębia

Film opowiada o przygodach grupy znajomych, którzy postanawiają wydobyć złoto z zatopionego pirackiego statku. Okazuje się, że w pobliżu znajduje się również zatopiony samolot z narkotykami, do którego rości sobie sprawa grupa bezwzględnych przestępców.

Rok produkcji: 2005

 • Przygodowy
Beneath the 12-Mile Reef

Beneath the 12-Mile Reef

Jest to jeden z pierwszych kolorowych filmów w historii kina. Wątek podwodny to poszukiwania przez nurkującego ojca i syna nowych miejsc występowania gąbek.

Rok produkcji: 1953

 • Przygodowy
Below the Sea

Below the Sea

Kapitan niemieckiej łodzi podwodnej, U-boota, który zatonął pod koniec I Wojny Światowej 15 lat po zatonięciu postanawia odzyskać sztabki złota znajdujące się wewnątrz wraku.

Rok produkcji: 1933

 • Akcja
Around the World Under the Sea

Around the World Under the Sea

Załoga pięcioosobowej łodzi podwodnej podróżuje po oceanach świata. Ich zadaniem jest umieszczanie czujników w dnie oceanu. Mają one ostrzegać naukowców o nadchodzących trzęsieniach ziemi.

Rok produkcji: 1966

 • Akcja
330 meters under the sea

330 meters under the sea

330 metrów pod wodą

Film jest rekonstrukcją nurkowania na 330 metrów. Nie zawiera żadnych materiałów z zanurzenia wykonanego przez Pascala Bernabe, nurka bijącego rekord, ale pokazuje zarówno zwycięstwa jak i porażki, tego wydarzenia

Rok produkcji: 2012

 • Dokumentalny
20

20,000 Leagues Under the Sea

20 000 mil podmorskiej żeglugi

Najpotężniejszy amerykański okręt wojenny udaje się w poszukiwaniu bestii, tajemniczego potwora, który grasuje po morzach i oceanach.

Rok produkcji: 1954

 • Przygodowy
 • Sci-Fi
13 Lost: The Untold Story of the Thai Cave Rescue

13 Lost: The Untold Story of the Thai Cave Rescue

Film dokumentalny dotyczący akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang w Tajlandii. Produkcja zawiera prawdziwe nagrania wykonane podczas całej operacji ratowania 12 chłopców i ich trenera.

Rok produkcji: 2020

 • Dokumentalny