Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaWrak
Szerokość geograficzna55.2
Długość geograficzna18.31
Maksymalna głębokość (w metrach)75
Minimalna głębokość (w metrach)58
Długość wraku (w metrach)146
Szerokość wraku (w metrach)17.4
Nurkowanie overhead??

Zatonięcie niemieckiego statku transportowego Goya jest drugą pod względem ilości ofiar (po zatopieniu MS Wilhelma Gustloffa) katastrofą morską w historii.

Budowa statku rozpoczęła się w 1939 roku w stoczni Akers Mekaniske Verksted w Oslo. Statek został zbudowany jako frachtowiec i mierzył 132 m długości. Został zwodowany w 1940 roku i krótko po tym przejęty przez Niemców, którzy wkroczyli do Norwegii.
Pełnił wtedy rolę okrętu pomocniczego dla niemieckich okrętów podwodnych.

W 1944 roku został przekształcony w transportowiec Kriegsmarine, co było spowodowane potrzebą ewakuowania niemieckiego wojska okrążonego przez Armię Czerwoną w Kurlandii. Służył również podczas ewakuacji żołnierzy i cywilów z terenów Pomorza i Prus Wschodnich.

W swój ostatni rejs Goya wypłynął 16 kwietnia 1945 r. Przewoził wtedy niemieckich uciekinierów z Prus Wschodnich i Gdańska. Kiedy znajdował się na wysokości cypla Mierzei Helskiej został zaatakowany i uszkodzony przez radzieckie bombowce. Wieczorem tego samego dnia został namierzony przez uzbrojony w torpedy radziecki podwodny stawiacz L-3, który wystrzelił do statku Goya 4 torpedy, w tym dwie celnie. Wywołało to eksplozję na statku, w wyniku czego został on przełamany na pół. Goya zatonął w ciągu czterech minut.

Ponieważ tak szybkie zatonięcie uniemożliwiło ewakuację ze statku, w wyniku tej katastrofy zginęło co najmniej 6000 osób. Niektóre źródła mówią nawet o liczbie 7000.
Według różnych źródeł ze statku ocalało od 98 do 334 osób.

Nurkowanie na wraku MS Goya
Nurkowanie na wraku jest zakazane, ponieważ wrak został uznany przez Polskę za mogiłę wojenną.

Źródła informacji zawartych w tekście:
https://wrakibaltyku.pl/pl/wraki/51,goya-51.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/MS_Goya
https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2716244,statek-ms-goya-jedna-z-najwiekszych-katastrof-morskich