Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaWrak
Szerokość geograficzna55.05
Długość geograficzna18.4
Maksymalna głębokość (w metrach)66
Minimalna głębokość (w metrach)60
Długość wraku (w metrach)123
Szerokość wraku (w metrach)15.6
Nurkowanie overhead??

SS Bremerhaven to wrak, który zapewne kryje w sobie wiele tajemnic i ludzkich dramatów. Choć swoją służbę zaczynał bardzo “niewinnie” – jako statek o nazwie Reventazon transportujący owoce i warzywa, to w czasie II wojny światowej funkcjonował już jako pływający obóz koncentracyjny. Z tego też powodu zwany jest “statkiem śmierci”.

Został wybudowany w 1921 roku przez brytyjską stocznię w Belfaście i w 1939 roku wykupiony przez niemieckie towarzystwo żeglugowe Union Handels- und Schiffahrtsgesellschaft w Bremie.

Był to statek o długości 123,3 m między pionami. Szerokość na owrężu: 15,64 m. Jego zanurzenie wynosiło 8,2 m, a pojemność rejestrowa: 5355 BRT.
Po wybuchu drugiej wojny światowej został przekształcony w statek szpitalny marynarki wojennej III Rzeszy. Jednak już w październiku 1939 roku stał się lokum zastępczym dla polskich jeńców wojennych.

Na przełomie 1939/1940 r. został umieszczony na jednym z kanałów portu szczecińskiego jako pomieszczenie dla polskich przymusowych robotników portu i stoczni.

Oprócz tego pełnił także rolę karnej kompanii (od końca 1940 r.), w której umieszczano głównie Polaków. Więźniowie przebywali w odizolowanej części statku, byli nadzorowani przez specjalną służbę wartowniczą i pracowali w drastycznie trudnych warunkach – brudnych i ciemnych pomieszczeniach pełnych robactwa. Statek był także miejscem przeprowadzania egzekucji. Szacuje się, że w tym okresie na statku umierało od 5 do 10 osób dziennie.

Obóz na statku SS Bremerhaven został zlikwidowany jesienią 1943 roku. Jego więźniów przeniesiono na ląd do obozu Hägerwelle.

Od stycznia 1944 roku statek służył jako jednostka transportowa i ewakuacyjna dla niemieckich żołnierzy, ludności cywilnej i hitlerowskich dygnitarzy, którzy uciekali z ziem wschodnich w kierunku zachodnim.

Zatonął 31 października 1944 w odległości 30 mil od Helu na skutek ataku przez radzieckie samoloty szturmowe. Podczas tej katastrofy zginęło ok. 450 osób.

Nurkowanie na wraku SS Bremerhaven
Wrak mocno zniszczony z powodu pożaru, jaki miał miejsce na jego pokładzie podczas bombardowania przez radzieckie samoloty.
Leży przewrócony na lewą burtę, na głębokości ok. 66 m.
Część dziobowa jest oddzielona od reszty.

Źródła informacji:
https://ofiary.ipn.gov.pl/ofi/z-archiwum-ipn/pracownicy-przymusowi/15036,Statek-SS-quotBremerhavenquot-miejsce-smierci-i-katorzniczej-pracy-Polakow.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/SS_Bremerhaven_(1921)
https://divers24.pl/46-ss-bremerhaven-plywajacy-niemiecki-oboz-koncentracyjny/