Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaWrak
Szerokość geograficzna54.963222222222
Długość geograficzna15.117416666667
Maksymalna głębokość (w metrach)42
Minimalna głębokość (w metrach)40
Długość wraku (w metrach)0
Szerokość wraku (w metrach)0
Nurkowanie overhead??

Wrak Ada, położony przy wyspie Bornholm w Danii, to żaglowiec z XIX wieku – szkocki szkuner, który zatonął w 1867 roku. Statek podzielił los zatonięcia z powodu nieszczelności ładowni, w której transportował zboże. Woda przedostała się do ładowni, powodując napęcznienie zboża i rozerwanie kadłuba. Choć nie ma ostatecznych dowodów potwierdzających, że to wrak ADA, wszystkie wskazówki, włącznie z położeniem, sugerują z dużym prawdopodobieństwem właściwą nazwę wraku.

Wrak Ada prezentuje się jako silnie zniszczony. W rzeczywistości wygląda, jakby to były dwa osobne wraki, z jedną częścią leżącą pod dużym kątem względem drugiej. Istnieje teoria, że może to być efekt przemieszczania tej części przez jakiś obcy przedmiot. Wokół rozrzucone są duże bele drewniane, a można znaleźć jedną kotwicę. Tu i tam widać stalowe strzemiona, prawdopodobnie wcześniej łączące poszycie na stępce. Chociaż miejsce to może być interesujące dla jednorazowego nurkowania w celu zaliczenia nowego punktu, z pewnością nie jest to wrak, do którego nurkowalibyśmy chętnie po kolejne wyzwania.

Ada spoczywa na głębokości 42 metrów na piasku, a nurkując nad wrakiem osiągamy głębokość 39-40 metrów. Przy dobrej przejrzystości wody, co tam zazwyczaj często ma miejsce, nurkowanie odbywa się w lekkim półmroku. Organizatorzy nurkowań przy wyspie Bornholm zazwyczaj preferują zabieranie nurków na pobliski wrak Affire, który jest znacznie bardziej widowiskowy i widoczny już z 20 metrów głębokości, mimo że leży na 40.