Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaWrak
Szerokość geograficzna54.594083333333
Długość geograficzna18.791027777778
Maksymalna głębokość (w metrach)47
Minimalna głębokość (w metrach)36
Długość wraku (w metrach)0
Szerokość wraku (w metrach)0
Nurkowanie overhead??

Do dzisiaj pozostaje niejasne, jaki dokładnie jest charakter wraku leżącego na głębokości 48 metrów, niedaleko wejścia do portu Hel. Przez długi czas uważano, że to holownik morski Abeille 8, jednak ta teoria staje się coraz mniej prawdopodobna.

Nadal nie udało się jednoznacznie określić pochodzenia wraku ani pod jaką nazwą pływał. Ostatnio zakładano, że to holenderski holownik Abilla, który zatonął w 1936 roku, jednak prawdopodobnie był to okręt niemiecki lub francuski. Inna teoria dotycząca zatonięcia sugeruje rok 1945, kiedy to holownik, pomagając jednemu ze statków kotwiczących w Helu podczas sztormu, sam zatonął podczas powrotu. W tym samym okresie z rejestrów zniknął holownik morski Abeille 8, co potwierdzało tę wersję.

Podobnie jak Abilla, która zniknęła w morskiej toni, prawda o pochodzeniu i historii tego okrętu zagubiła się na kartach historii. Czy kiedyś uda się ustalić, jak nazywał się wrak i skąd pochodził? To pytanie przyciąga kolejnych nurków, którzy eksplorują wody Zatoki Gdańskiej. Czas pokaże, jak potoczą się dalej losy Abilli. Dla nas pozostaje jedynie odwiedzanie tej lokalizacji i przeprowadzanie kolejnych oględzin.

Jednostka, na której prowadzone jest nurkowanie, niezależnie od tego, pod jaką nazwą i w jakim czasie pełniła służbę, miała długość 38,5 metra oraz szerokość prawie 10 metrów. Charakterystyczną cechą konstrukcji jest olbrzymi komin, który można spotkać już w okolicy 35 metrów. Napęd holownika stanowił silnik parowy z trzema kotłami.

Nurkowanie na tej lokalizacji wymaga już nieco większych umiejętności, odpowiedniego sprzętu oraz przeszkolenia. Największym wyzwaniem i zagrożeniem podczas eksploracji holownika jest głębokość oraz unoszące się wokół wraku warstwy rybackich sieci i żyłek. Podczas eksploracji kolejnych części Abilli, nurkowie spotkają liczne dorsze, które znalazły w pozostałościach po holowniku doskonałą kryjówkę.

Abille, najprawdopodobniej „Les Abeilles” ABEILLE NO 8, zbudowana w 1936 roku w Leith we Francji, wcielona w 1940 roku do Kriegsmarine w Benodet. Na podstawie oględzin nurków z PRO dokonanych w latach pięćdziesiątych ustalono, że to wrak holownika morskiego „Abille” o długości 37 metrów, który posiada charakterystyczny ogromny komin w środkowej części. Jedyną informacją na temat przyczyn zatonięcia jest to, że jednostka miała zatonąć podczas sztormowej pogody zimą 1945 roku, po udzieleniu pomocy statkowi znajdującemu się na redzie Helu.

Holownik ten leży na dnie naprzeciwko portu w Helu, na głębokości około 48 metrów, co sprawia, że jest on przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych nurków. Wrak robi niesamowite wrażenie, przykryty pajęczyną sieci, osnuty płaszczem omułków, spoczywa w ciemnościach, skrywając tajemnicę swojego prawdziwego pochodzenia i nazwy.