Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaWrak
Szerokość geograficzna54.634472222222
Długość geograficzna18.814083333333
Maksymalna głębokość (w metrach)2
Minimalna głębokość (w metrach)2
Długość wraku (w metrach)61.6
Szerokość wraku (w metrach)8.45
Nurkowanie overhead??

Niemiecki okręt bojowy Nettelbeck, zaangażowany w operację Hannibal mającą na celu ewakuację ludności niemieckiej z Prus Wschodnich, doznał uszkodzeń podczas wcześniejszego nalotu i został unieruchomiony. Pomimo uszkodzeń silnika, przypisano mu rolę transportu ludzi. Holowany przez holownik, miał przetransportować dużą grupę dzieci do jednego z portów w Niemczech. Podczas sztormu stracił cumę i osiadł na mieliźnie w okolicy Góry Szwedów, 200 metrów od obecnej latarni morskiej na Helu.

Kapitan Daniel Devaux zdawał sobie sprawę, że mimo niewielkiej odległości do brzegu, pasażerowie – dzieci – nie poradzą sobie z ewakuacją w zimnej wodzie Bałtyku. Aby uratować wszystkich, rozciągnął linę między najwyższym masztem statku a drzewami na lądzie, co pozwoliło mu ocalić około 100 pasażerów.

W kolejnych latach podjęto próby podniesienia wraku, umieszczając pod nim drewniane belki, jednak z niewiadomych przyczyn przerwano te działania. Z powodu konstrukcji wraku i belki umieszczonej pod nim, pozycja została błędnie określona jako „dwa wraki w jednym miejscu”, popularnie nazywane „2 w 1”. Wrak, zatopiony głęboko w piasku i osadzony na dnie morza, uległ znacznym uszkodzeniom w wyniku sztormów i silnych fal. W zależności od pory roku i przesuwających się warstw piasku, czasem można dostrzec terakotową część kuchenną i inne szczegóły poszycia. Wrak jest polecany dla osób początkujących.