Województwo: Morze Bałtyckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaMorze
Szerokość geograficzna54.484092976401
Długość geograficzna18.569575100435
Wysokość w metrach n.p.m.0
Maksymalna głębokość (w metrach)4
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Łąki orłowskie (inaczej orłowska rafa) to nurkowisko, które znajduje się na Morzu Bałtyckim, w Zatoce Gdańskiej. Mieści się w okolicy Gdyni Orłowo (między klifem orłowskim a molo w Orłowie). Do wody najlepiej wejść z plaży przy klifie orłowskim, można również podpłynąć środkiem pływającym. Aby nurkować w tej lokalizacji, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia od urzędu morskiego. Dla bezpieczeństwa, z powodu wzmożonego ruchu na wodzie, najlepiej zabrać ze sobą boję.

Opis atrakcji

Łąki orłowskie (orłowska rafa) to unikalne miejsce pod względem fauny i flory. Jest połączeniem naturalnego siedliska wielu gatunków ze sztucznie stworzonymi progami (zbudowano je w 2006 r.). Dzięki temu to doskonałe miejsce dla miłośników niesamowitych podwodnych widoków i podwodnej fotografii. Oprócz roślinności i zwierząt duże wrażenie robią też kamienie, a także sporo zatopionych elementów, np. fragmenty sieci rybackich. Miejsce jest płytkie i znajduje się blisko brzegu, dlatego z nurkowaniem poradzą sobie nawet osoby początkujące. Maksymalna głębokość wynosi ok. 4 m. Widoczność dobra, zaburzona okresowo przez opady deszczu.

Fauna i flora

Łąki orłowskie (orłowska rafa) to miejsce, w którym żyją niemal wszystkie możliwe rośliny i zwierzęta znajdujące się w Morzu Bałtyckim (w polskiej części). To ok. 200 różnych gatunków. Na dnie znajdują się m.in. kępki trawy morskiej, a w wodzie oprócz znanych ryb żyją np. krewetki, wężynki czy iglicznie.