Województwo: Dolnośląskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaKopalnia
Szerokość geograficzna50.901989355936
Długość geograficzna16.735810855923
Wysokość w metrach n.p.m.187
Maksymalna głębokość (w metrach)44
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Zejście do kopalni „Maria Concordia” w Sobótce jest wymagające i wykonuje się je po linie – to ok. 40 m w dół. Jest uznawane za jedno z bardziej skomplikowanych logistycznie. Dla wielu nurków trudniejsze jest jednak wyjście po linie z powrotem na powierzchnię. Zjazdy na dół realizowane są za pomocą wyciągarki elektrycznej.

Opis atrakcji

Kopalnia „Maria Concordia” to zalany szyb wydrążony przez człowieka, w którym kiedyś były wydobywane rudy magnezytu. Nie ma drewnianej obudowy, a skały są twarde. Z tego powodu kopalnia przypomina naturalną jaskinię.
Atrakcje podwodne w kopalni „Maria Concordia” są zlokalizowane na czterech poziomach głębokości: ok. 36–40 m, 25 m, 15 m oraz 6 m. Udostępnione są główne i boczne chodniki oraz korytarz. W sumie w kopalni jest kilkaset metrów do pokonania. Szczególne wrażenie na nurkach robią przede wszystkim widoczne żyły magnezytu w kolorze białym.

Fauna i Flora

„Maria Concordia” ma bardzo przejrzystą wodę, dlatego doskonale widać ściany kopalni. Ze względu na dawne przeznaczenie nie ma w niej roślinności ani żyjątek.