
Jak zbudowano Projekt Kamieniołom? – Maciej Chrzanowski
Kiedy zainteresowałem się nurkowaniem i zacząłem odwiedzać pobliskie nurkowiska, zacząłem zadawać sobie pytania. Jak one powstają, jak się je buduje i kto się tym zajmuje? Czy taką bazę nurkową kupuje się w sklepie z bazami nurkowymi i instaluje na dnie akwenu? I wtedy usłyszałem o Projekcie Kamieniołom. Grupa ludzi postanowiła przerobić nieczynny kamieniołom, na ośrodek rekreacyjno-szkoleniowy dla nurków i pasjonatów przyrody. O historii i pomyśle powstania bazy nurkowej w kamieniołomie, opowie Maciek.

O jakości szkoleń nurkowych – Michał Kosut?
Zanim zdecydowałem się na przystąpienie do kursu nurkowania chciałem poszperać w sieci jak i gdzie zacząć. Po tym miałem jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. Czy nurek nurkujący w ciepłych wodach to gorszy nurek? Która federacja nurkowa jest gorsza? Czy wskazane jest robić kurs na wakacjach? Na te i inne pytania odpowie Michał Kosut – Związany z nurkowaniem od 1996. Wieloletni Course Director oraz Regional Manager w PADI, a obecnie dyrektor Deepspot. Ma na koncie ponad 2600 nurkowań i pomoże rozprawić się nam z mitami na temat szkoleń nurkowych.

O zawodach we freedivingu – Agata Bogusz
Trzy, cztee…. ryy… Plusk. Kto dłużej wytrzyma pod wodą! Nie bawiliście się tak nigdy nad jeziorem ze swoimi rówieśnikami? A może kto dotknie płytek na dnie basenu? Przełamywanie barier i bicie kolejnych rekordów jest chyba w naszej naturze. Dlatego dziś porozmawiam z Agatą Bogusz na temat zawodów we freedivingu. Czym różni się statyka od dynamiki? Na jak długo wstrzymuje się oddech oraz czy dopuszczalna jest wcześniejsza saturacja tlenem, przed biciem rekordu.

Podwodne wykopaliska – Magdalena Nowakowska
Indiana Jones i podwodny skarb. Taki film nie powstał – choć mógłby, bo nie dość, że istnieje coś takiego jak archeologia podwodna, to jeszcze Harrison Ford jest częścią nurkowej społeczności. W dzisiejszym odcinku nie będziemy jednak zagłębiać się w meandry Hollywood, tylko zostaniemy w Polsce. Czy wiecie, że Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi studia podyplomowe na kierunku archeologia podwodna? Czy aby się na nie dostać trzeba mieć uprawnienia nurkowe? A może magisterkę z archeologii? A może wystarczy chęć do tego, by zanurzyć się w nieodkrytych dotąd rozdziałach historii?

Jak robić zdjęcia pod wodą? – Marcin Trzciński
Ansel Adams, znany amerykański fotograf, powiedział kiedyś że „nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie”. Nie wiem, czy to prawda, ale dziś porozmawiamy trochę i o jednym i o drugim. Jeśli chodzi o fotografię podwodną, to oprócz standardowych parametrów sprzęt musi mieć jeden, kluczowy – wodoodporność. Ale czy to wystarczy? Posługując się innym znanym cytatem: „nic bardziej mylnego!”. Zatem, co jeszcze się liczy w robieniu zdjęć pod powierzchnią?

Sławek rzucił wyzwanie polskim jeziorom! – Sławomir Romanowski
W internecie jest mnóstwo różnego rodzaju wyzwań i challenge’y, ale to jedno zrobiło na mnie wrażenie i zapadło mocno w pamięć. Sławek postanowił w 100 dni zaliczyć 100 nurkowań w 100 polskich jeziorach. Czy mu się udało, czy polskie jeziora są czyste i warto w nich nurkować oraz na jakie problemy natrafił podczas swojego wyzwania? Zapraszam do wysłuchania ciekawych historii od pozytywnie zakręconego i nastawionego na nurkowanie Sławka!

Co można zobaczyć w Muzeum Nurkowania?
Czy znacie historię nurkowania? No, ja też nie. Ale mam nadzieję, że dzisiejszym odcinkiem wszyscy trochę nadrobimy. Zacznijmy od historii bardzo niedawnej – pod koniec lutego 2006 roku swoją działalność rozpoczęło Muzeum Nurkowania w Warszawie. Dziś możemy tam oglądać liczne eksponaty i dowiedzieć się kim był na przykład Jacques Cousteau albo, jak wyglądał sprzęt do podwodnej eksploracji w XIX wieku.

Nurkowanie pod lodem – Sebastian Głowacki
Jak jest zima, to musi być zimno. A kiedy jest zimno, to jest też lód. A kiedy jest lód, to jest i nurkowanie pod lodem. W dobie mody na morsowanie, zimowy scuba diving robi chyba na ludziach mniejsze wrażenie. A niesłusznie! Choć oczywiście, to nie jest zupa pomidorowa i nie każdemu będzie odpowiadać, nie da się zaprzeczyć, że ten rodzaj nurkowania jest niezwykle ciekawy. Jak zimno jest pod lodem? Jak sobie z tym zimnem poradzić? Co jest największym niebezpieczeństwem, a co najważniejszą zasadą? O zimowym nuraniu porozmawiam dziś Sebastianem Głowackim, instruktorem nurkowania oraz właścicielem centrum nurkowego Nurkersi.

Co to jest Mermaiding? – Magdalena Gębicka
Mermaiding to sport, na którego punkcie oszalała cała Azja i coraz bardziej podbija Europę. W Polsce możemy ten sport nazywać syreningiem. O co chodzi? O tym opowie nam Magdalena Gębicka, która jest instruktorką nurkowania oraz dziennikarką. Prowadzi szkołę nurkową Akademia Syren, w której uczy mermaidingu, czyli bycia syreną pod wodą!

Wyrównywanie ciśnienia – Tomasz Nitka
Gościem dzisiejszego odcinka jest Tomek Nitka, który napisał książkę „Wyrównywanie ciśnienia we freedivingu i nurkowaniu sprzętowym”. To zagadnienie jest o wiele ciekawsze i ma o wiele więcej niuansów, niż mógłbym się tego spodziewać – sprawdźcie, czym zaskoczył mnie Tomek! Poznajcie metody takie jak próba Vaslava, Frenzla i Mouthfill. Wysłuchaj odcinka!