Nurkowanie w Tajlandii – Piotr Paulo
Rzucić wszystko i wyjechać…do Tajlandii? Szesnaście lat temu tak właśnie zrobił Piotr Paulo. Zrezygnował z pracy w korporacji, osiedlił się na wyspie Phuket i wraz z żoną założył tam centrum nurkowe Asian Divers. Od lat szkoli, nurkuje i cieszy się życiem w kraju, który skradł mu serce od pierwszych wakacji. Dla kogo jest nurkowanie w Tajlandii? Jak się przygotować do wyjazdu? Gdzie można znaleźć najciekawsze miejsca pod wodą? I najważniejsze pytanie: co warto zjeść po wynurzeniu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Piotrem.
Test Apple Watch Ultra
Sprawdziłem co potrafi Apple Watch Ultra – najnowszy zegarek od Apple. Na ten moment dostępna była jedynie wbudowana aplikacja Głębokość, która nie za wiele potrafi. Na szczęście można zainstalować inne aplikacje do nurkowania a niebawem Oceanic+ – rekomendowaną aplikację przez Apple. Jak smartwach poradził sobie podczas testów oraz czy jest komputerem nurkowym? Zobaczcie sami!
Pozowanie pod wodą – Aleksandra „Goldi” Godlewska
Na powierzchni – aktorka, a pod wodą – modelka. Aleksandra Goldi Godlewska na co dzień występuje na deskach krakowskiego Teatru Bagatela. Od lat z zamiłowaniem nurkuje i równie chętnie robi zdjęcia. Połączenie tych pasji dało efekty w postaci spektakularnych fotografii. Jak pozować pod wodą? Czy to dla każdego? O czym warto pamiętać i od czego dobrze zacząć? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Aleksandrą.
Nurek techniczny może dłużej i głębiej – Tomek Ramutkowski
Nurkowanie techniczne to każde nurkowanie poniżej 40 metrów. A może każde dekompresyjne? A może niekoniecznie? Tomek Ramutkowski o nurkowaniu wszystko, a może nawet więcej. Zaczął w 2007 roku, cztery lata później już szkolił innych, a od 2019 także na stopnie instruktorskie. Jest też założycielem centrum nurkowego Deepbusters. Z Tomkiem porozmawiamy dziś o nurkowaniu technicznym. Czym jest, dla kogo i kiedy? Zapraszamy do wysłuchania odcinka.
Czym są Demo Days? – Kuba Janowicz
Demo Days? A co to takiego? Nie no, serio, co to jest? Targi sprzętu nurkowego? Okazja do przetestowania nowości? Do zrobienia zakupów z fajnymi zniżkami? A może do tego, by porozmawiać z innymi, podzielić się doświadczeniami i czegoś nauczyć? Czy Demo Day to impreza dla każdego? Skąd pomysł na organizację takiego wydarzenia? Czy forma jest stała, a może zmienia się z każdą edycją? O Demo Daysach porozmawiamy dziś z Kubą Janowiczem, spiritus movens tego wydarzenia, a przy okazji także opiekunem marki Santi.
Czy warto zostać instruktorem nurkowania? – Mariusz Milka
W suchym skafandrze od ósmej do szesnastej? A może mniej czasu pod wodą, ale za to dużo w papierach, przed komputerem i na sali wykładowej? Jak to jest być pełnoetatowym instruktorem nurkowania? Mariusz Milka przenurkował już połowę świata (oczywiście tę mokrą połowę). Poszedł na kurs, bo chciał wyprzedzić znajomego i zapewne jeszcze wtedy nie przypuszczał, jak duży rozdział swojego życia właśnie otwiera. Kiedy został instruktorem i dlaczego? Jak wygląda jego praca? Czy spędzanie całego sezonu w Chorwacji to jedne wielkie wakacje? Zapraszamy do wysłuchania odcinka, gdzie Mariusz szczerze o karierze instruktora nurkowania.
Od kołowrotka do systemu nawigacji pod wodą! – Piotr Czernik
Był rok 2010, marzec, oni i notariusz. I świetny pomysł na biznes – firma produkująca sprzęt nurkowy. Początki były skromne, proste kołowrotki. Dziś ich oferta nie zmieściłaby się w naszym odcinku. Każdy, kto nurkuje, słyszał nazwę XDEEP. Ta polska firma Charakterystyczne logo tej firmy można dostrzec na wszystkich nurkowiskach. Ich specjalnością są skrzydła, uprzęże sidemount i zestawy do twina, ale w ofercie znajdują się też różne akcesoria, w tym maski oraz płetwy. A co dalej? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Piotrem Czernikiem, współzałożycielem firmy XDEEP.
Czy rebreather to bezpieczne urządzenie? – Marcin Bramson
Marcin Bramson zaczął nurkować w roku, w którym premierę miał film Killer-ów 2-óch, Polska wstąpiła do NATO i rozpoczęto produkcję Poloneza kombi. Niewiele później, w 2003 roku, rozpoczął przygodę z nurkowaniem technicznym, a od 2008 roku nurkuje z wykorzystaniem rebriderów. Te urządzenia, nazywane jedną z największych szans rozwoju nurkowania, wciąż nie są zbyt popularne. Zwolennicy podkreślają, że rebridery umożliwiają wykonywanie dłuższych nurkowań i zapewniają pod wodą swobodę, która przy obiegu otwartym jest niemożliwa do osiągnięcia. Sceptycy zaś wątpią w ich bezpieczeństwo i mdleją na widok ceny. Z Marcinem rozmawiałem o tym, czym są i jak działają rebridery i czy faktycznie stwarzają większe zagrożenie dla nurka. Zapraszam do wysłuchania odcinka.
Nurkowanie bez barier – Joanna Pajdak-Subry
Z wykształcenia jest psychologiem, a z zamiłowania nurkiem. Podwodny świat poznaje od ponad trzydziestu lat, a od dwudziestu czterech dba o to, by mogły go poznawać również osoby z niepełnosprawnościami. Joanna Pajdak-Subry szkoli i organizuje wyjazdy nurkowe dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, sensorycznymi i mentalnymi. Jest instruktorką NAUI, DAN oraz HSA – czyli Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych, współzałożycielką Stowarzyszenia Nautica i współtwórczynią programu „Milczący Świat” skierowanego do osób niesłyszących i niedosłyszących. Jakie warunki musi spełnić osoba z niepełnosprawnością, by móc zacząć swoją przygodę z nurkowaniem? Jak takie szkolenie wygląda? A co ze sprzętem? Zapraszamy do wysłuchania odcinka.
Dzień przed pobiciem rekordu świata – Magdalena Solich-Talanda
Wielu dziennikarzy przeprowadza wywiady dzień po tym, gdy sportowiec pobije rekord świata. Ja miałem przyjemność i zaszczyt przeprowadzić tę rozmowę dzień przed tym, gdy Magdalena Solich-Talanda kolejny raz zrobiła coś, czemu nie podołał nikt przed nią. Freediving to dyscyplina stara jak ludzkość. Przed naszą erą ludzie nurkowali na wstrzymanym oddechu, bo to była jedyna możliwość, by z dna morza zebrać gąbki czy małże. Czemu robią to teraz? Czy chodzi o bicie rekordów? Poznanie granic wytrzymałości swojego ciała? A może chodzi o to, że bohaterowie filmu Wielki Błękit mieli rację i tam, głęboko pod wodą, jest po prostu lepiej? O tym wszystkim i o tym, jak freediving wpłynął na jej życie porozmawiam dziś z Magdaleną Solich-Talandą, wielokrotną Mistrzynią i rekordzistką świata w tej dyscyplinie, a także wykładowczynią akademicką i nauczycielką.