Województwo: Małopolskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna50.070410450261
Długość geograficzna20.835631274351
Wysokość w metrach n.p.m.186
Maksymalna głębokość (w metrach)18
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Zbiornik położony jest w Radłowie, ok. 15 km od Tarnowa i powstawał sukcesywnie w miejscu wydobywania żwiru od lat 70, a jego eksploatacja została zakończona ok. 20 lat temu.

Dzisiaj powierzchnia zalewu to ok. 32 ha, a maksymalna głębokość to 18,5 m. W ostatnich latach zmiany poziomu wody wahają się od 20 cm do 30 cm rocznie w zależności od opadów. Jest to jeden z najczystszych tego typu zbiorników wodnych w kraju o bardzo wysokim chemicznym poziomie czystości wody. Widoczność pod wodą w zależności od pory roku jest zmienna, ale generalnie jest dobra, a zdarzają się okresy kiedy widoczność przekracza 10 m.

Biologicznie pod wodą również jest ciekawie, spotkamy różne gatunki roślin podwodnych, czy też gąbki słodkowodne, łąki podwodne oraz wiele gatunków ryb. Zdarza się, że w trakcie naszych treningów freedivingowych podpływają do nas zaciekawione tołpygi, a regularnie spotykamy pod wodą okonie, klenie, węgorze, szczupaki, karpie czy karasie. Ciekawostką jest również to, że z obszaru na którym znajduje się teraz Zalew Radłowski podczas jego eksploatacji wydobyto wiele kości pradawnych zwierząt, w tym mamutów i nosorożców włochatych.

Część zbiornika wraz z terenem plaży została udostępniona przez Miasto Radłów dla celów nurkowych, a na co dzień pieczę nad nurkowiskiem i jego zagospodarowaniem ma Sławek – nurek sprzętowy. Sławek w krótkim czasie przygotował i umieścił pod wodą wiele atrakcji tworząc ciekawe miejsce do nurkowania w naszym regionie. Pod wodą mamy m.in. łódź, trabanta, platformy treningowe, a także rodzaj skansenu podwodnego ze starym wozem, stołem czy żarnem. Jest też oczywiście miejscówka gdzie można zobaczyć kości mamuta i nosorożca włochatego, które zostały wydobyte z terenu zalewu. Część atrakcji jest oznaczona bojkami i łatwa do namierzenia z powierzchni wody dla freediverów. Wszystko to razem fajnie współgra z otaczającą przyrodą i tworzy ciekawe miejsce do nurkowania zarówno dla freediverów jak i nurków sprzętowych.

Opis i zdjęcia nadesłał Łukasz Łoboda (AIDA Freediving Instructor).