Województwo: Opolskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaKamieniołom
Szerokość geograficzna50.661218401456
Długość geograficzna17.946434873265
Wysokość w metrach n.p.m.156
Maksymalna głębokość (w metrach)14
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Kamieniołom Piast znajduje się w Opolu. Do zbiornika prowadzą dwa główne zejścia: na zachodnim i południowo-zachodnim brzegu. Pierwsze jest polecane początkującym (płytsza część akwenu), a drugie bardziej doświadczonym (ta część kamieniołomu jest ciekawsza i głębsza). Zejścia znajdują się blisko brzegu. Parking jest bezpłatny, korzystanie z wiaty i toalet (klucz dostępny u obsługi nieodległego boiska) również.

Opis atrakcji

Kamieniołom Piast to dawne miejsce wydobywania marglu. Atrakcje obejmują przede wszystkim:

  • platformy na różnych głębokościach (m.in. 5 m);
  • zatopiony samochód (Fiat 126 P);
  • różnorodne ukształtowanie dna (doły i wzniesienia);
  • ruiny zatopionego domku;
  • ścianki marglowe;
  • zatopionego manekina; jest ich conajmniej 5;
  • zatopiony skuter;
  • różnorodne ukształtowanie dna (doły i wzniesienia);
  • zatopiona rura basenowa do której można wpłynąć;
  • (namiot brezentowy zwany domkiem PCV;
  • stary metalowy rowerek wodny;

Głębokość to maksymalnie 15 m, a widoczność nawet 4–8 m. Poziom wody stale się podnosi.

Mapa oporęczowania wykonana przez Stowarzyszenie Nurków Opolskich

Nowa mapa oporęczowania wykonana przez Stowarzyszenie Nurków Opolskich

Część poręczówek jest jeszcze tymczasowa ale jak najbardziej można już używać. Atrakcje i punkty orientacyjne są oznaczone na podstawie pomiarów GPS. Tymczasowa poręczówka rozpoczyna się na punkcie mocowania do podkładu kolejowego i prowadzi przez ruiny, łódkę do lustra. Do początku tego odcinka prowadzi pomarańczowa poręczówka od wejścia w kierunku platformy pływającej. Dalej, wykorzystaliśmy starą poręczówkę – tą z wiszącymi wodorostami rodem z horroru, która kończyła się „gdzieś” w toni. Teraz jest przedłużona prowadzi do ruin. Biegnie dość wysoko, ale jest dobrze widoczna.

Dopływając do ruin od tej strony, zobaczycie odchodzącą w prawo pomarańczową, (docelową) poręczówka do malucha. Dalej na wprost, tymczasowa poręczówka prowadzi do łódki i dalej do lustra. Ta część poręczówki biegnie nisko i częściowo niknie w roślinności. Bądźcie czujni!

Na przepłyniecie odcinka od podkładu do ruin będziecie potrzebować w zależności od tempa od 18 do 25 min płynąc na głębokości ok. 10- 12m. Odcinek od ruin do lustra zajmie jakiś 12-18 min i tu głębokość będzie się zmieniać od 10m przy ruinach do 8m przy lustrze.

Od lustra do wyjścia nie ma poręczówki -w linii prostej będzie to ok. 25-30 min. Powrót jest możliwy na głębokości od 3 do 13m w większości przy pionowej ścianie. Najłatwiej będzie wrócić do łódki (10m) i potem przy ścianie do malucha (10m) dalej można się wypłycić i trzymając się urwiska i brzegu dopłynąć do wyjścia. Od lustra azymut powrotny to 330 stopni i powinniście dopłynąć do pływającej platformy. Najprawdopodobniej traficie gdzieś na poręczówkę i wtedy trzymajcie się kierunku w lewo.

Dobrze zaplanujecie nurkowanie uwzględniając zapas gazu. Butla 15L może dla wielu być niewystarczająca.

Fauna i flora

W kamieniołomie Piast znajduje się sporo roślinności, szczególnie ramienice i rdestnice. Pod wodą jest też zatopiony las, sporo drzew i krzewów. W wodzie żyją liczne gatunki ryb, m.in. okonie, szczupaki, płocie, liny, klenie, karasie, a także raki pręgowane.

W kamionce występują słodkowodne krewetki (bardzo małe, ciężko je dostrzec). Okresowo pojawiają się też słodkowodne meduzy.