Województwo: Podlaskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna53.573402012589
Długość geograficzna20.362121844875
Wysokość w metrach n.p.m.140
Maksymalna głębokość (w metrach)14
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Do jeziora Staw prowadzą 3 główne zejścia. Pierwsze jest najłatwiejsze i mieści się przy plaży – maksymalna głębokość w tym miejscu to 4,5–6 m. Kolejne zejście wymaga poruszania się po stromym zboczu, a głębokość w tej okolicy wynosi ok. 12–14 m. Trzecie zejście łączy w sobie zalety dwóch pierwszych (sporo miejsca na sprzęt przed wodą i większa głębokość).

Inne polecane wejścia to:

  • wejście „od młyna” (obecnie ośrodek zarybiania PZW)
  • wejście z kampingu (teren prywatny, na pewno wymaga zgody, być może niewielkiej opłaty
  • wejście „od szkoły”, skarpa

Opis atrakcji

Główną atrakcją jeziora Staw są piękne podwodne widoki z niesamowitymi roślinami, dużą liczbą ryb i powalonymi drzewami. Dzięki różnorodności krajobraz zmienia się w zależności od miejsca nurkowania.  W akwenie znajdują się też podwodne wzniesienia porośnięte roślinnością oraz kaniony – czyli zagłębienia, duże i szerokie baseny na dnie. Przy trzecim wejściu atrakcją są też zatopione łódki. Jest wylęgarnia ryb w miejscu dawnego młyna, który był zasilany wodą przepływającą z jez. Staw do jez. Czarnego Wigierskiego i jez. Wigry.

Fauna i Flora

Woda w jeziorze Staw jest czysta i przejrzysta. Bogata i bujna flora tworzy podwodne łąki. W wodzie żyje bardzo dużo ryb, w tym okonie, płocie, szczupaki, węgorze i amury. Można zauważyć też gąbkę słodkowodną – nadecznika stawowego.