Województwo: Warmińsko-mazurskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna53.601404178944
Długość geograficzna20.416432811861
Wysokość w metrach n.p.m.140
Maksymalna głębokość (w metrach)52
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Jezioro Pluszne ma rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatoczkami, cyplami oraz półwyspami. Wokół akwenu dość dużo domków letniskowych. W którym miejscu najlepiej zejść do zbiornika? Polecane wejścia znajdują się na wschodnim brzegu (plaża w Pluskach przy ul. Jeziornej) i niżej, w okolicach przystani. Dno głównie piaszczyste i delikatnie opadające.

Opis atrakcji

Jezioro Pluszne jest jednym z popularniejszych w okolicy, także wśród nurków. Oprócz malowniczych widoków zapewnia kontakt z przyrodą i możliwość obserwacji bujnej roślinności. Na dnie można ponadto znaleźć pozostałości po zatopionych niemieckich bombach, jednak ich liczba maleje z roku na rok. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 52 m, a średnia to ok. 15 m. W akwenie znajduje się jednak dużo 1-metrowych płycizn (zajmują niecałe 8% powierzchni). Dno mocno urozmaicone.

Fauna i flora

Roślinność w jeziorze Pluszne rośnie nierównomiernie, jednak można spotkać zarówno gatunki wynurzone, jak i zanurzone, np. rdestnice, wywłóczniki, rogatki, ramienice czy grążele. W wodzie żyją też bezkręgowce (m.in. pijawki czy płazińce) i sporo ryb (takich jak leszcze, sieje, szczupaki i inne).