Województwo: Lubelskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna51.378624226059
Długość geograficzna23.030399369847
Wysokość w metrach n.p.m.170
Maksymalna głębokość (w metrach)38
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Jednym z najczęściej odwiedzanych przez nurków jezior na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim jest jezioro Piaseczno. To najgłębsze i najbardziej przejrzyste jezioro w promieniu 300 kilometrów, z maksymalną głębokością 38 metrów. Przez 23 lata nurkowania w tym jeziorze zauważyłem, że najlepsza widoczność jest w czerwcu i wrześniu – około 4 metry w strefie przybrzeżnej i około 7-8 metrów poniżej termokliny. Dno jeziora do głębokości 5 metrów jest piaszczyste, potem pojawia się muł i brak roślinności, choć są miejsca, gdzie piaszczyste zbocza sięgają 10 metrów.

W wodach jeziora można najczęściej spotkać węgorze, okonie i szczupaki. Największym zagrożeniem dla ryb w jeziorze Piaseczno jest inwazja sumika karłowatego, który jest wszędzie. Rozmawiając z naukowcami, dowiedziałem się, że za 10-20 lat może to być jedyna ryba w tym pięknym jeziorze. W 2015 roku jezioro straciło I klasę czystości właśnie z powodu tej ryby, znanej również jako „koluch”.

Miejsca zejścia

Jezioro Piaseczno można obejść naokoło piechotą i wybrać najlepsze, dzikie zejście. Znajdują się tam także Baza Nurkowa Profundal. 

  • na północno-wschodniej linii brzegowej (w tym miejscu znajduje się największa baza nurkowa czyli Profundal, działająca codziennie)
  • w okolicy resortu Piaseczno,
  • na południowo-wschodnim brzegu, zejście piaszczyste, tzw łąka u pani Gieni;
  • do ok. 10 m łagodnie opadające, piaszczyste dno. Później gwałtowny spadek.

Opis atrakcji

Na dnie jeziora znajdują się 3 tory dla płetwonurków. Pod wodą stare platformy, kajaki, łodzie, żaglówki, auto, melex, śmigo od MI-2, motocykle i wiele innych ciekawych obiektów.  Najgłębszy punkt jeziora jest oznaczony dużą bojką i osiąga głębokość 38 metrów. Można tu dotrzeć łodzią desantową będącą na wyposażeniu bazy Profundal. Inna opcja to dotarcie z południowo wschodniego brzegu z płetwy. Czas dopłynięcia w jedną stronę 15 minut i wchodzi się w kilku minutowe decco. Niezbędny zestaw 2 butlowy. Na 38 metrach znajduje się tzw. Śmigło (rotor tylny od śmigłowca MI-2) i motocykl WSK. Standardowa widoczność to ok. 4–6 m, czasem nawet 10 m.

Fauna i flora

Woda w jeziorze Piaseczno ma I klasę czystości. Znajduje się tam bogata roślinność, głównie moczarka, rdestnica i wywłócznik skrętoległy. W wodzie żyje sporo ryb, m.in. okonie, płocie, karasie, piskorze, sielawy, miętusy, szczupaki i leszcze.