Województwo: Mazowieckie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna51.887502414561
Długość geograficzna21.578490238351
Wysokość w metrach n.p.m.118
Maksymalna głębokość (w metrach)15
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Jeziorko Mamucie, należące do tzw. „cenotów garwolińskich”, to zbiornik wodny o ciekawej historii i specyficznych warunkach nurkowych. Swoją nazwę zawdzięcza odkryciu szczątków mamutów, które odnaleziono na jego dnie podczas budowy obwodnicy Garwolina w 2007 roku. Po zakończeniu eksploatacji żwirowni i wyłączeniu pomp odpompowujących wodę, zbiornik szybko się wypełnił, tworząc nowe, atrakcyjne miejsce do nurkowania.

Mimo że jeziorko znajduje się w bliskiej odległości od obwodnicy Garwolina, dojazd do niego może być wyzwaniem. Zjazd w kierunku akwenu znajduje się kilkaset metrów przed samym zbiornikiem, co może sprawić trudność przy pierwszej wizycie.

Pod względem warunków nurkowych zbiornik oferuje interesujące, choć niełatwe doświadczenia. W płytszych partiach, do około 5 metrów, widoczność bywa całkiem dobra, osiągając nawet kilka metrów. Jednak wraz ze wzrostem głębokości pogarsza się, a na poziomie 10-13 metrów pojawiają się unoszące się w wodzie warstwy zawiesin o różnej barwie, które mogą utrudniać orientację. Charakterystycznym zjawiskiem jest również wyraźna termoklina, występująca na głębokości około 4-5 metrów. Powyżej tej warstwy temperatura wody wynosi 14°C, a poniżej spada do 8°C.

Dno zbiornika jest zróżnicowane, a w strefie przybrzeżnej można napotkać gęstą roślinność, tworzącą efektowny podwodny krajobraz przypominający las. Pod względem fauny Jeziorko Mamucie nie obfituje w życie, ale można spotkać niewielkie okonie.

Choć akwen ma spory potencjał eksploracyjny, nurkowanie w nim wiąże się z pewnymi wyzwaniami wynikającymi z ograniczonej widoczności i zmiennych warunków. Jest to miejsce godne odwiedzenia przez nurków poszukujących mniej oczywistych lokalizacji i chcących doświadczyć nieco bardziej wymagających warunków podwodnych.