Województwo: Warmińsko-mazurskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna53.418760707802
Długość geograficzna20.270358998362
Wysokość w metrach n.p.m.131
Maksymalna głębokość (w metrach)31
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Linia brzegowa jeziora Kownatki (Kownackiego) nie jest regularna – ma trochę zatok i cypli, a na wodzie znajdują się 2 wyspy. W którym miejscu najlepiej nurkować? Wokół akwenu umiejscowione jest kilka ośrodków wypoczynkowych, a najbardziej polecane zejście to południowo-wschodni brzeg. Mieszczą się tam plaża Kownatki z pomostem, wypożyczalnią sprzętu itp. Parking blisko, ale płatny (przynajmniej w sezonie). Dno akwenu jest piaszczyste lub kamienisto-piaszczyste i opada łagodnie.

Opis atrakcji

Jezioro Kownatki (Kownackie) to dość standardowy zbiornik, który poza sezonem świeci pustkami, dlatego w wodzie warto nurkować szczególnie wtedy. W sezonie od strony plaży z kąpieliskiem sporo plażowiczów. Dodatkowo miejsce lubiane przez wędkarzy. Dobry zbiornik do obserwacji roślinności oraz ryb, a także przebywania wśród natury. Maksymalna głębokość wynosi 31 m, widoczność jest bardzo dobra, a woda czysta.

Fauna i flora

W jeziorze Kownatki (Kownackim) rośnie standardowa roślinność, a pod wodą żyje sporo ryb – m.in. takie gatunki jak płocie, liny, sielawy czy szczupaki.