Województwo: Wielkopolskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna52.880333473203
Długość geograficzna17.120516998342
Wysokość w metrach n.p.m.87
Maksymalna głębokość (w metrach)42
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??✅, ❌

Miejsca zejścia

Zejście do jeziora Kaliszańskiego jest możliwe z kilku różnych punktów, przede wszystkim plaż (m.in. na południowym brzegu, gdzie znajduje się plaża w Kamienicy). Na południowo-wschodnim brzegu dostępna baza nurkowa Kaliszany otwarta w sezonie w weekendy lub po kontakcie telefonicznym. W bazie dostępne są m.in. toalety, wypożyczalnia sprzętu, sprężarka i inne udogodnienia.

Opis atrakcji

Jezioro Kaliszańskie jest polecane szczególnie miłośnikom natury oraz podwodnej fotografii. Do największych atrakcji należą przede wszystkim rozległe łąki podwodne z zagrożonymi gatunkami i ciekawe podwodne plenery. Baza nurkowa oferuje również tor nurkowy, a także programy szkoleniowe dla różnych poziomów zaawansowania. Maksymalna głębokość akwenu wynosi 26,9 m, a średnia ok. 8,8 m. Przejrzystość jest stosunkowo dobra (np. w maju 2–3 m), dzięki czemu można podziwiać i fotografować roślinność.

Fauna i flora

W jeziorze Kaliszańskim można spotkać sporo gatunków roślin, w tym 11 zagrożonych gatunków ramienic. W wodzie żyją m.in. sielawy, leszcze, szczupaki czy okonie. Na brzegu występują żurawie, łabędzie i kaczki.