Województwo: Warmińsko-mazurskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna53.833716631438
Długość geograficzna19.99188081187
Wysokość w metrach n.p.m.101.4
Maksymalna głębokość (w metrach)22
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Linie przybrzeżna jeziora Gil jest dość nieregularna i zróżnicowana, z dużym półwyspem. Południowe brzegi są podmokłe i dość płaskie, a reszta opada gwałtownie. W którym miejscu najlepiej nurkować? Polecane zejście znajduje się z plaży na południowo-wschodnim brzegu – to plaża Kotkowo Molo z pomostem i pobliskim parkingiem. Sporo kładek jest dostępnych też w miejscowości Kotkowo od wschodniej strony.

Opis atrakcji

Jezioro Gil (Dziki Gil) mieści się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich. Jest więc ładnym zbiornikiem z pięknymi widokami oraz dużą ilością roślinności różnego rodzaju. Okolicy nie odwiedza wiele osób, dlatego nawet w sezonie można odpocząć w ciszy. Główna atrakcja to obserwacja podwodnej roślinności porastającej dno i brzegi, a także ryb. Maksymalna głębokość wynosi 22,1 m, a średnia to ok. 6,9 m.

Fauna i flora

Wokół jeziora znajduje się sporo drzew, a w wodzie można obserwować podwodne łąki złożone głównie z rogatka i moczarki kanadyjskiej. Z fauny żyją szczupaki, okonie, sieje i inne gatunki.