Województwo: Podlaskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna54.13969140107
Długość geograficzna23.415596540718
Wysokość w metrach n.p.m.134.3
Maksymalna głębokość (w metrach)55
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Jezioro Gaładuś jest zbiornikiem, który leży na terenie dwóch krajów: Polski i Litwy. Linia brzegowa jest dość wysoka i pagórkowata (im bardziej na południe, tym wyżej). Z tego powodu dojście do jeziora może być stosunkowo utrudnione, jednak istnieje kilka wygodnych zejść. Pierwsze znajduje się na południu w miejscowości Żagary (dostępne pomosty). Kolejne jest dostępne od zachodu w Burbiszkach. Można również szukać innych miejsc w pobliżu domków letniskowych. Dno kamienisto-piaszczyste.

Opis atrakcji

Jezioro Gaładuś jest bardzo malowniczo położonym zbiornikiem, który zachęca pięknymi widokami. Ze względu na brak plaż strzeżonych oraz kąpielisk nawet w sezonie zachwyca ciszą i spokojem. Spodoba się więc tym nurkom, którzy szukają kontaktu z przyrodą i odpoczynku na łonie natury. W wodzie można obserwować ryby oraz podwodną roślinność. Dodatkowo dno jest bardzo urozmaicone ze wzniesieniami i głęboczkami. Maksymalna głębokość wynosi ok. 55 m, a średnia – 12,7 m.

Fauna i flora

W wodzie znajduje się standardowa roślinność, a z fauny można spotkać m.in. gąbki słodkowodne, okonie, sielawy, płocie, liny oraz inne gatunki.