Województwo: Warmińsko-mazurskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna54.108061168773
Długość geograficzna21.801822083045
Wysokość w metrach n.p.m.120.1
Maksymalna głębokość (w metrach)18
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Jezioro Dgał Wielki leży na szlaku Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Akwen jest otoczony niewielkimi wzgórzami (północno-zachodni brzeg jest płaski). W którym miejscu najlepiej zejść do wody? Wokół zbiornika raczej nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej, kąpielisk czy plaż. Polecane wejście znajduje się na wschodnim brzegu w miejscowości Pieczarki, przy drodze. Dno piaszczyste, w niektórych miejscach zamulone.

Opis atrakcji

Jezioro Dgał Wielki jest atrakcyjne dla nurków z powodu zatopionego stanowiska archeologicznego, które znajduje się w północnej części akwenu. W jeziorze można ponadto obserwować ryby i rozległe podwodne łąki – to dobre miejsce dla miłośników fotografii i filmowania. Nawet w sezonie przyjeżdża tu stosunkowo niewiele osób, dlatego okolica spodoba się nurkom szukającym ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Maksymalna głębokość wynosi 17,6 m, a średnia to 5,3 m.

Fauna i flora

Jezioro Dgał Wielki porośnięte jest standardową roślinnością, a w wodzie żyją m.in. tołpygi, węgorze, leszcze, jesiotry czy okonie.