Województwo: Warmińsko-mazurskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaJezioro
Szerokość geograficzna53.86357549906
Długość geograficzna21.848358998379
Wysokość w metrach n.p.m.117
Maksymalna głębokość (w metrach)49
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Jezioro Buwełno jest długie, wąskie i kręte, ma także strome i wysokie brzegi. Wokół są przede wszystkim pola i łąki. Najbardziej polecane zejścia do wody znajdują się na południowym brzegu (miejscowość Cierzpięty) i na wschodnim brzegu (miejscowość Marcinowa Wola). Dostępne plaże i pomosty oraz kładki. Dno jest kamienisto-piaszczyste.

Opis atrakcji

Linia brzegowa jeziora Buwełno jest urozmaicona (z wieloma zatoczkami, cyplami i półwyspami). Akwen i jego okolice to miejsce polecane przede wszystkim nurkom szukającym ciszy i spokoju. Jezioro jest odwiedzane przez stosunkowo niewielką liczbę turystów. Do największych atrakcji należy możliwość obcowania z naturą i obserwacji podwodnych łąk oraz ryb. Dno urozmaicone z licznymi głęboczkami i wzniesieniami. Maksymalna głębokość wynosi ok. 49 m, a średnia to 12,5 m.

Fauna i flora

Roślinność przybrzeżna jest dość słabo rozwinięta, jednak w jeziorze Buwełno można znaleźć podwodne łąki. W akwenie żyje sporo bobrów, a z ryb m.in. miętusy, okonie, szczupaki, płocie czy sandacze.