Województwo: Dolnośląskie Zobacz na mapie
Typ nurkowiskaKopalnia
Szerokość geograficzna50.89011396172
Długość geograficzna16.709125998268
Wysokość w metrach n.p.m.211
Maksymalna głębokość (w metrach)3.5
Czy jest baza nurkowa?
Czy jest infrastruktura??
Czy są zatopione atrakcje??
Nurkowanie overhead??
Czy wejście jest płatne??

Miejsca zejścia

Gdzie zejść w kopalni Browar Sobótka? Najlepsze zejście znajduje się w budynku przy ulicy Browarnianej. Niezbędna jest latarka, by przejść do wody przez ciemne, opuszczone pomieszczenia, a później pływać w jaskini. Wejście o szerokości ok. 2 × 2 m, woda na wysokości podłogi. Łatwy dojazd, w pobliżu można zaparkować samochód, żeby daleko nie nosić sprzętu. Jeziorko ma kształt kwadratu o wymiarach ok. 250 cm * 250 cm i głębokości ok. 3,5 metra. Korytarze maja wymiary szerokości 100 cm i wysokości 235 cm, długość 95 – 100 Mb każdy.

Opis atrakcji

Kopalnia Browar Sobótka to zalane podziemia byłego browaru, który został zamknięty w 1997 r. (działał w XIX i XX w.). Z tego powodu to nurkowanie jaskiniowe dla miłośników opuszczonych budynków i ciekawego klimatu. W środku znajdują się dwa główne, wąskie korytarze (zbudowane z cegły bądź wykute).

Fauna i flora

Woda w kopalni Browar Sobótka jest czysta (płynie z góry Ślęża) i przejrzysta (szczególnie na początku), jednak dość łatwa do zmącenia. Najlepiej na nurkowanie wybrać taki moment, gdy w środku nie ma innej ekipy – znajduje się tam niewiele miejsca i szybko dochodzi do zamulenia oraz obniżenia widoczności.