Jak wygląda praca nurka w Zoo w Łodzi? – Łukasz Janczyk
W tym odcinku rozmawiam z Łukaszem, profesjonalnym nurkiem z łódzkiego ZOO, który dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w środowisku wodnym. Opowiada o swojej drodze do kariery nurka, zaczynając od rekreacyjnych kursów, aż po etat w ZOO, gdzie nurkowanie traktuje bardziej jako pracę niż hobby. Łukasz mówi o codziennych obowiązkach, takich jak utrzymanie czystości w akwariach, a także o monitorowaniu zachowań ryb. Dzieli się anegdotami z bezpośrednich interakcji z egzotycznymi stworzeniami, w tym rekinami, i omawia różnorodność sprzętu nurkowego. Refleksyjnie podkreśla znaczenie ochrony ekosystemów morskich i radość płynącą z obserwacji podwodnych mieszkańców.
Obejrzyj odcinek
Przeczytaj podcast
Kamil:
[0:16] Cześć Łukasz.
Łukasz:
[0:17] Cześć.
Kamil:
[0:17] Słuchaj, pytanie na rozgrzewkę. Gdzie ostatnio nurkowałeś?
Łukasz:
[0:23] Ostatnio, ostatnio, ostatnio to na zbiorniku Rafy, ale dzisiaj rano jeszcze byłem właśnie na tym zbiorniku z tyłu u nas.
Kamil:
[0:30] No właśnie, pięknie. A jakoś tak wychodzisz poza ten obiekt nurkować jeszcze, czy już nie?
Łukasz:
[0:34] Wiesz co, jeżeli chodzi o zoo, to wiadomo, że w innych jakby zbiornikach jeszcze nurkuje, ale jak mówimy poza moją pracę, czyli jakby poza co, to właśnie tak średnio ogólnie. Ja raczej podchodzę do nurkowania tylko, że tak powiem, pod względem pracy, a tak hobbystycznie to w porównaniu do innych nurków to jestem taki raczej taki amatorek, nie?
Kamil:
[1:03] Czyli nurkowanie dla ciebie to praca, nie hobby?
Łukasz:
[1:06] Tak, raczej chyba tak. Raczej pracy niż hobby, ale nie ma co, że praca jakby powstała z mojego hobby i zainteresowania, nie?
Kamil:
[1:14] No właśnie, bo bardzo często jest tak, że ludzie zaczynają nurkować jako hobby, zaczyna im to się podobać, a potem zaczynają pracować. A jak sobie rozmawialiśmy wcześniej, to ty od razu wiedziałeś, że chcesz być nurkiem zawodowym.
Łukasz:
[1:25] Tak. Ogólnie to moje nurkowanie już tam zaczyna się, myślę, że z 10 lat wstecz. chyba bodajże miałem 15 albo 16 lat, jak zrobiłem właśnie kursy rekreacyjne, po czym tam na przestrzeni paru lat dosłownie, bo już w wieku 18 lat wiedziałem, że jak już byłem w liceum, wiedziałem, że będę chciał jakby nurkować zawodowo, no i do tego jakby dożyłem, nie?
Kamil:
[1:56] I chciałeś nurkować zawodowo, wiedząc, że od razu będziesz nurkować w zoo, tak na przykład łódzkim, czy to były zupełnie inne pomysły?
Łukasz:
[2:03] Nie, właśnie nigdy w życiu bym nie pomyślał, że ogólnie będę pracować jako nurek w zoo. To, że jestem jakby w tym miejscu tutaj, że pracuję, że pracuję właśnie w zoo jako nurek jest moim zdaniem trochę fartem, trochę też nie wiem, może jakimś częścią, coś takiego, ale w każdym bądź razie jak idąc, że tak powiem, w drogę jakby już nurkowania zawodowego, myślałem, że będę właśnie pracował przy jakichś mostach, ewentualnie morze, jakieś platformy czy coś takiego.
Kamil:
[2:41] Czyli bardziej jakieś takie, nie wiem, spawanie, skręcanie, rzeczy takie techniczne.
Łukasz:
[2:45] Tak, raczej takie techniczne, tylko że w ogóle plan na siebie miałem zupełnie inny, bo na początku, wiedząc jaki drogi jest ogólnie kurs nurka zawodowego, liczyłem, że może jakaś firma, która zajmuje się już pracami podwodnymi, zatrudni mnie, wyszkoli i tak dalej, albo chociażby mnie zatrudni, żeby potem dostać jakby dofinansowanie na kurs. Wszyscy się tak ja, no oczywiście napisałem do wielu firm, bardzo mało mi firm odpowiedziało, chyba odpowiedziało mi dosłownie trzy, przy czym tylko jedna mi napisała tak sensownie i jej się w sumie najbardziej posłuchałem, żeby najpierw nauczyć się, że tak powiem, zawodu na powierzchni,
Łukasz:
[3:37] a dopiero potem dopracować go jakby pod wodą.
Kamil:
[3:42] No to prawda, jak robiłem odcinek z OSPP Harpunem o pracach pod wodą, to właśnie mi Robert powiedział, że prościej jest nauczyć spawacza nurkowania niż nurka spawania.
Łukasz:
[3:53] Tak, dokładnie. I właśnie… w ten sposób wpadłem na pomysł, żeby pójść na, pójść jako zawód szlusarza, bo pomyślałem, że szlusarz jakby będzie najbliżej. Poza tym szlusarstwo bardzo mi się spodobało i do dzisiaj jakby podchodzę do tego bardzo fajnie hobbystycznie. I pracowałem przez pół roku jako szlusarz na stażu, gdzie mnie dosyć nauczyli, po czym jeszcze pracowałem drugie pół roku plus tam dwa miesiące jako szlusarz już w zawodzie. Tam mnie jakby dosyć nauczyli, wszystkich jakby takich postaw, wiadomo nurkowanie, znaczy spawanie na powierzchni różniło się jakby nawet metodą w ogóle nie spawania niż tym spod wody, ale nie ma co wspominać to dobrze. plus za pieniądze, które zarobiłem jako ślusarz, to sobie uzbierałem na kursy i wtedy poszedłem sobie na kurs.
Kamil:
[4:58] I zostałeś nurkiem zawodowym i rozrzucił tak karty, że trafłeś do łódzkiego zła.
Łukasz:
[5:02] Tak, właśnie rozrzucił tak karty, bo idealnie praktycznie jak skończyłem kurs nurka zawodowego trzeciej klasy, to dosłownie nie minął miesiąc i się pojawiła oferta pracy w ZOO.
Kamil:
[5:17] W Łódzkim Zoo. Po prostu jako łodzianin fajnie, bardzo się cieszę. No dobra, to jesteśmy w Łódzkim Zoo przy takim dużym telebimie, bym powiedział, bo to wygląda wręcz jak kino. To powiedz mi, no rozumiem, nie pracujesz tam w wodzie jako ślusarz, bo to jest wymaniacer. Co tak naprawdę jako nurek robisz? Główne twoje zadanie w tym akwarium.
Łukasz:
[5:37] Moje główne zadanie to przede wszystkim dbałość o czystość akryli. Żeby te akryle codziennie były czyste na każdym zbiorniku, a tych zbiorników mamy jakby trochę tutaj, do których wchodzimy. To chodzi o to, żeby w ciągu tygodnia każdy był odpowiednio wyczyszczony.
Kamil:
[5:57] Bo jak nie wyczyścisz, to my nie będziemy mogli tego oglądać.
Łukasz:
[6:00] Tak, dokładnie. Będzie można oglądać, ale wiadomo, że jest trochę brudniejszy akryl. To jest jakby moje główne zadanie. Też bardzo ważnym zadaniem jest obserwacja ogólnie zbiorników oraz ewentualne informowanie akwarystów o jakichś nowych rzeczach, które powstały albo o jakichś ewentualnych chorobach ryb czy ogólnie jakichś problemach, które są w zbiornikach.
Łukasz:
[6:27] To jest równie ważne, ta obserwacja tych zbiorników.
Kamil:
[6:30] Czyli szukasz może wycieków, coś się urwało, ryba zgubiła płetwę itd.
Łukasz:
[6:35] No coś takiego. Jak widzę, że na przykład jakieś ryby są bardziej agresywne do siebie albo któraś jest nawet… Widzę, że na przykład jakaś ryba jest chora, albo właśnie coś się na przykład łamało pod wodą, czy coś takiego, no to to wszystko jakby zgłaszam i wtedy dalej decydujemy o tym, co robimy.
Kamil:
[6:54] Mówisz ryby agresywne. Tu pływają chyba rekiny i te niektóre rybki są naprawdę duże. To pierwsze moje pytanie. Ja rozumiem, praca ślusarza jest spokojna, ale czy taki rekin nie chciałby Cię kiedyś dziabnąć pod tą wodą?
Łukasz:
[7:07] Nie, nie zdarzyło mi się ani razu, żeby którykolwiek z tych rekinów zachowywał się agresywnie. Oczywiście zazwyczaj to się kończy w ten sposób, że jak wchodzę do zbiornika, to rekiny zazwyczaj uciekają na drugi koniec.
Kamil:
[7:23] Okej, jesteś większy.
Łukasz:
[7:26] Trochę tak, trochę jest on ich większy, chociaż wydaje mi się, że bardziej się boją niż ten, plus te rekiny, które tutaj mamy, one są bardzo dobrze karmione, oprócz tych rekinów pływają tutaj inne ryby, których również musimy pilnować, żeby nie zostały zjedzone przez rekiny, więc rekiny są bardzo dobrze dokarmiane, żeby nie było ich zainteresowań w ogóle skupianie się na jakiejś innej ryby.
Kamil:
[7:52] Już widzę procedurę twoją nurkowania. Punkt pierwszy, nakarm rekina. Punkt drugi, idź czyścić.
Łukasz:
[7:57] Powiem ci, że my jako nurkowie nie karmimy właśnie rekinów.
Kamil:
[8:01] Nie?
Łukasz:
[8:01] Chodzi o to, żeby nurek nie kojarzył się z pożywieniem.
Kamil:
[8:06] Zdecydowanie.
Łukasz:
[8:07] Nawet jak jesteśmy pod wodą, to w tym czasie nie jest karmiony jakby ten zbiornik, nie? Nie wiem, czy tutaj będzie widać, ale akurat czyścią właśnie pokarmą są tutaj te muszle, które leżą na dnie. No, a to wracając do mojej pracy, to, czasami właśnie muszę wejść i pozbierać te muszle.
Kamil:
[8:26] Nie? Czyli jak nie dojedzą, to musisz pozbierać?
Łukasz:
[8:28] Znaczy musli ogólnie samych nie jedzą, nie? Jedzą w nężności, jakby…
Kamil:
[8:33] Czyli musisz po jedzeniu pozbierać porypce.
Łukasz:
[8:35] Muszę pozbierać porypce, no.
Kamil:
[8:36] Ile nurkowań dziennie wykonujesz, żeby ogarnąć takie akwarium?
Łukasz:
[8:41] Wiesz co, dziennie mamy dwa nurkowania i rzadko kiedy to się kończy tym, że dwa razy musimy wejść na ten sam zbiornik. Zazwyczaj to są dwa różne zbiorniki, Na pewno codziennie wykonujemy zbiornik rafy. Zbiornik rafy jest zbiornikiem o tyle uporczliwym, że on ma taki zakusz, który się dosyć szybko osadza na akrylu. Więc na zbiornik rafy wchodzimy codziennie, na zbiornik rekina nie wchodzimy codziennie, bo akurat ten zbiornik jest dosyć prostym w utrzymaniu. Ale poza tym wszystkim, to jeszcze mamy zbiornik słonia, zbiornik pingwina, albo tutaj ten zbiornik w tubie, który jest obok gniazda.
Kamil:
[9:27] Czyli w tych zbiornikach, gdzie są w słonie, też tam się nurkuje? Tak.
Łukasz:
[9:31] W tym zbiorniku słoni i w tym zbiorniku pingwina.
Kamil:
[9:33] Rozumiem, że w zbiorniku słoni jest woda słodka, tu jest woda słona, a w zbiorniku rafy jest bardziej słona?
Łukasz:
[9:39] Tak.
Kamil:
[9:40] No dobra, to przejdźmy sobie teraz do, w takim razie, sprzętu nurkowego. Rozumiem, że inne wyważenie, inny sprzęt, czyszczenie sprzętu, żeby się i tak dalej…
Łukasz:
[9:49] Tak. Właśnie chodzi o to, że w każdym nurkowaniu czyścimy swój sprzęt. Wiadomo, do zbiornika słonia i pingwina zewnętrznego używamy suchych skafandrów, ze względu na to, żeby odizolować się od wody. Plus zimą jest po prostu zimno na pingwinie.
Kamil:
[10:07] No to zdecydowanie tak. Czyli zbiorniki te zewnętrzne, zimne, suche skafandry, a tu rozumiem pianka?
Łukasz:
[10:13] Tak, w piankach, 5 mm. Poza tym wszystkim nasz sprzęt to oczywiście dżaket, 10-litrowa butla. i maski pełnotwarzowe.
Kamil:
[10:26] Maski pełnotwarzowe. A jakie to są głębokości w tym akwarium?
Łukasz:
[10:29] Ten zbiornik tutaj akurat jest naszym najgłębszym zbiornikiem, ma 7,5 metra dokładnie tutaj, w tym najgłębszym miejscu tutaj.
Kamil:
[10:36] No całkiem fajnie bym powiedział.
Łukasz:
[10:37] No całkiem fajnie.
Kamil:
[10:38] I jest jakiś wraczek mały, więc nurkowanie wrakowe również.
Łukasz:
[10:41] Tak. Z tego co mi się wydaje, to to jest… W sensie, to nie jest oryginał, wiadomo, nie? Ale on jest repliką samolotu z… teraz nie chcę ci skłamać dokładnie, ale z którejś wojny światowej to jest chyba japoński Mitsubishi, ale tutaj jest taki… nie jestem na tyle, wiesz, przyznawcą.
Kamil:
[11:05] Ja też byłem na bakie z historią.
Łukasz:
[11:08] Czasami jak tutaj przychodzę, to słyszę, co mówią edukatorzy i oni mają na przykład ogromną wiedzę w porównaniu ogólnie do mnie.
Kamil:
[11:17] No, ty się znasz na numerze.
Łukasz:
[11:18] Ale właśnie przychodząc z nich, lubię ich czasami posłuchać, bo naprawdę sypią tymi ciekawostkami i dobrze, nie?
Kamil:
[11:25] A powiedz mi, jak jesteś w takim akwarium i sobie czyścisz to akwarium, to rozumiem, czyszczenie to jest… Szmateczką jedziemy po szybie, że tak powiem?
Łukasz:
[11:35] Tak. Wiesz co, te szmatki ogólnie, które my mamy, to jest jakby taka duża włóknina. My zamawiamy tego kilka tam metrów kwadratowych i to do nas przychodzi trzydgodnie. Nie, to nie jest w Polsce produkowane.
Kamil:
[11:49] Okej, czy to nie jest zwykła szmatka, którą sobie wziął z kuchni?
Łukasz:
[11:51] Nie, nie, ona ma jakby certyfikat tego, że nie rysuje akryli. To ona też jest znacznie droższa niż taka zwykła szmatka. No, ale… A, właśnie jeszcze wracając do tych moich prac. Oprócz tego wszystkiego, to raz w tygodniu wchodzimy na ten zbiornik i raz w tygodniu wchodzimy na zbiornik rafy. i mamy tutaj jest taki system odkurzania specjalny, to jest taki specjalny odkurzacz zamontowany w ścianach, no i wchodzimy, podłączamy takie specjalne rury i po prostu czyścimy ten żwir to polega na tym, że woda jakby jest zasysana, ale ten żwir tylko się unosi, wychodzi jakby ten syf ze żwiru a woda jakby wpływa
Łukasz:
[12:39] i jest filtrowana i wraca z powrotem Okej.
Kamil:
[12:41] Czyli ten, bo rozumiem jakieś tam, nie wiem, odchody zwierząt i tak dalej, to trzeba odestać po prostu, żeby to się nie zanieczyściło. To dużo czasu zajmuje?
Łukasz:
[12:51] Wiesz co, wchodzimy, tutaj akurat wchodzi na to dwóch nurków, zazwyczaj to jest po prostu w zakładce i całość tego odkurzania trwa średnio 2,5, czasami pod 3 może.
Kamil:
[13:05] Jakbyś miał wybrać, to lepsze jest czyszczenie szmatką czy odkurzanie?
Łukasz:
[13:10] Wiesz co, zależnie w sumie, bo i to, i to lubię dosyć. Więc raczej ogólnie nie ma takich prac, które bardziej lubię lub mniej.
Kamil:
[13:22] A powiedz mi, jak spotykasz turystów po tej drugiej stronie odwiedzających, interesują się pewnie tym, co robisz, nie?
Łukasz:
[13:30] Tak, powiem ci, że większość ogólnie turystów, jak przychodzi na przykład z dziećmi, to dzieci są bardziej zafascynowane ogólnie mną niż rybami. Robią sobie ze mną zdjęcia, to wiadomo, ja na to ogólnie pozwalam.
Kamil:
[13:50] Zdarza ci się, nie wiem, nurkować w czapce Mikołaja, jak są święta czy coś takiego?
Łukasz:
[13:54] Tak, wiesz co, mamy właśnie taką akcję co roku przed świętami, to przebieram się ogólnie, nie tylko, że w czapce, ale przebieram się w całego Mikołaja ogólnie. i właśnie jakoś to tam nagrywamy, potem jest to fajna akcja marketingowa, jeszcze ludzie, którzy przychodzą do nas i tam robią sobie ze mną zdjęcie, to zawsze jakieś tam magnesikę dostaną, czy coś takiego, więc naprawdę ogólnie marketingowo to jest jakby dobrze rozwiązane, a rybom to jakby nie szkodzi, a cały ten strój jest odpowiednio jakby, czyszczony i przygotowany też, żeby nic jakby się nie zadziało.
Kamil:
[14:33] No tak, żeby nie zanieczyścić tego w sumie bardzo fajnego środowiska tak naprawdę. Ja mimo wszystko nadal się bałbym, żeby taka ryba mnie nie dziabnęła albo płaszczka, która płynie oczy właśnie. Ten kolega całkiem duży. No dobra, załóżmy, że musisz coś posprzątać, bo to też mi ciekawi. A niektóre rybki sobie po prostu leżą na dnie, a ty musisz tam wyczyścić. To rozumiem, że musisz kolegę rybę przesunąć czy poprosić na samo odpływa.
Łukasz:
[15:00] Wiesz co, większość ryb ogólnie zdąży odpłynąć, zanim ja do nich dopłynę, tak jak jest w większości, ale są tutaj dwa takie rekiny, rekiny brodate, które lubią sobie poleżeć i faktycznie z nimi to są jedyne rekiny, które pozwalają, znaczy nie jak pozwalają, tylko wydaje mi się, że są na tyle leniwe, że, nie chcą się po prostu ruszyć, ale wiadomo, jak do nich widzą, że do nich podpływam, to same zazwyczaj ten odpłyną, ale jak nie widzą, to muszę je faktycznie delikatnie szturchnąć, czy coś takiego, bo one odpoczywają jakby na tym źwirze, nie? Albo właśnie na tych półkach, które tam są przy tunelu, lubią sobie na nich odpocząć, a większość ryb, większość ryb oczywiście odpływa. Jedyne ryby w sumie, które ze mną wchodzą w jakikolwiek kontakt, no oprócz oprócz tych rekinów, które daj mi się dotknąć, to są te z tyłu te, talerzowate takie, nie wiem, czy widzisz. No, to one do mnie lubią podpływać i faktycznie coś tam ze mną robić.
Kamil:
[16:15] Zaczepiać.
Łukasz:
[16:16] Tak, tak. No, może raczej tak zaczepiać. Tak z ciekawością do mnie podpływałem raczej, nie?
Kamil:
[16:21] Powiedz mi, w tym akwarium, w płetwach, mówisz, że masz piankę, dżaket, mastka pełnotwarzowa, rozumiem, że to jest obiekt otwarty, bąbelki normalnie lecą. Płetwy czy bez płetwy sobie tutaj chodzisz?
Łukasz:
[16:35] Ze zbiorników morskich to to jest jedyny zbiornik, w którym wchodzę w płetwach.
Łukasz:
[16:43] Poza tym zbiornikiem z płetwami wchodzę jeszcze na zbiornik słonia i zbiornik pingwina. Na zbiornik rafy nie wchodzę w płetwach, ponieważ jest tam bardzo dużo korolowców i mój jeden zły ruch mógłby spowodować złamanie korolowca, a do tego tego nie chcemy.
Kamil:
[17:02] Czyli to w tamtym zbiorniku rozumiem, wchodzisz tylko w, nie wiem, w butach neoprenowych.
Łukasz:
[17:06] Tak, wchodzę w butach neoprenowych, mamy też płetwy do but neoprenowych.
Kamil:
[17:13] W takim razie zastanawiam, bo tu jak płetw widzę duży zbiornik, to tam sobie pływasz, ale w tym zbiorniku z rafą koralową, gdzie jest mało i ciasno, to rozumiem, że pływalność tu musi być perfekcyjna, żeby nie spać na całą rafę koralową.
Łukasz:
[17:25] Tak, to jest jeden zbiornik, w którym trzeba już, że tak powiem, być trochę bardziej precyzyjnym. Właśnie ze względu pierwszego to uwaga na te wszystkie koralowce, bo dosłownie wystarczy delikatnie pstryknąć i one się łamią, są bardzo kruche. Zależy też, które oczywiście, bo są jeszcze miękkie. A drugim aspektem, dlaczego w tym zbiorniku trzeba uważać, to jeżowce. Na jeżowce nie chce mi się nadziać. Z tych dwóch powodów trzeba w tym zbiorniku bardzo uważać. Oczywiście pływalność musi być praktycznie zerowa, trzeba być delikatnym jak piórk.
Kamil:
[18:11] Twój pierwszy dzień w pracy, w takim razie w takim zbiorniku z Rafą Korolową, to pewnie był stresujący.
Łukasz:
[18:16] Wiesz co, ja tutaj zaczynałem nurkować dwa lata temu. Ta Rafa Korolowa na tym zbiorniku była w większości sztuczna. Część tych korolowców, które tam są, to ja część z nich posadziłem. Więc ja miałem ten czas przygotowania się.
Kamil:
[18:35] Nie dość, że się przygotowałeś, to jeszcze posadziłeś prawdziwe korolowce.
Łukasz:
[18:38] Tak, tak. Ale ciekawostka, ogólnie pierwszy zbiornik, na który wchodziłem, przychodząc do pracy, to był właśnie ten zbiornik Pekina.
Kamil:
[18:46] Chyba w najlepsze, najfajniejsze. Tak, tak.
Łukasz:
[18:48] Ale nie było tutaj jeszcze tylu ryb, nie było oraz nie były takie duże.
Kamil:
[18:54] Takie duże, nie? Ja teraz sobie zażartuję, że każdy mężczyzna musi tam posadzić drzew, bo ty posadziłeś koralowiec łódzkim za nie.
Łukasz:
[19:01] No i jeszcze właśnie wracając do tych królowców, to czasu do czasu wchodzimy i karmimy w ogóle te królowce też, nie? Bo tylko my jakby możemy to zrobić.
Kamil:
[19:12] No dokładnie tak. Pamięć, że to jest bardzo fajne w takim razie co robisz. Wrócę sobie do tego dużego zbiornika, bo on ma 7,5 metra głębokości, ale on w ogóle tam jest duża przestrzeń. Czy to, bo jak ja sobie na to patrzę, to jest ogromne po prostu.
Łukasz:
[19:28] Jest gigantycznie. Ogólnie parametrów dokładnie teraz nie powiem, bo już zapomniałem, ale jak tutaj właśnie czystę ten akryl, to wiesz, przelatuję w jedną i w drugą praktycznie. Kilka, kilkanaście razy to wychodzę tam, no jak już butla jest tam na poziomie 50 atmosfer, to jestem ogólnie po tym zbiorniku nawet trochę zmęczony ogólnie. od tego ciągłego machania.
Kamil:
[20:01] A jeszcze potem drugie wejście, tak jak w ogóle się by czeka.
Łukasz:
[20:04] Potem mamy jeszcze, wiadomo, przerwę powierzchniową, trochę to tam, ten przygotowanie do drugiego wejścia.
Kamil:
[20:11] Do tej pory nie zdarzył już nic groźnego ze stosunku co do ryb, nie?
Łukasz:
[20:16] Nie, nie. W stosunku co do ryb nic mi się nie zdarzyło. Wiesz co, jedyna taka sytuacja, która się, że tak powiem, notorycznie zdarza, ale nie jest to nic niebezpiecznego i to też jakby się zagapie. To rina, która tutaj pływa przy dnie, to jest takie ludzie na to mówią reki, niektórzy na to mówią płaszczka, to jest taki jak przepłynie to będzie wiadomo co to jest. To ona lubi, jak, że tak powiem, leżę i na przykład czyszczę, znaczy bardziej klęczę i czyszczę akryl, to mam jakby płetwy położone na żwirze płasko. To ona lubi podpłynąć i złapać mnie za płetwę.
Kamil:
[20:58] Nie?
Łukasz:
[21:00] Ale wydaje mi się, że to ona robi jakby instynktownie raczej, niż niż z jakiegokolwiek jakby paktu agresji.
Kamil:
[21:10] No tak, tak, tak. Powiedz mi, woda jest ciepła ogólnie w tych zbiornikach?
Łukasz:
[21:15] 25 stopni, wiesz?
Kamil:
[21:17] No to tak, jak długo byś ponurkował bez pianki, to byłoby chłodno.
Łukasz:
[21:21] Tak, tak. Ogólnie wiesz co, nawet jak dłużej nurkuję w piance, to jest chłodniej.
Kamil:
[21:24] To jest chłodniej. No i ostatnie sięłem 2,5 godziny w 28 stopniach, to też idzie się wychłodzić, faktycznie.
Łukasz:
[21:31] A i jeszcze, bo wiadomo, jakby moja praca na różnych zbiornikach się różni jakby. i na zbiorniku słonia na przykład, poza jeszcze czyśczeniem akrylu musimy sprzątać, znaczy czyścić jakby też to dno z odchodów ogólnie tego słonia. Mamy jakby te specjalne skafany.
Kamil:
[21:57] Głównie robota. To chyba jednak odkurzanie żwirków jest ciekawsze.
Łukasz:
[22:03] Jest trochę przyjemniejsze, może tak.
Kamil:
[22:06] Czyli tak, pogadaliśmy sobie o tym przyjemnym nurkowaniu, a teraz…
Łukasz:
[22:09] Tak, tak. Są też jakby takie minusiki, że tak powiem. Ale wchodzimy tam właśnie w tym suchym skafandru. Ale wiadomo, jak nurkujesz, to pewnie też Ci się zdarzyła jakaś tam nieszczelność w suchym skafandru. Niby jest szczelny, ale wiadomo, gdzieś tam się odepnie rękawica, czy coś takiego.
Kamil:
[22:27] Nie dokręciłeś czegoś i tak dalej. Dokładnie, dokładnie. A czym Wy to zbieracie?
Łukasz:
[22:31] Wiesz co, mieliśmy bardzo duży problem ogólnie z tym na początku, I było wiele rozwiązań. Ostatecznie najlepszym rozwiązaniem okazało się kupno motopompy, takiej jaką używałem w straży.
Kamil:
[22:48] Odsysanie.
Łukasz:
[22:48] I po prostu odsysanie.
Kamil:
[22:50] I trochę wody uciekać.
Łukasz:
[22:51] I wtedy napełniamy czystą wodą. I to też robimy jakby raz w tygodniu. Teraz mamy 4 słonie, na początku było ich mniej, więc trzeba było to robić rzadziej. i teraz raz tygodniu to jest takie minimum, które trzeba jakby zrobić.
Kamil:
[23:05] Trzeba jest zostać tłuszaczem, a sprzątasz gówno po słonie.
Łukasz:
[23:09] No tak, tak.
Kamil:
[23:11] Co po słonie tak?
Łukasz:
[23:15] No wiesz, nie mogę narzekać. Nie ma co.
Kamil:
[23:19] Tak, teraz jak znajomi się pytają, co robisz, sprzątam, że to nabiera innego znaczenia. A powiedz mi w takim razie, a u pingwinów?
Łukasz:
[23:26] U pingwinów zimą jest na mniej pracy. Tam zdarza się, że wchodzimy raz na trzy tygodnie na przykład, tylko przyczyścić szybkę. Ale powiem ci, że latem to tam glony rosną z takim tempem, że musimy wchodzić dwa razy w tygodniu. Musimy po prostu siatami fizycznie wyciągać jakby te glony, bo one się tak namnażają w takim tempie, że byśmy zapuścili ten zbiornik na dwa tygodnie i ludzie by widzieli glony, a nie…
Kamil:
[23:55] No tak, no tak. Czyli to jest ciężka robota w takim razie u takich pingwinów.
Łukasz:
[24:00] Wtedy ogólnie można się faktycznie spościć. W tym suchy skawandrze jeszcze jak się jest, te glony są dosyć ważą, je trzeba wyciągać, machać tymi płytwami ciągle, więc wtedy można się spościć.
Kamil:
[24:11] A tu, czyli laucik.
Łukasz:
[24:12] Tak, tutaj akurat tak. No ale mamy okres zimowy, więc pingwina rosi rzadko.
Kamil:
[24:18] A rozumiesz, że to akwarium pingwinów zamarza, czy nie zamarza na zimę?
Łukasz:
[24:21] Nie, nie zamarza. Wiesz co, oprócz tego, że tam jest ciągły ruch wody, o i, jakby woda wraca do nas i jest filtrowana, to lury, przez które ona przechodzi, wchodzi tutaj właśnie do tego budynku. Budynek jest ogrzewany, przez to automatycznie ta woda też się trochę tam ociepla, więc tam zimą ma około 5 stopni, coś takiego, więc nie zamarza.
Kamil:
[24:45] Mam jeszcze takie okrągłe akwarium. Tam też kiedyś, tuba właśnie, tam też kiedyś widziałem nurka. Rozumiem, że tam też tak trzeba czyścić.
Łukasz:
[24:55] Tak, tam też aktualnie akryl jest czyszczany tam albo codziennie, albo co drugi dzień, też w zależności od potrzeb. I tam też jest taki odkurzacz też z żwiru, tylko wiadomo w niniejszej skali.
Kamil:
[25:06] Ale tam też tak na stojąco z krzesełeczkiem to już mi wszystko chyba wyczyści.
Łukasz:
[25:11] Wiesz co, tylko bez krzesełka żadnego. Wchodzimy tam tylko właśnie na stojące i też bez żadnego sprzętu, tam się trochę różni ten sprzęt. My tam wchodzimy na takim dużym wężu po prostu i taki tradycyjny automaz do buzi po prostu wkładany z maską i ścierka i stawka.
Kamil:
[25:30] Czyli tam powietrze jest podawane z góry w takim razie.
Łukasz:
[25:33] Tak, butla jest tam przyczepiana do barierki i wszystko jest jakby pilnowane. Oprócz tego to jeszcze stawka ogólnie jest dosyć konieczna, bo za każdym razem jak czyścisz szybę to się odpychasz od tego.
Kamil:
[25:49] Musisz się czymś takim? Taka do szyb normalna?
Łukasz:
[25:52] Tak, taka zwykła do szyb, taka z jednym zaciskiem, ta podwójna jest.
Kamil:
[25:56] Czyli przykleja się do szyby i czyścisz. No powiem ci, bardzo fajna robota. A powiedz mi jak, no nie wiem, wskakujesz do tego dużego akwarium, łódką wypływa cię na środek akwarium, czy z brzegu po prostu? Jak to wygląda?
Łukasz:
[26:11] Wiesz co, właśnie jeżeli chodzi o ten zbiornik tutaj, to na górze po długości tego zbiornika są przelewy i przygotowali jeden przelew dla nas specjalnie jakby jest zabezpieczony, specjalnie dla nas on tam ma długość około półtora metra, coś takiego więc tam na spokojnie jakby możemy sobie przygotować sprzęt jakby się ubrać już w całości i tylko się jakby zsunąć do zbiornika jakby nie i wyjście też jest bezproblemowe, wypływamy wszystko jakby na początku już siebie zsiągamy bo jest łatwiejsze, to… Ale akurat jeżeli chodzi o ten zbiornik pozostały zbiornik tuby oraz zbiornik rafy, to tam wchodziłem po drabince, ślusarze, którzy tutaj pracują, przygotowali nam te drabinki.
Kamil:
[26:55] Mogłeś być ślusarzem, zobacz.
Łukasz:
[26:56] Mogłem być ślusarzem, mogłem być ślusarzem w zono.
Kamil:
[27:00] A jednak czyścisz. Masz swoje ulubione ryby już w tym akwarium?
Łukasz:
[27:07] Poznajesz niektóre zwierzątka? Tak, mam swoje ulubione. no te rekiny są, nie chcę nic mówić fajne, te rekin brodaty w sumie te, które tam ze mną wchodzą w tą interakcję ten, gdzieś tu pływa, ale ten aerotron też jest bardzo fajny. On też jakby czasami do mnie podpłynie, coś tam da się też dotknąć, więc to są jakby takie moje ulubione ryby akurat w tej zbiernici.
Kamil:
[27:35] Nie znudziła Cię ta praca, skoro dalej dwa lata tu pracujesz?
Łukasz:
[27:38] Nie, nie znudziła mnie. Wiesz co, jak się schodzi ogólnie pod wodę, to mimo wszystko, że tutaj nawet jako obserwator jest to bardzo jakby uspokajające i bardzo satysfakcjonujące, mogę powiedzieć, obserwacja tych zwierząt tutaj, to jeszcze jak jest się nurkiem i ma się możliwość ogólnie siedzenia w takiej absolutnej ciszy,
Łukasz:
[28:00] jest to bardzo uspokajające i bardzo przyjemna praca.
Kamil:
[28:03] Teraz to tak wyobrażam, że jak my nurkowie, jeziorni, że tak nazwę, marzymy o wyjechaniu na jakąś rafę koralową, to może Tobie się masz jakaś taka honoratka lub wpiechni, żeby popatrzeć i nic nie było widać.
Łukasz:
[28:17] Nie wiem, w sumie, wiesz co? Wydaje mi się, że polskie, bo w paru jeżerach nurkowałem jakby w Polsce, są bardzo piękne, wiadomo, mają swoje uroki, ale tak jak mówiłem, jakby hobbystycznie jakby już dosyć odchodzę od tego nurkowania. Myślę, że mam tutaj, wiesz, tyle tego, że hobbystycznie to gdzieś jakby odchodzi jakby już, pomału, A hobbystycznie to jak mam wybór, Jak mam wybór, wiesz, pojechać ponurkować, to oszczymując wolę pojechać w góry sobie, nie?
Kamil:
[28:55] Zresztą, nie? Ponurkujesz sobie w robocie tak naprawdę, nie? Jeszcze mi za to zapłacą. Jeszcze mi za to zapłacą.
Łukasz:
[29:01] No.
Kamil:
[29:02] Powiem Ci bardzo mi się podoba, a byłeś w środku tego statku?
Łukasz:
[29:05] Tak, tak, wiesz, czasami tam wchodzę, ale ogólnie rzadko. Zazwyczaj tam wchodzę, jak zauważę z góry, że na przykład orlenie, które tutaj pływają, zgubiły na przykład ząb. i tam widzę, że leży, to go wyciągnę.
Kamil:
[29:22] Po co ci ten ząb?
Łukasz:
[29:24] Wiesz co, wyciągam, daję je akwarystom i akwaryści na podstawie wyglądu tego zęba mogą stwierdzić stan fizyczny.
Kamil:
[29:34] Okej, czyli poza czyszczeniem też troszeczkę biologię morska, coś w ten deseń, nie?
Łukasz:
[29:40] Wiesz co, trochę jakby tego łykam. Nie nazwąłbym się profesjonalistą, nie nazwąłbym się chyba też nawet amatorem.
Kamil:
[29:48] Zbieram zęby rekinów, nie?
Łukasz:
[29:50] Raczej tak czysto hobbystycznie lubię też posłuchać akwarystów, bo oni też mają olbrzymią wiedzę na temat tych wszystkich ryb tutaj, więc raczej ich tylko słucham i ewentualnie na podstawie ich słuchania mogę, jakieś tam informacje im przekazać, nie?
Kamil:
[30:10] Akwaryści nie zazdroszczą ci, że jesteś z rybami, oni w papierach?
Łukasz:
[30:15] Wiesz co, oni nie jak bardziej w papierach, ale oni tymi robami też się zajmują, wiesz, oni je karmią, pilnują, mamy wiesz, ludzi, którzy badają tą wodę, No poza tym szukują jakby nowe zbiorniki, starają się rozmnażać niektóre ryby, więc też mają taką przyjemną pracę, ale pytałem paru akwarystów, to ogólnie aż tak chyba ich nie ciągnie do tej wody, ale powiem ci, że mamy akwarystów, którzy wchodzą jakby do zbiornika, nie wchodzą do tych głębokich zbiorników, ale do tamtych płytkich to już wchodzą. Jakieś takie drobne poprawki, czy tam właśnie jakieś delikatne czyszczenie zbierniczków, nie? No tylko mówię, tamte zbierniczki są płyciutkie, nie?
Kamil:
[31:04] No tak, tak. No tu masz 7,5 metra, to jest już naprawdę fajne, bo to idzie się zmachać nawet, nie?
Łukasz:
[31:13] Na szczęście, wiesz, nie wchodzimy tutaj już w tabelę dekompresyjną.
Kamil:
[31:17] No tak, no 7,5 metra, godzina 30, to spokojnie, no tak, tak. Jakby prędzej powietrze się skończy, porozumieć na czystym powietrzu, nie na nitroksach.
Łukasz:
[31:26] Tak, mamy własną tę sprężarkę, sobie pijemy butlę. Sprężarkę mamy bardzo dobrą, wszystkie klasy. Oczywiście dbamy o to, żeby filtry wymieniać w tej sprężarce i żeby przychodziła tam przyglądy, więc tak, nie? Sami tutaj ładujemy powietrze.
Kamil:
[31:43] Jakbyś teraz się, nie wiem, przenosimy się do przeszłości.
Łukasz:
[31:48] No.
Kamil:
[31:50] I ktoś ci mówi, że będziesz czyścił zoo, to poszedłbyś w tą drogę? Dzięki za sluścach.
Łukasz:
[31:58] Tak, raczej bym poszedł, bo wiesz, szlusarzem zawsze mogę zostać.
Kamil:
[32:05] No wystarczy, że przygań ci zdrabinkę.
Łukasz:
[32:07] Tak, zawsze mogę jakby do tego wrócić, czy tam pomału sobie kupować rzeczy do domu, czy coś takiego, jakieś szlusarskie. A wiesz, drugi raz jakby nurkiem raczej nie zostałem.
Kamil:
[32:24] No tak, to jest szansa jedna na milion tak naprawdę. Jeszcze mówię, w fajnym łódkim zoo to jest dosyć nowy obiekt.
Łukasz:
[32:30] Tak, tak.
Kamil:
[32:30] Dosyć świeżutki, wszystko jest nowe. Jak mówisz, że rozmnażałeś rafę koralową. To jest… No ja robiłem odcinek z Marią Sotek na temat właśnie przesadzania rafy koralowej. To dla mnie było w ogóle szokiem, że coś takiego się robi. A tu patrzy siedzi sobie Łukasz, który sobie wyhodował rafę koralową z akwarystami w łódzkim zoo po prostu, nie? Także…
Łukasz:
[32:49] Jest to… Wiesz co, sam ogólnie też Nigdy bym nie sądził, że będę miał taką pracę, gdzie w ogóle ja wiesz z Pomorza przeprowadzę się do Łodzi ogólnie i jeszcze no właśnie, ale powiem Ci, że właśnie a propos tej przeprowadzki to miałem bardzo dużo wątpliwości ogólnie, jeżeli chodzi o tą przeprowadzkę. bo no wiesz, jedziesz tutaj ja ogólnie dnia, w którym przyjechałem do Łodzi mieszkać, nie miałem załatwione jeszcze mieszkania w ten sam dzień, kiedy tu przyjechałem, czekaj wróć najpierw przyjechałem tutaj, pogadać chwilę o mojej umowie o pracę i wtedy też pojechałem zobaczyć mieszkanie, oczywiście się kawalerkę bodajże chyba o 18 albo 19 metrów. Tylko że tam była umowa na minimum rok bez możliwości odwołania, więc musiałem z niej zrezygnować, bo nie byłem pewny tej pracy, czyli mimo dużą.
Łukasz:
[33:52] Więc jakby wróciłem do domu i czekałem jakby dalej na odpowiedź, po czym jak już dostałem pełną odpowiedź, że tam podpisujemy umowę i jakby zaczynam pracę to wtedy pojechałem tutaj z rzeczami, umówiony na mieszkanie ale nie widziałem, czy będę je wynajmował dalej, ale wiesz jakby już nie miałem innej możliwości, więc przez pierwszy rok mieszkałem w kawalerce 17 metrów kwadratowych, i bardzo fajnie że tak powiem, wspominam to. No potem jakby się przeprowadziłem, trochę tam znowu się przeprowadziłem. No, ale przez cały czas jakby tu pracowałem, w międzyczasie dostawałem jakby nowe umowy o pracę, w sensie nowe umowy, po czym teraz jestem na umowie na czas nieokreślony, więc stabilnie się tak powiem, nie?
Kamil:
[34:44] Czyli dalej będziesz czyścił to dzięki tobie i pewnie jeszcze twoim kolegom, bo chyba nie sam to czyścisz tak naprawdę.
Łukasz:
[34:49] Tak, tak. Sam nie czyszczę. Oprócz mnie jest jeszcze trzech nurków, którzy wchodzą do wody, nie?
Kamil:
[34:57] Trzech szczęściarzy.
Łukasz:
[34:58] Tak, trzech szczęściarzy. Las im sprzyja. I mi oczywiście, nie?
Kamil:
[35:03] No powiem tak, zazdroszczę, tak naprawdę zazdroszczę. Chociaż ja znając siebie, mi się po pewnie pięciu nurkach wznudziło. I bym szukał, chociaż tego to bym się bał człowieczka.
Łukasz:
[35:12] O, to jest właśnie ta, która lubi mnie złapać za płetwę, nie?
Kamil:
[35:18] Pamięci mam. Pamięci naprawdę fascynujące. To, że w ogóle mogę pogadać sobie z tobą o tym, że jest ktoś taki, kto wchodzi sobie do łódzkiego i widzę, że jest czysto i można po prostu popatrzeć, że takie rzeczy się w ogóle dzieją. Ja sobie nie zdawałem sprawy. Myślałem, że to wiesz, akwarium. Wlewasz wodę, wpuszczasz ryby i gotowe. A tu tak, tu poczyścić, tu pozbierać w ogóle muszle po rybach. Też tego nie wiedziałem, to już się właśnie dowiedziałem, czy że mamy różne akwaria, o różnym zasoleniu, że czyścicie kupę słonia. Tak się zastanawiam, czy jak przychodziłeś do pracy, to ci mówili o tej kupie słonia.
Łukasz:
[35:59] Tak, wiesz co?
Kamil:
[36:00] Czy to była ta umowa z gwiazdką? Nie, nie, nie, tylko rekinki, fajne rzeczy, nie?
Łukasz:
[36:08] Wiesz, jak już tutaj przyjechałem, to mi jakby pokazywali zbiorniki, w których będę jakby nurkował. A, i oprócz wszystkich zbiorników tutaj, to jeszcze zbiornik Sumatry, w tej strefie z krokodylami tam dalej. Do zbiorników z krokodylami nie wchodzimy już.
Kamil:
[36:23] Nie wchodzicie. Był jeden, co wszedł, ale nie wrócił, nie?
Łukasz:
[36:27] No, więc jeszcze zbiornik Sumatry, tam jest słodka woda. To jest… Chciałem powiedzieć, że to jest jedyny zbiornik ze słodką wodą, gdzie są ryby, ale na zbiorniku ze słoniami też są ryby.
Kamil:
[36:40] Tak, są ryby, tak. Są tam rybki. Czyli krokodyli jeszcze nie czyściłeś?
Łukasz:
[36:46] Nie, nie. Wiesz co, to akwaryści mają taki specjalny magnes do czyśczenia tej szyby, więc tam jest już zbyt niebezpiecznie.
Kamil:
[36:57] Nie wyobrażam sobie to. Widziałem te krokodyle. Ten kraken i penelopan. Tak, to są ogromne zwierzaki. Ja przez wiele lat myślałem, odwiedzając to zoo, że to są makiety, bo one się nie ruszają. Aż któregoś razu to się ruszyło.
Łukasz:
[37:11] Niektórzy ludzie też właśnie to zarzucają ogólnie w komentarzach.
Kamil:
[37:15] No.
Łukasz:
[37:15] W Facebooku na przykład. Ale nie, to są żywe jakby krokodyle.
Kamil:
[37:20] Tylko spokojne.
Łukasz:
[37:20] Tak, tylko spokojne. One mają po prostu bardzo wolny metabolizm, nie? Dlatego oszczędzają tą energię jak tylko mogą.
Kamil:
[37:27] Jak tylko wejdzie jakiś nurek przypadkiem. Nie to, co rybki, które na mostop pływają. i tak naprawdę wygląda to niesamowicie czarująco, nie?
Łukasz:
[37:35] Tak. Można tu siedzieć naprawdę bardzo długo i patrzeć na to i się w ogóle to nie nudzi.
Kamil:
[37:41] Zresztą ci, co oglądają nas na YouTubie, to za kamerą, że tak tam jest rząd krzesełek właśnie, jak w kinie tak naprawdę. Więc można sobie przyjść właśnie do Łódzkiego załóżnić na leżaczkach i po prostu to oglądać.
Łukasz:
[37:53] Dokładnie.
Kamil:
[37:55] No to zazdraszczam ci pracy w takim razie.
Łukasz:
[37:59] Tak. Niektórzy niektórzy mi faktycznie może nie jak zazdroszczą, tylko, o, może inaczej, nurkowie niektórzy mi zazdroszczą pracy, bo jak się porównuje wiesz, taką pracę nurka faktycznie takiego zawodowego, gdzie tam się tyra dosyć mocno, a ja taki zwykły nurek, co sobie wejdzie i szybę wyczyści się.
Kamil:
[38:23] Czasem muszlę pozbiera, nie?
Łukasz:
[38:25] Tak, tak, to faktycznie można zazdrościć, ale pierwsza reakcja ludzi, jak im mówię, że nurkuje jakby w zoo, jak im mówię, że nurkuje w zoo, to czy pytają, czy nurkuje z rekinami? Po czym jak odpowiadam, że nurkuje z rekinami, to pierwsza reakcja jest niedowierzenie.
Kamil:
[38:44] No jazdolnie. Gdzie rekin?
Łukasz:
[38:47] Nie wiem, chyba są przekonani, że to jest jakby, wiesz, jakoś oddzielane.
Kamil:
[38:51] Abstrakcja, nie? Tak, jakoś taka abstrakcja.
Łukasz:
[38:54] No, ale mówię, jak tu przychodziłem do pracy, wtedy to było znacznie mniej. Jedyne rekiny, które tu były, to te rekiny czarnopłetwe, te takie maluszki, które tam pływają gdzie.
Kamil:
[39:10] Mogę potwierdzić, bo jak byłem pierwszy raz jakiś miesiąc po otwarciu ZO, to faktycznie wydawało mi się, że tu jest mało tych rybek, a byłem ostatnio z 2-3 miesiące temu, to naprawdę robi się tego dużo i gęsto. Jeszcze mówię, ciebie pod wodą nie widziałem, ale teraz mam, rozumiem, deal check, pojęt do zaliczenia, zobaczyć ciebie pod wodą po prostu. Czy to nie fake?
Łukasz:
[39:33] Wiesz, na Facebooku są filmiki, gdzie jestem pod wodą, więc to można zobaczyć.
Kamil:
[39:38] W masce i kombinezonie to każdy może być.
Łukasz:
[39:41] Można rozróżnić, można rozróżnić.
Kamil:
[39:43] Dokładnie tak. Cieszę się w takim razie co? No dzięki, życzę Ci sukcesów w pracy. Więcej ruchu. Dzięki bardzo. Posadź jeszcze trochę tej rafy korelowej może.
Łukasz:
[39:51] Staramy się, wiesz, o, powiem Ci, że na tym właśnie zbiorniku rafy się pozbyliśmy praktycznie całkowicie. ogólnie tej sztucznej rafy. Teraz pokazuję, ten zbiornik jakby jest pokazywany przez naturalną rafę, tak jak to wygląda. Ten proces jest bardzo powolny, trwa latami, aż ta rafa urośnie, będzie królowa, ale już jest spektakularnie.
Kamil:
[40:18] Czyli nawet ty widzisz tę zmianę.
Łukasz:
[40:19] Tak, ja widzę tę zmianę, a co dopiero, wiesz, osoby, które przychodzą tutaj raz na…
Kamil:
[40:25] Ja przychodzę nie często, ale widzę głównie po tym ekwariu, że tego jest więcej. Zdecydowanie więcej tych rybek sobie pływa, są większe. Teraz będę wiedział, że jak na dnie leżą muszę, to żeście nie posprzątali. Wcześniej myślałem, że to po prostu tak było być. Czyli rozumiem, że jutro czeka cię robota w takim razie?
Łukasz:
[40:46] Jutro albo pół jutro, wiesz, bo dzisiaj już wchodziłem na ten zbiornik i czyściłem właśnie szybę, a chodzi o to, żeby tak zaplanować pracę, żeby nie wchodzić jakby, żeby nie marnować, że tak powiem, wejścia na jakiś inny konieczniejszy zbiornik, nie? Więc przy okazji właśnie jak czyścimy szybę, to raczej staramy się pozbierać też muszle i raczej…
Kamil:
[41:09] No widzisz, i grafik, planowanie, to nie jest takie, wejdę sobie i coś porobę.
Łukasz:
[41:13] Nie, nie, nie. Mamy, wiesz, grafik robiony co tydzień, w piątek robimy na przyszły tydzień, żeby każdy z nurków wiedział, gdzie ma wejść i co wykonać, nie?
Kamil:
[41:25] Poważna robota. Dzięki Ci w takim razie i do zobaczenia gdzieś na polskich jeziorach w takim razie.
Łukasz:
[41:31] No, mam nadzieję, że się spotkamy.
Kamil:
[41:32] Dziękuję Ci, cześć.
Łukasz:
[41:33] Ja również dziękuję, cześć.